امروز : سه شنبه، 29 اسفند ماه 1396
 
کد خبر:70022 تاریخ انتشار : 1396/1/19-14:28:59
مطالبه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه یاسوج؛
مسئولین به جای دغدغه خدمت به اشخاص و جریان های سیاسی خاص باید دغدغه خدمت به دانشجو را داشته باشند
بسیج مطالبه گر جدی مباحث فرهنگی و علمی و صنفی درون دانشگاه می باشد.بی رغبتی مسئولان دانشگاه در مورد برنامه های بسیج در جهت محدود کردن تشکلهای ارزشی است با تغییر رفتار مسئولین دانشگاه مانند دیر جواب دادن مسئولین شورای نظارت در امر تأیید یا عدم تأیید برنامه های سیاسی یا مخالفت با برنامه های بسیج و برگزاری کمیته های انضباطی برای تشکل های حزب اللهی بالخصوص اعضای بسیج دانشجویی است.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/70022
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛ علی رفعتی مسئول بسیج دانشجویی شهید میثمی دانشگاه یاسوج در توضیح فعالیت های انجام گرفته در بسیج گفت: اردوی جهادی گروه یاران مهر سال 95 این اردو ازتاریخ 30 تیرماه در روستای آبمورد شروع شد و تا 12 مردادماه به طول انجامید. اولویت فعالیت ها کارفرهنگی و سپس آموزشی و عمرانی بود. 30 تیرماه اعزام جهادگران به روستا انجام شد و در همان روز یک ارتباط گیری اولیه صورت گرفت که طرح خونه به خونه جزء کارها بود.

وی بیان کرد: باتوجه به کلاس هایی که برای روستا در نظر گرفته شده بود طبق هدف اردو اولویت مباحث را حتی برای کلاس های آموزشی(ریاضی و زبان و ...) مسائل فرهنگی و اعتقادی قرار دادیم. از جمله کلاس هایی که برگزار شد:

1- کلاس ریاضی: باتوجه به استقبال بچه ها این کلاس ها برای بچه های کلاس چهارم تا ششم دبستان برگزار شد. روند این کلاس بدین شکل بود که سعی میشد قسمت هایی که بچه ها بیشتر مشکل دارند آموزش داده شود. در این کلاس علاوه بر مباحث درسی، در مورد مسائل اعتقادی، مشاوره درسی و ... نیز صحبت می شد.

2- کلاس عربی: این کلاس برای بچه های کلاس اول و دوم راهنمایی بصورت آموزش قواعد و ترجمه آموزش داده میشد.

3- کلاس زبان: باتوجه به استقبال و سطح بچه ها این کلاس ها برای بچه های کلاس اول راهنمایی و بصورت آموزش حروف انجام گرفت.

4- کلاس فارسی و املا و انشا: بدلیل ضعف بچه ها در این مباحث این کلاس ها برای گروه های اول تا سوم دبستان، چهارم تا ششم دبستان و مقطع راهنمایی برگزار شد. این کلاس ها بصورت تمرین روخوانی ، انشا و املا برگزار شد.

5- کلاس کامپیوتر: بدلیل نبود امکانات و عدم استقبال بچه ها این کلاس برای دونفر از بچه های مشتاق برگزار شد.

6- کلاس نقاشی: بدلیل اشتیاق بچه ها برای این کلاس ، کلاس نقاشی برای گروه های زیر 7سال و اول تا سوم دبستان و چهارم تا ششم دبستان برگزار شد. در این کلاس ها سعی میشد رشد خلاقیت بچه ها درنظر گرفته شود و طبق اصول ، آموزش داده شود. در پایان نیز نمایشگاهی از نقاشی بچه ها در مسجد روستا برپا شد.

7- کلاس کاردستی  : در این کلاس سعی شد کاردستی هایی آموزش داده شود که با مواد دورریختنی درست میشوند .

8- کلاس های شعر و سرود و اخلاق: در این کلاس که با استقبال زیاد بچه ها همراه بود سعی شد مباحث اخلاقی و اعتقادی در قالب شعر و داستان به بچه ها آموزش داده شود. همچنین سرودهایی به بچه ها آموزش داده شد که نوعی تمرین کارجمعی بود و با اجرای آن در مراسمات به بالا بردن اعتماد بنفس بچه ها کمک میکرد.

9- کلاس احکام کودکان: این کلاس ها بیشتر برای بچه های کلاس دوم تا چهارم برگزار شد که مباحث احکام، نماز، وضو ، محرم و نامحرم، سن تکلیف و ...آموزش داده شد.

10- کلاس قرآن کودکان: این کلاس ها برای گروه های سنی 7 و زیر 7 سال بصورت حفظ سوره ها و انتقال ترجمه سوره ها بصورت شعر و برای گروه های سنی بزرگتر بصورت قرائت و تفسیر متناسب با سن بچه ها انجام گرفت.

11- کلاس بهداشت: در این کلاس ها موضوعات شیوه ی صحیح مسواک زدن، پاکیزگی لباس و بدن و کوتاه کردن ناخن و ... آموزش داده شد.

12- پخش فیلم: فیلم هایی که انتخاب شده بود بیشتر در مورد مباحث اخلاقی و اعتقادی و آشنایی با ائمه و شهدا بود که بصورت پخش فیلم و سپس بحث و گفتگو در مورد موضوع فیلم انجام می گرفت.

13- کلاس احکام و مشاوره خانم ها: این کلاس ها که برای خانم ها و دختران برگزار شد سعی شده بود مباحث احکام و همچنین تربیت فرزند، اصول همسرداری، روابط همسایگی و ...آموزش داده شود. بعد از این کلاس ها نیز مشاوره های انفرادی به خانم ها داده میشد.

14- کلاس خیاطی: این کلاس ها همه روزه برای خانم ها و دختران تشکیل میشد که از پایه آموزش داده میشد.

15- کلاس گلسازی: یک جلسه آموزش گل کاغذی برای خانم ها و دختران روستا تشکیل شد.

16- کلاس قرآن خانم ها: این کلاس ها بصورت چندجلسه حلقه قرانی ویژه دختران و خانم ها برگزار شد.

17- بازی ها و مسابقات ورزشی: باتوجه به اشتیاقی که بچه ها به مسابقه و ورزش داشتند سعی شد مسابقات و بازی های بومی-محلی برگزار شود.

گروه جهادی یاران مهر در روستای آبمورد یکسری برنامه ها نیز اجرا کردند که بدین شرح است:

1- مراسم افتتاحیه:مسابقه برای کودکان- پخش کلیپ

2- زیارت و غبارروبی قبرشهید دانشی و دعای کمیل

3- دعای ندبه:  مراسم دعای ندبه در مسجد امیرالمومنین روستا

4- پخش فیلم در مسجد:

5- شرکت در مراسم تولد شهید روستای بهارستان

6- مراسم شبی باشهدا به نیت شهید دانشی: سه شنبه 5 مرداد- برای این مراسم دعوت نامه هایی تهییه شد که شامل وصیتنامه شهید نیز بود و به همه خانه های روستا داده شد. این مراسم بصورت قرائت زیارت عاشورا و غبارروبی قبر شهید دانشی در بعدازظهر بود و شب نیز که مراسم اصلی بود برنامه ها بدین صورت بودند: قران-سرودملی- سخنرانی - کلیپ- سرود دختربچه ها- سرود پسربچه ها- پخش کلیپ

7- پیاده روی بچه های روستا به منطقه برمشیر در تاریخ 6 مردادماه

8- جشن تکلیف: پنج شنبه 7 مرداد- برنامه ها بدین صورت بود: قران- سرودملی- سرود دختربچه ها- سخنرانی طلبه- پخش کلیپ- دکلمه خوانی- مسابقه هم برای دختربچه ها و هم بزرگترها- اهدای جوایز- اهدای چادرنماز به دختران اول تا چهارم دبستان

9- دعای کمیل: پنج شنبه 7مرداد/ بعداز نماز مغرب و عشا

10- دعای ندبه همراه با پیاده روی به منبع اصلی روستا: جمعه 8 مرداد

11- جلسات هیئت خانم های روستا

12- پیاده روی خانم ها به منطقه کارگاه: شنبه 9 مرداد

13- جشن اختتامیه: دوشنبه 11 مرداد- برنامه بدین صورت است: قران-سرودملی- مسابقه- کلیپ- ارائه گزارش کاری از فعالیت های انجام شده در روستا توسط مسئول جهادی

14- حضور دامپزشک : دوشنبه 11 مرداد
 
وی تأکید کرد: باتوجه به اینکه یکی از اصول و اهداف مهم در اردوهای جهادی، خودسازی جهادگران است در این راستا برنامه هایی از قبیل: حلقه جمع خوانی سوره واقعه هرشب- حلقه مباحث معرفتی و تفسیر قران توسط طلبه- حلقه جمع خوانی سوره یس- نصب برد و قراردادن مطالب تاثیرگذار در آن- توزیع رزق های معنوی نیز برگزار شد.

وی توضیح داد: نکته ی حائز اهمیت در خصوص هیئت جواد الائمه ی بسیج دانشجویی که سابقه ی کار چندین ساله دارد این است که علاوه بر برنامه هایی مانند جلسات هفتگی، برگزاری دعای کمیل، چله ی زیارت عاشورای مزار شهید گمنام دانشگاه، هیئات خوابگاهی، گلزار شهدا و.... که در طول چندین سال پیگیری می شود؛ در رویکردی جدید طی دو سال گذشته هیئت جامع دانشگاهی به جهت وحدت و انسجام بیشتر و همینطور اثرگذاری بیش از پیش با میزبانی بسیج دانشگاه یاسوج برگزار می شود که در همین راستا زمینه سازی هایی از جمله کمیته بندی هایی برای تقسیم کار صورت گرفته که در این بین هر دانشگاهی بخشی از کار و کمیته ها را برعهده می گیرند. خروجی کار هیئت در این بازه ی گذشته برگزاری دهه ی اول محرم، ویژه برنامه ی اربعین حسینی در طول دو شب و ایام فاطمیه بوده است که به یکی از قطب های هیئتی در استان تبدیل شده است.
2-768x461.jpg
 
رفعتی ادامه داد: واحد فرهنگی جشن ها و راهیان نور برنامه ی یادواره ها که در طول این مدت یکی به مناسبت سالگرد تدفین شهید گمنام و دیگری شبی با شهدای قبل از راهیان نور را برگزار نمود که الحمدالله کارهای محتوایی مناسبی برای این برنامه ها مد نظر قرار گرفت.

وی افزود: واحد سیاسی در اصل دو رویکرد درون دانشگاهی شامل سخنرانی ها، بیانیه ها و بردها و برون دانشگاهی مانند برپایی غرفه در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن و موضع گیری های لازم در خصوص مسائل استانی و....در دستور کار دارد.

وی گفت : یکی از برنامه ها برگزاری نمایشگاه فرهنگ و بصیرت می باشد. در این نمایشگاه چند غرفه کار شد که یکی غرفه کودکان و بحث نقاشی بود دیگری غرفه دیوار نویسی که از جمله جواب شما به ترامپ، اگر شما مسئول بودید چه کارهای می کردید و سؤال شما از مسئولین و یک قسمت هم که یک پازل به صورت سه بعدی طراحی و کار شده بود و هرکدام از قطعات پازل مواردی بودند که دشمن طراحی کرده است و با تکمیل این پازل انقلاب اسلامی با مشکل برمی خورد از جمله مواردی که داخل پازل کار شده بود بحث طایفه گرایی ، حقوق های نجومی، وام های نجومی  و.... ، ایستگاه صلواتی هم کار شده بود.
 
1-19-620x330.jpg
وی مطرح کرد: بیشترین مباحث دانشگاهی و استانی در قالب نشریه با محوریت مطالبه گری از مسئولین دانشگاهی و استانی گنجانده می شود، مباحث اصلی انقلاب هم مثل اقتصاد مقاومتی و معرفی کتاب و .... نیز در دستور کار واحد نشریه می باشد.

وی ادامه داد: واحد آموزش در کنار پیشبرد حلقات گفتمانی صالحین ، برگزاری حلقه های معرفتی ویژه اعضاء را در برنامه ی کاری خود به صورت هفتگی دارد که توسط خود اعضاء و مسئولین مجموعه مدیریت می شود و بازخورد مناسبی هم در بین اعضاء دارد. در حلقات صالحین موضوعات مختلف مسایل روز، مسائل صنفی دانشجویی و ...مطرح می شود.

رفعتی در مورد راهیان نور توضیح داد: اردوی راهیان امسال با شعار محوری « به رسم شهدا انقلابی می مانیم » شروع به کار کرد. بحث تبلیغات گسترده از طریق کانال و فضاهای مجازی که تحت عنوان #خبری در راه است، تیزر تبلیغاتی و استیکر روزشمار تا روز ثبت نام به همراه یکسری محتواهایی که حجم مطالب مربوط به شهدا در کانال، فضاسازی های سطح دانشگاه در هفته اول ترم جدید و تبلیغات بصورت تراکت و دعوتنامه در سطح دانشگاه و خوابگاه
جذابیت خاصی جهت ترغیب دانشجو به سمت دفاتر را ایجاد کرده بود.
از دومین هفته ثبت نام اردو شروع شد الحمدالله به این دلیل که تبلیغات و فضاسازی ها خوب بود استقبال خوبی هم صورت گرفت. محل ثبت نام برادران یک غرفه در سطح دانشگاه که چون پخش صوت انجام می شد فضای مناسبی ایجاد کرده بود.
ثبت نام حدود ۱۰ روز ادامه داشت که در ثبتنام نهایی فرم هایی تحت عنوان ثبتنام «خادم افتخاری» در راهیان هم قید شده بود که با استقبال خوبی انجام شد خصوصا برای قسمتی که مربوط به طرح خادمی همسنگر شهید آوینی و شهید باکری لحاظ شده بود.
 

وی در مورد برنامه هایی که در راهیان نور برگزار شد افزود : یکی از برنامه های اردوی راهیان نور طرح « رفاقت با شهدا » بود. برای هر گروه ۴۰ شهید شاخص انتخاب شد و برای هر شهید یک سند شامل دو نامه از طرف شهید و خاطرات و وصیتنامه شهید و یک پیمان نامه به همراه عکس شهید تحت عنوان « سند عاشقی » تهیه شد.
الحمدالله طرح رفاقت با شهدا بازخورد مناسبی بین زائرین داشت علاوه بر این موارد بسته ای که از طرف ناحیه تهیه شده بود هم شامل مواردی چون چفیه مشکی و سربند و جانمازجیبی و مهر و کتابچه شهدای استان و.... بود که بین زائرین بصورت تفکیک شده در بازه های زمانی متفاوت توزیع می شد. فیلم هایی مثل فیلم بادیگارد و ایستاده درغبار هم جز بسته ی تصویری بود که پخش شد.

وی گفت: حلقه هایی نیز با موضوعات بیداری اسلامی و وظیفه من دانشجو چیست؟ و در قسمت خواهران در مورد جایگاه یک دختر دانشجوی مسلمان با توجه به هدفگذاری ها صورت گرفت.

وی در مورد دیگر برنامه های راهیان نور مطرح کرد: راوی های راهیان امسال با یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده به دو گروه راوی جنگ نرم و راوی جنگ سخت تقسیم بندی شدند که به این شکل بحث ها مدیریت شده تر ارائه میشد. راویان جنگ نرم یا راوی دانشجویی به این دلیل طراحی شد تا علاوه بر ارتباط بهتر با دانشجو، صحبت ها نیز از کلام دانشجو به دانشجو باشد که مطمئنا تأثیر بهتری دارد. راه اندازی ایستگاه بلوتوث در گروه ها برای ارسال کلیپ های شهدا خصوصا شهدای طرح رفاقت باشهدا، صوت های شهدا نیز از دیگر برنامه ها بود.

رفعتی گفت: بعد از راهیان هم در قالب گروه های تلگرامی، فضای مجازی و بسته های پیامکی این ارتباط گیری ها تداوم داده شده که ان شاءالله در ادامه در کنار برنامه های اجرایی برنامه حلقه سبک و سیره شهدای طرح رفاقت بطور جدی پیگیری می شوند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه یاسوج در مورد برنامه های در پیش رو بیان کرد: ابتدایی ترین بحثی که پیگیری خواهد شد چگونگی تداوم راهیان در در سه قالب برنامه ی پیشنهادی ارتباط گیری از طریق پیامک های مناسب و یا از طریق گروه های مجازی و همینطور پیگیری بحث حلقه های صالحین به همراه اردوهای زیارتی امام زاده ها و دیدار با جانبازان به مناسبت روز جانباز صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در واحد خواهران طبق هدفگذاری هایی صورت گرفته، در قالب مو ضوع مدافعان حرم برنامه ریزی هایی  در نظر گرفته شده است از جمله میتوان به کافه دخترانه اشاره ای کرد که همزمان در این راستا جشن دو روزه دخترانه که یک روز برنامه هایی که با توجه به شرایط دانشگاه مورد نیاز برای اجرا دیده می شود و در روز دوم این جشن با حضور مهمانان و سخنران ها پیگیری خواهد شد همین طور سومین سیر از مجموعه برنامه ها همایش ریحانه ها می باشد که البته بیشترین سرمایه گذاری برای استانی برگزار کردن آن خواهد بود.
وی افزود: برگزاری کارگاه های سبک زندگی اسلامی این کارگاه ها برای برادران و خواهران بصورت مجزا پیگیری می شود. با توجه به شرایط و فضایی که بر دانشگاه یاسوج حاکم است یکی از راه های جذب مخاطب و تلطیف کردن فضا در این بازه ی زمانی برگزاری جشن های مناسبتی خواهد بود به همین جهت ان شاءالله برنامه هایی در دو الی سه قالب پیشنهادی در این ترم برگزار خواهد شد.

رفعتی ادامه داد: از دیگر برنامه های آینده 1- برگزاری تریبون آزاد اندیشی با موضوع کارنامه که صحبت های شنیدنی مردم پیرامون عملکردهای ۴ ساله می باشد. 2- جشنواره حرکت یک برنامه ی درون دانشگاهی است که برای معرفی اردوهای جهادی و مباحث انتخاباتی استفاده می شود. 3- گفت و گوی فعالین دانشجویی با حضور دانشجویان دانشگاه یاسوج در برنامه ی کارنامه. 4- آخرین ایستگاه از مجموعه ایستگاه های کارنامه که شامل دو قسمت می شود: الف) گفت و گو محور با حضور فعالین دانشجویی و پخش از صدا و سیما ، ب) تریبون آزاد مردمی و درد و دل مردم با حضور خبرنگار صداو سیما می باشد.

این فعال بسیج دانشجویی اظهار داشت: برنامه ی دیگری که پیوسته در نظر گرفته شده است سخنرانی ها می باشد که با سه موضوع 1- تبیین شاخصه های جوان انقلابی 2- تبیین شاخصه ی شورای شهر متخصص و انقلابی 3- تبیین شاخصه های دولت انقلابی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت های عظیم استان و وجود دانشکده کشاورزی جای کار و اجراییات زیادی به جهت تحقق شعار سال پیرامون اقتصاد مقاومتی وجود دارد و بسیج دانشجویی هم در راستای اهداف و روحیه ی مطالبه گری خود ان شاءالله ریل گذاری هایی را انجام خواهد داد.از جمله : پیگیری  سمینارهای تخصصی در رابطه به روزترین های علم کشاورزی، جدیدترین سموم، کشاورزی ارگانیک و همینطور سمینارهایی در رابطه با محصولات تراریخته که شبهات زیادی در رابطه با آن وجود دارد، برپایی کارگاههای آموزشی پرورش قارچ ،زنبورداری و با هماهنگی اساتید و باتوجه به نیاز دانشجویان برگزاری برنامه بازدیدهای علمی. همچنین برنامه های تخصصی مانند نیاز سنجی و در وهله ی بعد مطالبات تخصصی در قالب کارگاهای مختلف از مجموعه ی دانشگاهی و مسئولین استانی بخش مربوطه در قالب برنامه ها گنجانده می شوند.

وی گفت: از دیگر برنامه ها حضور اعضای بسیج در مدارس و مساجد محلات برای سخنرانی در حوزه های مختلف می باشد این کار علاوه بر سخنرانی در نماز های جمعه می باشد. همچنین بحث جمعه های خدمت رسان که به مناطق محروم اطراف شهر سر زده می شود و صحیفه خوانی در بین نماز ظهر و عصر می باشد.

رفعتی بیان کرد: یکی از برنامه های بسیج این دانشگاه بحث کرسی های درون مجموعه ای می باشد که اعضای بسیج به دودسته تقسیم شده و کرسی هایی در قالب گروه های موافق و مخالف در حیطه مسائل سیاسی روز برگزار می شود و در قالب کرسی های درون مجموعه ای نظریه پردازی دانشجویی در حوزه تشکیلات  و کار فرهنگی در دانشگاه را برگزار می شود.

وی مطرح کرد: تأثیر گذاری تشکلهای های انقلابی در دانشگاه به قدری مشهود بوده که باعث شده مسئولان دانشگاه در مورد برگزاری  برنامه های بسیج بی رغبت باشند که متأسفانه این یک سیاست از بالا به پایین در جهت محدود کردن تشکلهای ارزشی است با تغییر رفتار مسئولین دانشگاه مانند دیر جواب دادن مسئولین شورای نظارت در امر تأیید یا عدم تأیید برنامه های سیاسی یا مخالفت با برنامه های بسیج به این بهانه که دانشگاه فلان انجمن و کانون علمی را دارد و یا مورد دیگر برگزاری کمیته های انضباطی برای تشکل های حزب اللهی بالخصوص اعضای بسیج دانشجویی می باشد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه یاسوج خاطر نشان کرد: مباحثی که بسیج  پیگر آن است مباحث فرهنگی و علمی و صنفی درون دانشگاه می باشد. در مسائل فرهنگی حقیقتا به وضوح نمایان گر این نکته است که مسئولین دانشگاه برای وضعیت فرهنگی دانشگاه و مخصوصا خوابگاه های دانشجویی برنامه ای ندارند چرا که روز به روز وضعیت پوشش نامناسب تر می شود و به جای اینکه دغدغه خدمت به دانشجو را داشته باشند دغدغه خدمت به اشخاص و جریان های سیاسی بیرون از دانشگاه را دارند و نگران تغییر مسئولیت خود هستند. انتخابات مجلس دوره قبل نشان داد که اکثریت مسئولان دانشگاه وام دار یک جریان بیرونی هستند، و سنگ اندازی های زیادی برای برگزار نکردن برنامه های تشکل های انقلابی صورت گرفت.

..............................................................................................................................
ارتباط با کافه دانشگاه
 پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بسیج دانشجویی در بخش "کافه دانشگاه" شنبه هر هفته در گفت و گو با مسئول بسیج دانشجویی یکی از دانشگاه های کشور به بررسی وضعیت کلی و برنامه های این تشکل دانشجویی پرداخته می شود.
می توانند از طریق پست الکترونیکی info@bso.ir وضعیت دانشگاه خود را با ما در میان بگذارید.


انتهای پیام/


 


 
کلمات کلیدی
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است