در چهارمین نشست فکرآورد:

چالش‌های علوم سیاسی در دانشگاه تهران بررسی شد

چالش‌های علوم سیاسی در ادامه سلسله نشست‌ها و کرسی‌های آزاداندیشی «فکرآورد»، در دانشگاه تهران بررسی شد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بسیج دانشجویی: در ادامه سلسله نشست‌ها و کرسی‌های آزاداندیشی «فکرآورد»، نشست تخصصی بحران در علوم سیاسی در دانشگاه تهران برگزار شد.

 

بنابراین گزارش، این نشست، چهارمین نشست «فکرآورد» بود که در آمفی تئاتر دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

 

حمید احمدی استاد تمام گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران در این نشست با اشاره به مشکلات علوم سیاسی در ایران، گفت: یکی از مشکلات علوم سیاسی بازار کار است. بازار کار این رشته در کشور کم است، هم‌اکنون تعداد فارغ التحصیلان علوم سیاسی ده‌ها برابر بیشتر از نیاز کشور است. یکی از دلایلش هم این است کسانی وارد این رشته شده‌اند که مدرک کارشناسی را در رشته‌های دیگر گرفته‌اند.

 

وی ادامه داد: برنامه‌های آموزشی علوم سیاسی ناپایدار است. ماهیت این رشته باعث شده که یک نگرانی عمومی در قبال این علم وجود داشته باشد لذا هر چند سال یک بار افرادی می‌آیند و برنامه‌های آن را تغییر می‌دهند.

 

در ادامه جهانگیر معینی علمداری دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه به بحران‌های علوم انسانی که شامل علوم سیاسی هم می‌شود، اظهار داشت: رابطه بین تخیل و عینیت از هم گسیخته شده و فقط به یکی پرداخته می‌شود. به هم خوردن رابطه روش و تامل در نهاد تولید علم یکی دیگر از بحران‌های علوم انسانی است.

وی افزود: در علوم انسانی پارادایم مسلطی وجود ندارد و دچار یک نوع بحران معنا هستیم. وحدت ایدئولوژیک وجود ندارد.

 

حجت کاظمی استادیار گروه سیاسی دانشگاه تهران به عنوان آخرین سخنران این نشست، گفت: علوم سیاسی به لحاظ کمیت متخصصان را فراهم می آورد ولی درباره کیفیت آن باید بحث کرد. علوم سیاسی در ایران بیش از آن که به علم نزدیک باشد به تاریخ و فلسفه نزدیک است و اساسا قادر نیست دانشی اثر بخش را برای تحلیل مسائل اکنونی و اینجایی به روش علمی فراهم آورد. این یک بحران است.

 

وی ادامه داد: بحران دیگر این است که بازار کار این رشته در ایران کم است. در دانشگاه‌ها مهارت‌های مکمل به دانشجویان آموزش داده نمی‌شود.

 

این استاد دانشگاه راه‌های برون رفت از این بحران را اینگونه برشمرد: علوم سیاسی ما باید به سمت تحلیل واقعیت‌های عینی پیش رود و برای تاثیرگذاری باید از فلسفه و تاریخ دور شود.

 

وی گفت: همچنین مسئله حکمرانی باید به مرکزیت علوم سیاسی مبدل شود و باید مهارت‌های مکمل رشته و روش تحقیق به دانشجویان آموزش داده شود.

ارسال نظر


captcha
پربازدید ها
آخرین اخبار