امروز : دوشنبه، 2 بهمن ماه 1396
 
کد خبر:69405 تاریخ انتشار : 1395/12/29-13:42:51
کلاه‌ گشاد پژوسیتروئن بر سر سایپا
پژو می‌داند ایران کشوری است که به علت بازار انحصاری خودرو و الزام مشتریان به انتخاب خودرو در این انحصار شدید، نیازی به به‌ روزآوری محصولات و تولید محصول جدید ندارد.
لینک کوتاه http://www.bso.ir/id/69405
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛ قرارگاه احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی طی یادداشتی نوشت:

کلاه‌ گشاد پژوسیتروئن بر سر سایپا

-مدیرعامل سایپا اعلام کرده در قرارداد جدید با پژوسیتروئن، صادرات ۳۰٪ از محصولات فقط برای ۵ سال ضمانت شده و مقدار صادرات پس از آن توافقی خواهد بود!!
بر این اساس شرکت پژوسیتروئن، ۳ کلاه گشاد بر سر صنعت #خودرو ایران گذاشته است:

-فرآیند داخلی‌سازی قطعات "اگر" طبق برنامه پیش برود ۴ سال طول خواهد کشید. بنابراین شرکت پژوسیتروئن محصولاتی را صادر خواهد کرد که عمده قطعات آن فرانسوی هستند.
-تولید خودروها قرار است با ساخت داخل ۲۰٪ آغاز شود که به معنای استقاده فقط ۵٪ قطعه ایرانی است.  بنابراین -صادرات این خودروها از منظر ارزش افزوده آورده زیادی برای کشور ندارد. زمانی که عمق ساخت داخل خودروها بالا برود، پژوسیتروئن هیچ الزامی برای صادرات نخواهد داشت.

-تیراژ تولید خودروها به مرور زیاد خواهد شد و طی ۳ الی ۴ سال به حداکثر خود خواهد رسید. بنابراین پژوسیتروئن، صادرات را فقط برای زمانی که تیراژ خودروها محدود است ضمانت کرده است. برای همین تعداد خودروهای صادراتی نیز کم خواهد بود.
-زمانی که پژوسیتروئن به تولید انبوه خودرو در ایران اقدام کند، دیگر ضمانتی برای صادرات نخواهد داشت!!

-وقتی پژو صادرات را فقط برای ۵ سال ضمانت می‌کند به این معناست که به احتمال فراوان قرار نیست سرمایه‌گذاری در ایران را ادامه داده و بعد از گذشت ۵ سال، خودروهای جدیدی در ایران تولید کند.
-پژو می‌داند ایران کشوری است که به علت بازار انحصاری خودرو و الزام مشتریان به انتخاب خودرو در این انحصار شدید، نیازی به به‌ روزآوری محصولات و تولید محصول جدید ندارد. به این ترتیب لازم نیست طی سال‌های آینده دائماً محصولات جدید عرضه کند. از سوی دیگر محصولات قدیمی و از رده خارج نیز امکان صادرات ندارند.  بنابراین ضمانت صادرات این محصولات منطقی نیست!
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بسیج دانشجویی بلامانع است