امروز : پنجشنبه، 2 فروردین ماه 1397
 
کد خبر:70917 تاریخ انتشار : 1396/1/31-14:2:41
توافقنامه پاریس و سایه تحریم بر سر ایران...
قرارگاه احمدی روشن یادداشتی با تیتر "توافقنامه پاریس و سایه تحریم بر سر ایران..." منتشر کرد.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/70917

هرچند برخی مسئولان دولت ادعا دارند که توافقنامه پاریس هیچ تهدیدی برای ایران ندارد، اما بررسی متن این موافقت‌نامه نشان می‌دهد بر اساس ماده ۱۵ آن، کمیته‌ای برای اجرایی کردن مفاد موافقت‌نامه پاریس تشکیل خواهد شد. وظیفه این کمیته پیگیری تعهدات کشورها در زمینه اجرای برنامه‌های ارائه شده توسط آن‌ها خواهد بود. طبق #توافقنامه_پاریس اعضا و نحوه‌ی عملکرد کمیته مذکور تاکنون تعیین نشده است!!

🚩 همچنین در بخش دوم بند ۴ ماده ۱۶ این موافقت‌نامه نیز در مورد حوزه تصمیم‌گیری "کنفرانس اعضا" برای اجرایی کردن موافقت‌نامه آمده: «انجام وظایف دیگری که ممکن است برای اجرای این موافقت‌نامه مورد نیاز باشد». همان‌طور که مشخص است در این بند اختیاراتی تعیین شده که می‌تواند طیفی از اقدامات، از اخطار و تذکر تا تهدید و  تحریم را در برگیرد!

🚩 از این رو با توجه به کمیته ذکر شده در ماده ۱۵ و قدرت تصمیم‌گیری وسیع در ماده ۱۶ برای "کنفرانس اعضا" پذیرش این توافقنامه زمینه مشمول شدن این طیف از اقدامات در آینده را فراهم خواهد کرد.

🔸 همچنین احتمال تبدیل این کمیته به ارگانی مشابه  شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که به دلیل نفوذ کشورهای غربی در آن پرونده انرژی صلح‌آمیز ایران را به شورای امنیت ارجاع داد، بسیار محتمل است. زیرا ماهیت کمیته ذکر شده در ماده ۱۵ به مانند شورای حکام، مربوط به بررسی‌های کارشناسی است؛ اما بعدها با استفاده از گزارش‌های آن و اعمال نفوذهای کشورهای غربی، احتمال سوءاستفاده‌های سیاسی وجود دارد!!

 

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است