امروز : سه شنبه، 29 اسفند ماه 1396
 
کد خبر:66058 تاریخ انتشار : 1395/11/29-0:21:35
از دست رفتن ۱۳۵ میلیارد دلار با یک تصمیم اشتباه
یادداشت اختصادی تولید شده توسط قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی با تیتر " از دست رفتن ۱۳۵ میلیارد دلار با یک تصمیم اشتباه" منتشر شد.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/66058
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛یادداشت اختصادی تولید شده توسط قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی منتشر شد.


از دست رفتن ۱۳۵ میلیارد دلار با یک تصمیم اشتباه


یكی از روشهای رایج برای افزایش #ضریب_بازیافت در مخازن نفتی و تحقق توليد صيانتی در آن‌ها، تزریق گاز طبيعی است.

لازم به ذکر است که تقریباً کل گاز تزریقی به مخازن در زمان مورد نياز قابل استحصال است و برخلاف دیگر روش‌های ازدیاد برداشت یک هزینه‌کرد به شمار نمی‌رود، بلكه مخازن نفتی همانند مخازن ذخيره گاز نيز عمل می‌کنند.

تزریق گاز به موقع، موجب افزایش ضریب بازیافت نفت در این مخازن به ميزان ۹.۱۵ درصد خواهد شد که معادل افزایش ۱۶.۳ ميليارد بشكه نفت به ذخایر قابل برداشت است.

ميزان گاز طبيعی در نظر گرفته شده برای تزریق در برنامه ششم، کمتر از نياز واقعی است. در صورت عدم تأمين گاز مورد نياز برای تزریق، ۲.۳ الی ۲.۷ ميليارد بشكه نفت خام در مخزن، دیگر قابل استحصال نخواهد بود که با احتساب هر بشكه به ارزش ۵۰ دلار، ۱۱۵ الی ۱۳۵ ميليارد دلار ثروت از دسترس خارج می‌شود!!

بر این اساس باید تأمين گاز برای تزریق در مخازن نفتی، در صدر اولویت‌های تخصيص گاز قرار گرفته و نياز واقعی تزریق گاز، در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شود.انتهای پیام/

 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است