امروز : يکشنبه، 29 بهمن ماه 1396
 
کد خبر:92854 تاریخ انتشار : 1396/11/4-10:44:30
حجت‌الاسلام محمدیان در نشست هم‌اندیشی با وزیر علوم:
دانشگاه‌ها نباید محملی برای فعالیت جریان‌های ضدانقلاب باشند/ دانشجویان معتقد به اسلام و نظام با هر تفکر سیاسی می‌توانند در دانشگاه فعالیت کنند
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: دانشجویان معتقد به دین اسلام و نظام با هر گرایش و تفکر سیاسی می‌توانند در دانشگاه فعالیت کنند، هر چند که دانشگاه‌ها نباید محملی برای فعالیت جریان‌های ضدانقلاب باشند.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/92854
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، نشست هم‌اندیشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، قائم مقام و برخی مسئولان وزارت علوم با رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و معاونان نهاد با هدف همفکری و تبادل نظر درباره مسائل فرهنگی و اجتماعی، عصر روز دوشنبه برگزار شد.

بنابراین گزارش، منصور غلامی وزیر علوم هدف از این نشست را شناخت بیشتر مسئولان وزارت علوم و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از ظرفیت‌ها و فعالیت‌های یکدیگر و افزایش تعامل برای خدمت رسانی بهتر به دانشگاهیان دانست.

وی تاکید کرد: هم اکنون هماهنگی و هم افزایی مناسبی میان روسای دانشگاه‌ها و روسای دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری وجود دارد که این موضوع به مدیریت و اداره بهتر دانشگاه‌ها کمک می‌کند.

وزیر علوم با اشاره به نقش مهم دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در رشد فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان گفت: همه ما مسئولان باید به توسعه مشارکت دانشجویان در تشکل‌های دانشجویی، انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی کمک کنیم چرا که این موضوع به کاهش آسیب‌های اجتماعی در محیط دانشگاه‌ها کمک می‌کند.

غلامی با اشاره به برخی از انتقادات به فضای دانشگاه‌ها گفت: براساس پژوهش‌های علمی انجام شده، سطح دینداری و میزان اعتقاد به ارزش‌ها و هنجارهای دینی و ملی در سطح مطلوبی قرار دارد و اگر انتقادی مطرح می‌شود عمدتاً مبتنی بر یک رویکرد آرمانگرایی است و برخی همه واقعیت‌های موجود از جمله بخش مثبت و مطلوب فضای دانشگاه‌ها را نادیده می‌گیرند.

وزیر علوم تصریح کرد: باید نقاط ضعف موجود در دانشگاه‌ها را با مطالعه شناسایی و به صورت ریشه‌ای حل کنیم و امکانات و ظرفیت‌ها را مبتنی بر یک برنامه ریزی علمی، دقیق و جامع برای حل مشکلات به کار گیریم.

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: وزیر علوم از شخصیت‌های متدین، متعهد و انقلابی است که امروز سکان اداره آموزش عالی کشور را برعهده دارد و وجه اخلاقی وی مایه افتخار است.

وی افزود: بخش عمده افتخارات کشور امروزه به دستاوردهای حوزه علم و فناوری مرتبط است و این موضوع نشان دهنده اهمیت فعالیت مسئولان وزارت علوم برای هدایت علم و فناوری کشور در مسیر صحیح است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس مطالعات موجود و تحقیقات میدانی، سطح دین داری در جمع دانشگاهیان قطعاً از متوسط جامعه بالاتر است و اکثریت دانشگاهیان به انجام فرائض و شعائر دینی بویژه اقامه نماز اهتمام دارند.

وی با اشاره به طرح پژوهشی، «سیمای زندگی دانشجویی» که توسط وزارت علوم انجام شده است، گفت: این طرح نشان می‌دهد که دانشجویان اعتقادات دینی استواری دارند و در مناسک دینی نیز شرکت می‌کنند؛ که باید واقعیت‌های مرتبط با چهره دین‌مدار دانشگاه را به شکلی دقیق‌تر در جامعه بازتاب دهیم.

محمدیان با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان گفت: مدافع ایجاد یک فضای تک صدایی در دانشگاه‌ها نیستیم و دانشجویان معتقد به دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران با هر گرایش و تفکر سیاسی می‌توانند در دانشگاه فعالیت کنند. هر چند که دانشگاه‌ها نباید محملی برای فعالیت جریان‌های ضدانقلاب باشند.

در ادامه این نشست، سایر اعضای حاضر در جلسه دیدگاه‌های خود را در مورد همکاری‌های مشترک بیان کردند.
 
کلمات کلیدی
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است