امروز : سه شنبه، 29 اسفند ماه 1396
 
کد خبر:70907 تاریخ انتشار : 1396/1/31-12:30:13
مهدی شریفی؛
هندوانه هایی که با آب شرب قرمز میشود
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/70907
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛ مهدی شریفی فعال دانشجویی طی یادداشتی چنین نوشت:

امروز وضعیت منابع آب کشور بخصوص استانهای  مرکزی و قم در شرایطی کاملاً اسفناک قرار گرفته به طوری که این  استان ها  از نظر وضعیت منابع آب به حالت بحرانی رسیده اند. این وضعیت بحرانی در میزان منابع آب به جایی رسیده است که حتی در برخی دشت ها شاهد آن هستیم که سطح آب به صورت سالیانه تا یک متر افت داشته و در شهرستان دلیجان طی این سالها 16 متر افت داشته  است. و این امر بدان معنی است که دشت های این استانها از لحاظ منابع آب زیرزمینی به عنوان دشتهای ممنوعه کشت برخی محصولات کشاورزی محسوب می شوند. وضعیت در استان قم بسیار حادتر است بطوریکه تنها  10 درصد از آب شرب شهر  قم ازچاه های منطقه علی آباد قم تامین می شود. و مابقی نیاز روزانه بیش از یک میلیون نفر ساکن شهر قم از اطراف به این شهر انتقال داده می شود .
با لحاظ تمام این موارد متاسفانه شاهد کشت صد ها هکتاری صیفی جات در اطراف سد 15خرداد در شهرستان دلیجان به برکت چاههای آب حفر شده با پشتوانه  منابع آب دریاچه و با رضایت و قراردادهای منعقده برخی مسئولین شهر قم می باشیم  . پس سال پر آب و سال کم آب در کشت صیفی جات در اطراف سد 15خرداد واقع در شهرستان دلیجان واستفاده نادرست از منابع آب شرب مردم قم هیچ اثری ندارد .
در این میان چند نکته نیز قابل تامل است :
نکته اول : کشت محصولات  از محل منابع ذخیره شده آب شرب امری غیر قابل قبول است  
اگر به مسیر طولانی طی شده رودخانه قم رود تا دریاچه سد  نگاهی بیاندازیم و هزینه های انتقال اب از سر شاخه های دز به این منطقه را در نظر بگیریم حفظ قطره قطره این آب امری ضروری بنظر می رسد و هدر دادن قطره ای از این آب گناهی نابخشودنی خواهد بود .
نکته دوم : کشتی صیفی جات ( هندوانه) هم منابع آبی را نابود می کند و هم محیط زیست را.
از آنجا که در سالهای اخیر کشت محصولاتی نظیر هندوانه در برخی استانها  ممنوع اعلام شده است اما شاهد آن هستیم که وجود این قانون ممنوعیت کشت به هیچ وجه ضمانت اجرایی نداشته و روز به روز بر میزان کشت محصولاتی از این قبیل در سطح این مزارع افزوده شده است.
و از آنجا که کشت هایی نظیر هندوانه محصول استراتژیک و نیاز اساسی کشور محسوب نمی شود لذا استفاده از منابع آبی برای این محصول به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد و بهتر است این آب برای کشت محصولاتی بنیادی صرف شود
وروش های کشت محصولات و میزان کودهای شیمیایی به کار رفته در مراحل کاشت آسیب های فراوانی را سلامت محیط زیست می زند که به عنوان مثال می توان به گسترش سقط جنین احشام موجود در این مناطق و یا آلودگی آب های زیرزمینی و حاشیه سد به آلاینده های سمی و عناصری چون نیترات اشاره کرد
نکته سوم : اکثر کسانی که در این منطقه صیفی کاری (هندوانه کاری) می کنند بومی استان نیستند
و همچنین طبق آمار دستگاه های مربوط اکثر کسانی که دراین منطقه مبادرت به کشت محصولاتی نظیر هندوانه می کنند  غیر بومی بوده و به صورت اجاره کاری زمین های کشاورزی استان را زیر کشت برده و اهداف سود جویانه و منفعت طلبانه ی  خود را از طریق به نابودی کشاندن منابع آب و آلوده ساختن محیط زیست  استان مرکزی تامین می کنند.
نکته چهارم : قیمت تمام شده یک مترمکعب آب با یارانه در استان قم
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان قم :
 نحوه محاسبه نرخ‌های آب‌بها در بخش خانگی: از صفر تا پنج متر مكعب 96 تومان، از 5 تا 10 متر مكعب 145 تومان، 10 تا 15 متر مكعب 193 تومان، 15 تا 20 متر مكعب 241 تومان، 20 تا 25 متر مكعب 338 تومان، 25 تا 30 متر مكعب 531 تومان، 30 تا 35 متر مكعب 724 تومان، 35 تا 40 متر مكعب 965تومان، 40 تا 50متر مكعب 1930 تومان و بالاتر از 50 متر مكعب 3861 تومان محاسبه می‌گردد.
نکته پنجم : میزان مصرف اب در کشت هندوانه
عضو هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه‌ای مرکزی: برای تولید هر یک کیلو هندوانه، 400 تا 500 لیتر آب مصرف می‌شود به عبارتی یک متر مکعب آب نیاز است تا یک هندوانه دو کیلویی تولید گردد . ولی با توجه به هزینه تمام شده اب ذخیره شده پشت سد 15 خرداد این قیمت بسیار بالاتر از مبلغ اشاره شده خواهدبود

*بخاطر محدودیت منابع و ذخایرآّب  منطقه مرکزی ایران کشت برخی صیفی جات  و بخصوص هندوانه با اب کشاورزی ممنوع است . امری که متاسفانه با چشم پوشی برخی مسئولین در سطح استان مرکزی و از منابع اب شرب مردم قم در سطح کلان و توسط افرادی خارج از محدوده استان در حال انجام است و می طلبد تمام مردم و مسئولین در این رابطه بر اس قوانین موضوعه و ماده ی 27 قانون توزیع عادلانه آب اقدام فوری و موثر نموده و نست به اصلاح نوع کشت اقدام نمود .امری که مقام معظم رهبری (مدظله) همواره با در نظر گرفتن و بیان محدودیت های منابع آبی کشور اعتقاد دارند که اگر از روشهای علمی استفاده شود و مدیریّت صحیح بکار گرفته شود، با همین میزان موجودی آب، می‌توان پوشش گیاهی را در سراسر کشور گسترش داد  

                          
مهدی شریفی –دانشجو بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی نراق

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است