امروز : پنجشنبه، 2 فروردین ماه 1397
 
کد خبر:65718 تاریخ انتشار : 1395/11/26-12:1:40
برداشت‌هایی از شیوه حکمرانی در غرب(بخش اول)
یادداشت اختصادی تولید شده توسط قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی با تیتر " برداشت‌هایی از شیوه حکمرانی در غرب" منتشر شد.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/65718
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛یادداشت اختصادی تولید شده توسط قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی منتشر شد.

برداشت‌هایی از شیوه حکمرانی در غرب
بخش اول

غربی‌ها برای حکمرانی خود اصولی را تدوین کرده‌اند که کم و بیش در کتب علمی هم مطرح شده است. یقیناً منظور این نیست که باید حکمرانی جمهوری اسلامی هم بر این اصول استوار شود.

اداره شرکتی کشور: هر کاری که بتواند خریدار و فروشنده‌ای داشته باشد در قالب یک شرکت اداره می‌شود.
از این طریق دولت پای خود را امور دست و پاگیری مثل استخدام کارمندان و تامین حقوق آن‌ها و تهیه ساختمان و تجهیزات، بیرون کشیده و خود را به امور مهم‌تر مشغول کرده است. حتی در اموری که به نوعی دولت به دخالت معتقد است چنین قاعده‌ای جاری است.
 مدرسه،دانشگاه،بیمارستان و... هم به طور مفهومی یک شرکت هستند که دولت رابطه‌اش را با آنها مشخص می‌کند. این رابطه ممکن است خرید خدمت باشد یا اعطای یارانه و... .
در کشور ما مسائلی مثل هیات امنایی کردن بیمارستان‌ها و مدارس،‌ تأسیس دفاتر پلیس ۱۰+ و امثال آن به نوعی تسری این نوع نگاه محسوب می‌شود.

فاصله گرفتن حداکثری از تصدی_گری: در غرب پذیرفته شده است که تا حد ممکن امور برون سپاری شوند.

دایره این موضوع به امور نظامی و امنیتی هم کشیده شده است. البته این اصل روی دیگری از اداره شرکتی است.

اداره شرکتی که پذیرفته شود معنایش این است که برای انجام بیشتر امور شرکت‌هایی در بخش خصوصی تشکیل می‌شوند و کارها به آن‌ها سپرده می‌شود.



انتهای پیام/
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است