آغاز به کار مرکز مطالعات حوزه زنان بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی یاسوج

مرکز مطالعات حوزه زنان بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی یاسوج پس از تلاش های فراوان فعالیت خود را آغاز کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / مرکز مطالعات حوزه زنان بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی یاسوج پس از تلاش‌های فراوان فعالیت خود را آغاز کرد.

از همین رو گفتگویی باخانم زهرا شادزاده مسئول مرکز مطالعات حوزه زنان بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی داشتیم که کلیات این گفتگو به شرح زیر است
.

 

چه علل و عواملی باعث شد تصمیم به ایجاد مرکز مطالعاتی حوزه زنان در دانشگاهتان را بگیرید؟

مسئول مرکز مطالعات خوزه زنان بسیج دانشجویی دانشگاه یاسوج گفت: مسئله زنان در طول زمان یکی از مسائل محوری برای هر ملت با آیین‌های متفاوت بوده و طبیعتاً چون نیمی از پیکره‌ی اجتماع را زنان تشکیل می‌دهند توجه به مسئله‌ی حقوق زنان جز طبیعیات زندگی اجتماعی خواهد بود.

 

 اما علی‌رغم اینکه زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل داده اند، و اتفاقاً در بسیاری از موارد با آقایان مسائل مشترکی هم دارند ولی هیچ گاه ضرورتی برای پرداختن به مسائل زنان به‌طور خاص احساس نشد و کم‌لطفی‌های فراوانی در این خصوص دیده اند.

 

اگرچه همواره شعار حمایت یا توجه به زنان در تبلیغات مختلف پررنگ بوده است . در میان همه مکتب‌های فکری مدعی حامی زنان،هیچ مکتبی به‌اندازه اسلام ناب به مسئله زنان توجه دقیق و ظریف نداشته و ندارد.

 

 

هدف از ایجاد این مرکز چیست؟

از مطالبات مهم ولی امر مسلمین، رهبر انقلاب این است که در چنین افقی، زن مجاهد مسلمان ایرانی به عنوان معلم ثانی برای زنان جهان مطرح شود و متأسفانه در این خصوص کار خاصی انجام نشده و یا ناقص بوده است. لذا نیازمند به شناساندن این زن مجاهد ایرانی توسط نخبگان علمی در سطوح کلان هستیم .

 

چه آنجا که معتقدیم باید جنبش‌های اجتماعی زنان در جهان اسلام پیگیر تأسیس یک شبکه پارلمانی زنان باشند و چه بانوان فرهیخته‌ی ایرانی باید در داخل  این شبکه‌سازی‌ها را داشته باشند و چه قشر دانشجوی مطالبه گر که به‌نوبه‌ی خود انتظار هست این انسجام را بیش از پیش داشته باشند.

 

 

برنامه های بلند مدت فعالین این مرکز چه چیزی است؟

یکی از مهم‌ترین اهداف ما ایجاد شبکه‌سازی‌های لازم در سطح بین دانشگاهی هست که امیدواریم با تحقق این امر گام‌های مؤثرتری در پیگیری ها از مطالبات واقعی زنان گرفته تا مسائل کلان‌تر که در حال حاضر ابزاری برای تحت‌الشعاع قرار دادن بعضی مسائل عرفی ما شده (و ریشه در مبانی های فکری غرب و مبانی خاص فکری  که با مبانی ما ناسازگارند ) داشته باشیم.

 

 

این مرکز در حوزه بانوان در چه زمینه‌هایی به فعالیت خواهد پرداخت؟

محوریت کاری این مرکز در بسیج دانشجویی به دو بخش درون دانشگاهی و برون دانشگاهی تقسیم بندی خواهد شد، که مسائل دانشگاهی در سه حیطه‌ی مسائل تبیینی_ گفتمانی، کارگاه‌های آموزشی( جهت پوشش دادن یکسری آسیب‌های اجتماعی بررسی شده) و پرداختن به مسئله زن در غرب خواهد بود.

 

 در کنار آن مسائل استانی که همان بحث پیگیری مطالبات در این زمینه ها  که هدف کانون مطالعات زنان است، بررسی مسائل آسیب‌های اجتماعی مربوط به زنان و دختران در استان و ان شاءالله سطوح بالاتر است.

همچنین برنامه ریزی درجهت حل این مسائل و پرداختن در رفع معضلات فکری ای هست که جریانات مقابل از طریق جنگ روانی در بین بانوان ایجاد کرده‌اند ازجمله کمرنگ کردن بحث ارزش زن در خانواده،حجاب و برخی شئونات اسلامی و دینی است.

 

 

اولویت شما در حوزه بانوان در سال جدید چیست؟

اولویت ما به توجه به نوپا بودن این مرکز مطالعاتی ابتدا خود دانشگاه دولتی یاسوج که به عنوان دانشگاه مادر در مسائل فرهنگی و آموزشی و... محسوب می شود و همچنین آحاد جامعه دانشگاهی هست وان شاءالله به تدریج انتقال آن به متن جامعه و مردم خواهد بود.

 

و همین‌طور این را بگویم که ان شاءالله این برنامه ها به‌طور شبکه سازی شده طی برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدتی که صورت گرفته در دانشگاه‌های مختلف در قالب های متفاوتی که ترتیب داده خواهد پیگیری میشود.

 

 

 

بانوان در دانشگاه‌ها در چه جایگاهی قرار دارند؟

در مسئله‌ی دانشگاه‌ها متاسفانه احساس می‌کنیم همواره بیش از اینکه به دنبال استفاده از ظرفیت‌ها و به‌کارگیری آن‌ها باشیم مسائل سیاسی دخیل است،و در واقعیت می‌بینیم  مسئله پرداختن به نیازهای قشر دانشجوی دختر به معنای خاص موردتوجه مسئولین قرار نمی گیرد.

 

 بله شاید دانشگاهی از نظر ساخت و سازهای خوابگاهی تا مرحله ای پیش رفته باشند که از این بعد تا حد زیادی مشکلی بنظر نرسد, ولی مسئله ی ما صرف موضوع امکانات رفاهی نیست، هر چند از این نظر هم خیلی جای کار دارد.

به عنوان مثال, تا به الان کدام مسئول دانشگاهی به‌طور برنامه ریزی شده پیگیر آسیب‌های اجتماعی که دانشجویان دختر با آن مواجه هستند شدند و برنامه ی عملیاتی جهت کم کردن این آسیب ها ارائه دادند؟یا چند برنامه ی خاص قشر دانشجوی دختر را در دانشگاهی در سطح استان دیدیم که بتواند الگوی زن مطلوب یا الگوی رفتاری زن در خانواده و جامعه را که نیاز فعلی ما می باشد را تبیین کرده باشد؟

 

در هر اداره‌ای معمولاً یک تشکیلات سازمانی برای زنان حداقل در مشاورت بانوان در نظر گرفته شده است ،این ساختار ها چه اندازه توانسته اند ،در پیگیری مطالبات زنان موفق باشند ؟ین ساختارها و سازمان ها هنوز که هنوز است از عهده رفع مشکلات همان چند نفر خانم  مشغول در همان سازمان بر نیامدند که بخواهند یک مطالبه عمومی تر داشته باشند.

 

 

زنان در مسائل اجتماعی با چه تهدیداتی روبرو هستند؟ و آسیب‌های اساسی  زنان در اجتماع چه چیزهای هستند؟

آسیب‌های اجتماعی در حوزه زنان روز به روز در حال افزایش است از طلاق،اعتیاد و ... گرفته تا مسائلی همانند نحوه اشتغال، ساعت کاری، نوع کار، محل چینش استقرار خانم ها در ادارات و حتی نهادها و سازمان ها که اغلب با آموزه های دینی ما مغایرت دارند، اعتراض و انتقاد جدی داریم.

 

این گونه نگاه به اشتغال زنان حتی در آموزش و پرورش ما هم، نمی تواند به مسئولیت مهم تر زن در خانواده ایرانی اسلامی که همان تربیت نسل هاست کمکی کند.

و معتقدیم این جنبش های دانشجویی هستند که همیشه می توانند عامل پیش برنده ای در تحقق مطالبات و رسیدن به نتیجه ی مطلوب اهداف در چارچوب های مشخص شده طبق موازین اسلامی و انقلابی ما باشند و در این خصوص در آینده مطالبات جدی از مسئولین خواهیم داشت.

 

 

در رابطه با وضعیت زنان در استان چه نظری دارید؟

نسبت به وضعیت و همچنین نگاه به حوزه زنان در استان کهگیلویه و بویراحمد انتقادات اساسی وجود دارد.در سفر مقام معظم رهبری به استان در دهه هفتاد به صراحت از عدم توجه لازم به زنان صحبت داشتند. اما با توجه به صحبت های مقام معظم رهبری تاکنون کسی گزارشی و پاسخی در این زمینه نداشته و کاری صورت نگرفته است.

 

اساساً زنان در استان ما تا به حال جدی گرفته نشده اند، امروزه با کمال تأسف نوع مدرن تری از اجحاف به زنان در استان می بینیم که نمونه آن تبدیل شدن زنان و دختران در استان به نیروی کار ارزان در نانوایی ها، فروشی ها، متصدی فروش در مغازه ها تا منشی های کلینیک ها و... است.

 

این کانون سعی دارد در این موارد پیگیری ها و مطالباتی را داشته باشد و انشا الله همکاری همه بانوان استان، خصوصاً قشر دانشگاهی، دانشجویی و فرهنگیان را به شدت نیاز داریم.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار