دانشجویان جهادگر جان تازه به روستای محروم چاهن بخشیدند/ جهاد ادامه دارد...

مسئول بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد در بازدید از گروه های جهادی، از گروه جهادی مرحوم معین اعزامی دانشگاه دولتی یاسوج دیدن و پای صحبت های دانشجویان حاضر در این اردو نشست.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : شهرام مهدوی مطلق مسئول بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد در بازدید از گروه های جهادی، از گروه جهادی مرحوم معین اعزامی دانشگاه دولتی یاسوج دیدن و پای صحبت های دانشجویان حاضر در این اردو نشست.

 

گروه جهادی مرحوم معین انجمن اسلامی دانشجویان مستقل از 14 تیر با حضور بیش از 25 جهادگر به روستای چاهن و در این روستا مشغول خدمات رسانی به مردم محروم این روستا شدند.

 

روستای چاهن از توابع دهستان زیلایی بخش مارگون شهرستان بویراحمد است که در فاصله 120 کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. برای رسیدن به این روستا باید از پیچ های پر تعداد و نفس گیر کوهستانی عبور کنیم.

 

 

از کنار باغ های روستای پوله که در عمق دره به لطف جویبار کوهستانی آب یاری می شوند عبور میکنیم، طرح ماهی بزرگی که تا صدها متر چشم را به خود خیر می کند با کنجکاوی از نظر کنار میزنیم، روستایی که به دلیل نزاع انتخاباتی طرفداران نماینده های مجلس دور قبل تخلیه و الان ده کوره ای شده با حسرت پشت سر می گذاریم و همچنان و با تنگه ای که ساعتها همسفرمان بود وداع میکنیم. از دور روستایی سرسبز در محاصره کوه های مجاورش قابل رویت است.

 

 

اولین برخورد تیم بازدید کننده با محرومیت این روستا را در فاصله 7 کیلومتر مانده به روستا به راحتی می توان مشاهده کرد.جایی که آسفالت هم به مردم محروم چاهن نمی رسد و علی رغم قول مسئولان سالهاست که مردم روستا چشم انتظار نشسته اند ...!!

 

 

 

تابلویی ورودی روستا را می خوانیم، حس و حال عجیبی به آدم دست می دهد...!!

به روستای شهید پرور چاهن خوش آمدید.

 

  در عجبم از فرزندان روح الله که با چه عشق و اراده ای از دور افتاده ترین و محرومترین دهستان ها و روستاها، کوه های صعب العبور را با پای پیاده پیموده و دعوت امام خود را لبیک گفته اند.

 

در میان دانشجویانی هستیم که از تب تاب جام جهانی دل کنده، خانواده و دوستان خود را رها کردند و در روستایی محروم مشغول به خدمتند. خستگی از سر و رویشان می بارد اما با لبخند گرم و آغوشی باز به استقبال ما آمدند. در همان دقایق اول حضورمان گرمی هوا حتی در زیر کولر ماشین هم قابل احساس بود، اما در جمع گرم و صمیمانه جهادگران حتی آتش سوزان خورشید هم اثری نداشت.

 

 

 

دانشجویان با گلایه از نحوه ی عملکرد برخی از گروه ها که به مناطق محروم سفر کرده اند گفتند: متأسفانه یکی از عمده مشکلاتی که ما در اردوهای جهادی با آن مواجه هستیم، همین نگاه ها و انتظارات نا به جایی است که برخی گروه های غیر جهادی و بعضاً جهادی در مردم به وجود آورده اند.


به طوریکه شاهد هستیم کشاورز ما اگر جوی آبی که باغ و یا زمین زراعی خود را با آن آبیاری میکند خراب شده باشد و یا نیاز به تعیمر داشته باشد، را رها می کند و منتظر می ماند تا کسی از کمیته امداد، جهادکشاورزی، بسیج و ... برای تعمیر آن اقدام کند.درحالی که در گذشته روستائیان منتظر چنین دستگاه های نمی مانند و خود با همکاری یکدیگر اقدام به رفع مشکلات روستای خود و حتی روستاهای همجوار می کردند.قاسمی مسئول گروه جهادی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل گفت: گروه جهادی مرحوم معین با بیش از 25 جهادگر خواهر و برادر به روستای چاهن زیلایی اعزام و اقدام به خدمت رسانی در بخش های، عمرانی، فرهنگی و آموزشی می کند.وی با بیان اینکه بیش از 6 روز است که گروه ما در این روستا مستقر است افزود: در این 6 روز دوستان ما در حوزه عمرانی اقدام به دیوارکشی حیاط مسجد روستا، رنگ آمیزی مدرسه کردند که البته بخشی از کارها رو بر عهده مردم روستا گذاشتیم که انشالله بعد از ما کارهای مونده را انجام خواهند داد، و ما هم هر کمکی از دستمان بر بیاید دریغ نخواهیم کرد.قاسمی خاطر نشان کرد: عمده هدف و تمرکز اصلی اردوی جهادی ما بر روی مسائل فرهنگی است و در این مدت هم خدا رو شکر توانستیم تا حدودی اقدامات مؤثری انجام دهیم.


وی ابراز داشت: برگزاری کلاس های آموزشی صنایع دستی ،آموزش قرآن و احکام، کلاس های تقویتی و آموزشی مختص دانش آموزان، کلاس سرود، سرکشی به منازل خانواده شهدا، برپایی مراسم شهادت امام جعفر صادق (ع) و ... از جمله اقدامات فرهنگی گروه جهادی مرحوم معین تا به این لحظه بوه است.

 

وی بیان کرد: متأسفانه همانطور که دکتر مهدوی مسئول محترم بسیج دانشجویی استان نیز گفتند، ورود غیر متفکرانه برخی دوستان گاهاً باعث بدبینی مردم و لطمه خوردن فرهنگ و بافت روستائیان می شود.

 


قاسمی افزود: به عنوان مثال یکی از اردوی هایی که از کلان شهر کشور به همین منطقه اعزام شده بود، با دیدن محرومیت و کمبود امکانات مردم اقدام به تشویق آن ها برای مهاجرت به شهر و شهرنشینی می کردند. کما اینکه یکی  از بزرگترین آسیب های اجتماعی که ما در شهرها با آن روبرو هستیم، همین حاشیه نشینی شهر هاست که با مهاجرت غیراصولی به وجود آمده است.
 

وی خاطر نشان کرد: باید این مسئله را مد نظر داشته باشیم که ورود ما نباید به فرهنگ روستانشینی و زندگی روستایی مردم آسیب بزند. و زندگی شهرنشینی را تجملی و زیبا جلوه دهیم تا برای زندگی بهتر به شهر مهاجرت کنند.قاسمی در پایان در خصوص کمک  مجموعه بسیج دانشجویی برای اعزام اردوی جهادی مرحوم معین گفت: از مسئول محترم بسیج دانشجویی و همچنین معاونت سازندگی این ناحیه به خاطر همکاری که با گروه جهادی ما داشتند تشکر و قدردانی میکنم، و چه بسا اگر همکاری بسیج دانشجویی نبود کار ما با سختی ها و مشکلات فراوانی همراه می بود.

 

 

 

 

جهاد ادامه دارد ...

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار