عضو شورای تبیین مواضع کشور؛

چرا دولت در رابطه با طرح های موفقی مانند CGTکوتاهی میکند؟/مالیات بر عایدی سرمایه حداقل فرار مالیاتی را در بردارد

سارائی مهمترین پیامد مالیات بر عایدی سرمایه را هدایت و تخصیص بهینه منابع دانست و افزود: این نوع مالیات با کاهش ریسک قیمتی در بازار علاوه بر ثبات بخشی به بازارها و کم رنگ کردن فعالیت های غیرمولد و سوداگرانه، موجب بهبود محیط کسب و کار می شود. رشد سرمایه گذاری و پیشرفت موثر اقتصادی در سایه تقویت تولید و هدایت منابع مالی اتفاق می افتد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی: امید سارائی، عضو شورای تبیین مواضع کشور و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ایلام گفت: در ماه ها وسال های گذشته شاهد تورم شدیدی در بازار های غیر مولد مثل طلا و ارز و بخش سرمایه ای مسکن بوده ایم و شاهد هیچ طرح بازدارنده ای برای جلوگیری از تورم در این بازارها نبوده ایم، و همین امر موجب شده است که در بازار های مولد و کالاهای اساسی که نیاز مردم هستند تاَثیر بگذارد.

وی افزود:این امر موجب بروز بسیاری از مشکلات،نابرابری ها و اختلاف طبقاتی زیاد در بین اقشار جامعه شده است روز به روز قدرت خرید مردم کمتر می شود و ارزش پول ملی کاهش پیدا میکند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی ایلام اذعان داشت:حال با این وجود قوانین و طرح های بسیار ساده ای در سطح جهان برای کنترل این مسئله وجود دارد که این موضوع بسیارمهم کنترل شود.

سارائی در ادامه اضافه کرد: از جمله قوانینی که سابقه ی صد ساله در برخی از کشورها  دارد که بسیارهم موفقیت آمیز بوده است و توانسته ثبات ایجاد نماید_مالیات بر عایدی سرمایه یا(CGT) می باشد.

عضو شورای تبیین مواضع کشور گفت: ( CGT)قانونی است که سالهاست در برخی کشورها برای تنطیم بازار اجرا می شود و موجب ثبات شده است.

وی ابراز داشت: جالب اینجاست که مسئولین کشور چطور پیگیر برنامه های ناموفق و بدون بازدهی از کشورهای غربی هستند،ا ما در رابطه با قوانین و طرح های موفقی مانند (CGT)کوتاهی میکنند؟

سارائی افزود: جای سوال است که در مجلس شورای اسلامی چرا این طرح ها در دستورکار قرار نمی گیرد؟ هرچند که این طرح در سال ۹۳بدون هیچ استدلال و پاسخ روشنی از دستور کار مجلس خارج شده است و هیچ شخصی در این زمینه پاسخ روشن و درستی ارائه ننموده است.

 

و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ایلام برخی از فواید این طرح را هنوان کرد و گفت:امید است که موردتوجه مجلس قرار گرفته شود؛ کاهش اختلاف طبقاتی وتوزیع عادلانه تر درامد،صاحبان سرمایه و افرادی که از سطوح درآمدی بالاتری برخوردارند، قدرت بالاتری برای کسب سود از محل عایدات سرمایه ای خود دارند. در صورتی که اقشار کم درآمد از فرصت کسب سود از سرمایه بی نصیب می مانند.

وی افزود: مالیات بر عایدی سرمایه با هدف کسب ثروت از طریق ایجاد ارزش افزوده، به تولید ارزش و افزایش اندازه واقعی اقتصاد کمک می کند.

سارائی با اشاره به اینکه کاهش نوسانات قیمتی بازار و قابل پیش بینی شدن آن از دیگر فواید این طرح است، گفت:مالیات بر عایدی سرمایه با حذف انگیزه های سفته بازی و سوداگرانه موجب گسترش آزادی عمل تقاضای واقعی می شود و نوسانات و پراکندگی قیمت مسکن در کشورهایی که مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن برقرار است نسبت به کشورهایی که فاقد این نظام مالیاتی هستند، کمتر است و این مسئله در آن کشورها،مشهود است.کاهش نرخ تورم وافزایش هم زمان عرضه و کاهش تقاضا به سمت تقاضای مصرفی و واقعی موجب کاهش تورم می شود.

 

این فعال دانشجویی گفت: مالیات برعایدی سرمایه موجب می شود  به طور خاص در بخش مسکن با تخصیص بخشی از درآمد مالیاتی حاصل به شهرداری ها در عوض قیمت مجوزها و تراکم فروشی، از هزینه های ساخت مسکن در جهت تامین تقاضای واقعی کاست و این موضوع به نفع همه ی اقشارجامعه بخصوص قشر متوسط وضعیف جامعه می باشد.

 

سارائی مهمترین پیامد مالیات بر عایدی سرمایه  را هدایت و تخصیص بهینه منابع دانست و افزود: این نوع مالیات با کاهش ریسک قیمتی در بازار علاوه بر ثبات بخشی به بازارها و کم رنگ کردن فعالیت های غیرمولد و سوداگرانه، موجب بهبود محیط کسب و کار می شود. رشد سرمایه گذاری و پیشرفت موثر اقتصادی در سایه تقویت تولید و هدایت منابع مالی اتفاق می افتد.

 

عضو شورای تبیین مواضع کشور  در پایان گفت: در مالیات بر عایدی سرمایه حداقل فرار مالیاتی به دلیل منافع متضاد خریدار و فروشنده عایدی وجود دارد. این خاصیت کنترلی مانع از فرار مالیاتی می شود و افراد را ملزم به پرداخت مالیات می کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار