امروز : يکشنبه، 2 ارديبهشت ماه 1397
 
کد خبر:62646 تاریخ انتشار : 1395/10/20-14:59:49
مطالبه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز؛
نباید در دانشگاه سیاسی کاری شود تا دانشجویان به سمت سیاست زدگی هدایت شوند/مسئولین دانشگاه باید فتنه را خط قرمز خود بدانند
طرفی گفت: به دلیل جایگاهی که دانشگاه شهید چمران در استان ، منطقه و کشور دارد و به عنوان دانشگاه مادر شناخته می شود به خودی خود اهمیت بسیج دانشجویی دانشگاه را بالا می برد و همچنین حجم برنامه های برگزار شده ، بسیاری دانشجویان بسیجی و حضور در عرصه های مختلف نیز باعث جریان سازی این مجموعه و جایگاه ویژه ی بسیج در بین مسئولین دانشگاه شده است.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/62646
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛ مهدی طرفی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز در مورد برنامه های سال 95 توضیح داد: از ابتدای سال تا به الان برنامه های مختلف و متنوعی برگزار شده است. در زمینه ی برنامه های فرهنگی جشنواره ی دانشجویی فیلم و عکس جوانه ، اکران دانشجویی فیلم های سینمایی ارزشی و جشن های ویژه  اعیاد مذهبی توسط بسیج اجرا شده است.

وی مطرح کرد: در زمینه ی فعالیت های علمی بسیج این دانشگاه کارگاه های مختلف مثل کارگاه اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر عبدالملکی ، کارگاه خبرنویسی و کارگاه روانشناسی اسلامی برگزار کرده است که خروجی برخی از کارگاه ها با برنامه ریزی انجام شده و با راهنمایی اساتید می تواند به حرکت در جهت شناسایی علوم انسانی اسلامی به دانشجویان و اساتید دانشگاه شود .

وی افزود: کارگروه مطالبه گری برای رصد وضعیت استان و کشور فعال بوده است .

طرفی ادامه داد: کانون جهادی مجموعه بسیج دانشگاه با برگزاری اردو های جهادی در مناطق محروم استان فعال است. دو گروه جهادی فعال این کانون در ایام تابستان و در پایان سال با حضور در مناطق محروم در جهت محرومیت زدایی عمرانی و فرهنگی در تلاش می کنند.

وی بیان کرد: اردو های جهادی فرصتی مناسب است برای آشنایی مردم مناطق محروم با فرهنگ اسلامی و انقلابی . حضور گروه های جهادی شهید چمران در روستاهای محروم شهرستان باغملک و علاوه بر خدمت رسانی و آبادسازی عمرانی به فعالیت های فرهنگی همچون آموزش قرآن احکام اسلامی و مطالب درسی به اجرای برنامه های فرهنگی برای مردم آن روستا مثل برگزاری یادواره ی شهدای ان منطقه پرداخته شد.

وی توضیح داد: دوره تربیتی آموزشی « الصافات » برای حدود 180 نفر از دانشجویان بسیجی دانشگاه در تابستان امسال با محوریت مباحث معرفتی ، بصیرتی ، مهارتی ، تشکیلاتی و تربیتی در شهر مقدس قم برگزار شد و در انتهای دوره هم دانش پژوهان به سفر زیارتی مشهد مقدس رفتند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: در حوزه سیاسی برگزاری برنامه هایی همچون سخنرانی اساتید برجسته ی کشوری و برگزاری تریبون های آزاد و مناظره با توجه به مقارن بودن ایام با انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام شد.

وی اظهار داشت: اردوی راهیان نور طبق روال هرساله برای دانشجویان دانشگاه در آخر سال برگزار می شود و جمعیتی حدود 600 نفر از دانشجویان دانشگاه را پوشش می دهد. اردوی راهیان نور به علت نزدیکی مناطق عملیاتی به صورت دو روزه برگزار می شود.

طرفی ادامه داد: واحد خواهران بسیج نیز علاوه بر حضور فعال در برنامه های اجرایی ، اردو های جهادی و راهیان نور برنامه هایی مختص خود خواهران دانشگاه برگزار می کنند. مانند برنامه ای با عنوان « کافه دخترونه » که با هدف آشنا کردن و معرفی هدف اصلی زن و بیان موارد مربوط و مورد نیاز خواهران دانشگاه می باشد.

وی افزود: نشریه رسمی بسیج دانشجویی در دانشگاه هم با عنوان "پیام سوره" به صورت دوهفته نامه با محوریت مباحث فرهنگی ، سیاسی ،علمی صنفی و دانشگاهی و سرگرمی منتشر می شود.

این فعال بسیج دانشجویی در ادامه در مورد برنامه های ترم جاری توضیح داد: با طرحی به نام همراه با نسیم در جهت استقبال از جدید ورود ها آغاز شد. برگزاری کار گاه هایی با موضوعات روانشناسی اسلامی، حقوق زن و همچنین کارگاهی با عنوان روابط دختر و پسر با جمعیتی حدود بیش از 500 نفر از دانشجویان به صورت سلسله جلسات از جمله          فعالیت های دیگر مجموعه می باشد.

وی مطرح کرد: برگزاری برنامه ای با عنوان نشست تشکل ها با حضور تشکل های دانشگاه و دانشجویان داوطلب با موضوع « دانشجو و دانشگاه پولی » انجام شد که در طی آن دانشجویان بر اساس دیدگاه هایی که داشتند به بیان نظراتشون پرداختند.
طرفی اظهار داشت: از دیگر برنامه های بسیج برگزاری برنامه ی یادواره ی شهدای دانشگاه و چهارمین سالگرد تدفین شهدای گمنام دانشگاه با حضور حجت الاسلام احمد پناهیان و مداحی آقای نریمانی، همچنین تقدیر از خانواده های شهدای دانشگاه انجام می باشد.

وی بیان کرد:  برنامه های علمی بسیج دانشگاه بیشتر حول جریان سازی در جهت ایجاد و تولید علم و ایجاد   هسته های علمی برنامه ریزی می شود. برگزاری حلقه هایی با نام پاتوق اندیشه نیز در تمامی دانشکده ها اجرا شد.حلقه هایی که پاتوقی برای حضور عامه دانشجویان در آن و بحث گفت و گو حول موضوعی خاص در حضور یکی از روحانیون دانشگاه بود که به صورت هفتگی در تمامی دانشکده ها انجام شد.

وی گفت: از دیگر برنامه های بسیج اکران دو فیلم سینمایی سیانور و یتیم خانه ی ایران هم مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت. همچنین به مناسبت 13 آبان مناظره با موضوع « از تسخیر تا تحقیر » میان آقایان قدیری ابیانه و صالح آبادی و همچنین برای روز دانشجو برنامه ای با عنوان « دانشجوی استکبار ستیز » با سخنرانی آقای جبرائیلی انجام شد به همراهی سخنرانی اساتیدی همچون صفار هرندی کریمی قدوسی و پروفسور کرمی اجرا شد.

وی ادامه داد: بسیج دانشگاه دارای پژوهشکده ی هوا و فضا می باشد که در آن دانشجویان رشته های فنی با کمک و همراهی اساتید به فعالیت می پردازند.

وی افزود: حضور فعال بسیج دانشجویی دانشگاه در شبکه های مجازی و فعالیتی که اعضای مجموعه دارند موجب می شود نظرات و دیدگاه های بسیج دانشجویی دانشگاه خیلی صریح و سریع به دانشجویان و مردم مخابره شود. به دلیل جایگاهی که دانشگاه شهید چمران در استان ، منطقه و کشور دارد و به عنوان دانشگاه مادر شناخته می شود به خودی خود اهمیت بسیج دانشجویی دانشگاه را بالا می برد و همچنین حجم برنامه های برگزار شده ، بسیاری دانشجویان بسیجی و حضور در عرصه های مختلف نیز باعث جریان سازی این مجموعه و جایگاه ویژه ی بسیج  در بین مسئولین دانشگاه شده است.

طرفی تأکید کرد: موضوعی که شاید برای همه دانشجویان وجود داشته باشه بروکراسی اداری زیاد در دانشگاه می باشد که اصلا مورد پسند قشر دانشجو نیست. اما انتظاری که از مسئولین دانشگاه ها مخصوصا در این ایام نزدیک به انتخابات وجود دارد این است که اجازه داده نشود که در دانشگاه سیاسی کاری شود و دانشجویان به سمت سیاست زدگی هدایت شوند .

وی افزود: با توجه به اهمیت چند ماه پیشرو عده ای درحال برنامه ریزی هستند تا با دریافت و یا عدم دریافت مجوز برای سخنرانی، سخنران هایی که در سال۸۸ بی اعتمادیشان را به نظام ثابت کرده اند آرامش دانشگاه ها را بر هم بزنند. مسئولین دانشگاه با خط قرمز دانستن فتنه باید این موضوع را تدبیر کنند تا دانشگاه از مسیر اصلی خود که پیشرفت علمی و فرهنگی جامعه است خارج نشود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز در پایان خاطر نشان کرد: بسیج دانشجویی باید بتواند با تربیت انسان های انقلابی و جریان سازی در جامعه ، مسیر رشد و پیشرفت جامعه را در ابعاد مختلف فراهم کند. آنچه برای آینده مورد توجه است جریان سازی بیشتر مجموعه بسیج دانشجویی دانشگاه در استان و کشور است تا بتواند با تکیه بر جذب حداکثری دانشجویان دانشگاه زمینه ساز تحقق دولت اسلامی شود.
 
انتهای پیام/
کلمات کلیدی
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است