امروز : پنجشنبه، 2 فروردین ماه 1397
 
کد خبر:65816 تاریخ انتشار : 1395/11/27-10:38:17
برداشت‌هایی از شیوه حکمرانی در غرب(بخش دوم)
یادداشت اختصادی تولید شده توسط قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی با تیتر " برداشت‌هایی از شیوه حکمرانی در غرب" منتشر شد.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/65816
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛یادداشت اختصادی تولید شده توسط قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی منتشر شد.

برداشت‌هایی از شیوه حکمرانی در غرب
بخش دوم

ایفای نقش نهادهای صنفی و کاهش حداکثری رابطه مستقیم دولت و مردم: در غرب تلاش می‌شود نهادهایی واسطِ مردم و دولت شوند و مردم امورشان را مستقیماً از دولت پیگیری نکنند و به تبع آن دولت را مقصر همه چیز ندانند.
این نگاه به همراه فاصله گرفتن از تصدی گری منجر به ایفای نقش جدی نهادهای صنفی، انجمن‌ها و... در اداره کشورهای غربی شده است.

بسیاری از امور توسط این نهادها رفع و رجوع می‌شود و بسیاری از تصمیمات به آن‌ها واگذار شده است.

در کشور ما هم الگوهایی مثل نظام پزشکی، اتاق بازرگانی و طرح مباحثی مثل نظام صنفی معلمان و نظام صنفی رسانه و... تلاشی برای الگوبرداری از این نگاه است.

به رسمیت شناختن مقوله ذی نفع بودن: در غرب ذی‌نفعی به رسمیت شناخته شده است. یعنی به‌عنوان یک پیش فرض پذیرفته شده که افراد ابتدا به دنبال منافع شخصی شان می‌روند و منافع، یک عامل کلیدی در تصمیم گیری و تلاش افراد است.

ذی‌ نفعی در غرب هم به شکل مثبت و هم به شکل منفی به رسمیت شناخته شده است. به رسمیت شناختن ذی‌نفعی به شکل مثبت به این معناست که در طراحی و برنامه‌ریزی به نفع افراد توجه می‌شود و این باور وجود دارد که نفع فردی افراد منجر به افزایش کارایی ایشان خواهد شد.

به‌عنوان مثال اگر کسی کارایی یک مجموعه را افزایش دهد علاوه بر حقوقش از پاداش متناسب با عملکرد هم بهره می‌برد؛ و مثال‌هایی نظیر آن.
به رسمیت شناختن ذی‌نفعی به شکل منفی بدان معناست که مراقبت می‌شود تا نفع افراد مغایر با منافع ملی نباشد.

به همین دلیل است که وزارت بهداشت را به پزشکان نمی‌دهند. بر سوءاستفاده از موقعیت‌های شغلی برای منافع  فردی نظارت زیادی می کنند و...انتهای پیام/
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است