امروز : پنجشنبه، 2 فروردین ماه 1397
 
کد خبر:63174 تاریخ انتشار : 1395/10/30-9:17:11
یادداشت/
ستون پنجم دشمن در جنگ جهانی ارزی
چند سالی است که جنگ ارزی در جهان آغاز شده و بسیاری از اقتصادهای نوظهور، با اجرای پیمان‌های_پولی دوجانبه در حال کاهش وابستگی مبادلات اقتصادی خود به دلار هستند.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/63174
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی، در حالی که کشورهای مختلفی در راستای کاهش نقش دلار، گام بر می‌دارند، اخیراً روزنامه شرق (۱۶دی) با حمایت از دلار، کاهش وابستگی به این ارز را بی‌فایده دانسته است!!

کشورهای بریکس (شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) که حدود نیمی از جمعیت جهان و یک سوم اقتصاد جهان را دارند، تصمیم گرفته‌اند که در مبادلات خود، ارزهای ملی را جایگزین دلار کنند.همچنین ارز چین از رتبه ۳۵ اُم در سال ۲۰۱۰ به رتبه پنجم جهانی رسیده است. این اتفاقات نشان می‌دهد که به طور آرام از نقش دلار در مبادلات جهانی کاسته می‌شود.

 در حالی روزنامه شرق استفاده از ارز ملی ایران و روسیه در مبادلات دوجانبه را «رویایی و دور از منطق» دانسته که سال گذشته پوتین، رییس جمهور روسیه، در سفر خود به ایران، پیشنهاد داد که به جای استفاده از  دلار، از ارزهای ملی دو کشور استفاده شود. همچنین اردوغان، رییس جمهور ترکیه تاکنون ۳بار به ایران پیشنهاد داده که ایران و ترکیه از ریال و لیر در مبادلات اقتصادی استفاده کنند.

 ارزش ریال در سه ماه اخیر حدود ۱۳٪ سقوط کرده است. بانک مرکزی می‌تواند با تأمین نیاز مصرف‌کنندگان ارز از طریق  پیمان_پولی، ارزش ریال را کنترل کند.

تا زمانی که تفکراتی مانند روزنامه مذکور بر بانک مرکزی حاکم است، به‌جای حفظ  منافع_ملی از طریق استفاده از ارز ملی، با تاکید نابجا بر ارز دشمن (  دلار)، در جنگ جهانی ارزی، بازنده خواهیم بود.

منبع: کانال آینده روشن
 
کلمات کلیدی
نظرات
لطفا کمی صبر کنید.
|
1395/11/4 - 10:22:8
0
0
سلام. لینک عضویت کانال آینده روشن رو هم بذارید
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است