مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان:

مخالف هرگونه فعالیت معادن در بحرآسمان هستیم / اگر حمایت محلی‌ها نباشد در 5 سال آینده پارک ملی خبر نابود می‌شود

رضا جزینی‌زاده: مسئولین سه قوه باید از اقتدار، عزت و منابع مردم در بحث محیط زیست دفاع کنند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / رضا جزینی‌زاده، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان، روز گذشته در نشست مطالبه‌گری قرارگاه شهید احمدی ‌روشن استان کرمان که پیرامون مشکلات زیست محیطی برگزار شده بود، با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب به سران قوای سه گانه گفت: محیط زیست یک مجموعه کاملی از عوامل بیولوژیکی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی است.

اقتصاد مقاومتی به معنی استفاده صحیح از منابع است

وی افزود: آن بحثی که ما در محیط زیست داریم اشاعه فرهنگ زیست محیط به لایه های جامعه است و مسئولیت پذیری هست که این افراد باید نسبت به هم و نسبت به عوامل طبیعی که خدا دراختیار ما قرار داده، داشته باشند. جزینی زاده اظهار داشت: اگر ما توانستیم این مسئولیت را وارد لایه های جامعه کنیم قطعا به توسعه پایدار می رسیم اگر به توسعه پایدار برسیم حتما اقتصاد سبز را داریم و مکمل اقتصاد سبز که مبتنی بر سرمایه گذاری بخش خصوصی، بخش عمومی در جهت افزایش درآمد، کاهش آلودگی و استفاده بهینه از منابع انرژی است و بحث اقتصاد مقاومتی که حضرت آقا بیان کردند مکمل این دو می باشد.

جزینی زاده گفت: اقتصاد مقاومتی به معنی سختی و ریاضت کشیدن نیست بلکه به معنی استفاده صحیح از منابع است.

مسئولین سه قوه باید از اقتدار، عزت و منابع مردم در بحث محیط زیست دفاع کنند

مدیرکل سابق حراست سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به شهادت دو تن از محیط بانان غیور محیط زیست استان کرمان طی هفته گذشته گفت: مطالبه اصلی که ملت از ما دارد این است که هوای سالم، آب سالم، خاک سالم، محیط زیست سالم داشته باشیم و بر مسئولین در سه قوه لازم و ضروری است که از اقتدار، عزت و منابع مردم در بحث محیط زیست دفاع کنند.

مخالف هرگونه فعالیت معادن در بحرآسمان هستیم

مدیرکل محیط زیست استان کرمان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص معدن بحرآسمان و مضرات آن و همچنین چگونگی صدور مجوز برای آن اظهار داشت: ما با تاسیس معادن در این حوزه کاملا مخالفیم و صراحتا اعلام کردیم با هر گونه تخریب در مناطق چهارگانه محیط زیست تحت عنوان منطقه حفاظت شده، منابع و حیات وحش، پارک ملی و اثر ملی- طبیعی مخالفیم.

رییس سابق هیات تخلفات اداری سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: ما مخالف هرگونه فعالیت معادن در بحرآسمان هستیم و با هر نوع تخریبی که مغایر قوانین باشد مخالفیم.

ما خودمان جلوی این معادن را گرفتیم اما حرکت ما به تنهایی کافی نیست

وی افزود: نحوه عمل ما اینگونه است که اول وضعیت سازمانی خودمان را مشخص کنیم که با این توافقات و مجوزهای صادر شده نقش ما در دعوای قضایی چیست؟ دوم اینکه خود مردم و ngo ها را راغب کردیم که بروند و شکایت خودشان را انجام دهند و سوم اینکه هرجا از ما استعلام بخواهند ما نظر قاطع زیست محیطی خودمان را اعلام می کنیم.

جزینی زاده گفت: ما خودمان جلوی این معادن را گرفتیم اما حرکت ما به تنهایی کافی نیست.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان در پاسخ به سوال دیگری نسبت به افزایش بیماری های در شهر زرند و اینکه آیا کارخانجات این شهر آلایندگی دارند یا خیر، گفت: در بحث استقرار صنایع قبل از انجام فعالیت باید طرح ارزیابی زیست محیطی بگیرند، اما بعضی ها که نام نمی برم بدون مجوز زیست محیطی کار خودشان را شروع می کنند بعد از 30 الی 40 درصد پیشرفت وقتی خواستند وام کلان بگیرند و بهره برداری می خواهند که بهره برداری را محیط زیست باید بدهد وسط کار مجوز می خواهند.

وی افزود: یکی از بررسی های ما مکان یابی محل است، آیا در مسیر باد غالب قرار دارد یا نه؟ آیا روی سفره آب قرار دارد یا نه؟ یکسری از صنایعی که ما در زرند داریم به این شکل هستند و اگر بعضی ها هم به این شکل نباشند و از نظر ارزیابی زیست محیطی محلشان هم درست باشد ما یک نظارت بر اینها داریم که نظارتمان از طریق آزمایشگاه های معتمدی که موردنظرمان است صورت می گیرد، که خود آن صنعت قرارداد می بندد و هر سه ماه باید گزارش بدهد که مشخص شود آیا نرمال های ما را رعایت کردند یا نه؟

محیط زیست نمی تواند کاملا جلوی کارخانه های آلاینده را بگیرد

جزینی زاده در ادامه گفت: یکی از مشکلات ما در محیط زیست، صنعتی شدن جوامع است که این مشکلات را ایجاد کرده است ولی ما آمدیم در بحث صنایع بزرگ این چنینی توان گذاشتیم و به طور مرتب آن ها را پایش و کنترل می کنیم اما با امکاناتی که ما داریم نمی توان صددرصد این مشکل را کم کنیم.

وی با اشاره به اینکه محیط زیست توان جلوگیری از فعالیت کارخانه‌های مضر را ندارد افزود: محیط زیست تنها کاری که می‌تواند بکند یک‌سوم فروش این کارخانجات را جریمه کرده و در آخر آنها را به دستگاه قضایی معرفی کند.

اگر حمایت محلی‌ها نباشد در 5 سال آینده پارک ملی خبر نابود می‌شود

جزینی‌زاده با بیان اینکه در بحث طاعون نشخوارکنندگان دام وحشی محیط زیست تمام توان خود را گذاشته که دام غیرمجاز وارد پارک حفاظت شده خبر بافت نشود گفت: تمامی آبشخورها ضدعفونی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه هر محیط‌بان محیط زیست 4 الی 5 برابر استاندارد جهانی کار می‌کند افزود: قطعا با امکانات کمی که در دست داریم جلوی شکارچیان را نمی‌توانیم بگیریم و اگر حمایت محلی‌ها نباشد در 5 سال آینده و با این وضع خشکسالی پارک ملی خبر نابود می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه در دنیا بیش از 80 درصد صنایع آب‌بر در سواحل هستند بیان کرد: حدود 25 درصد ریزگردها از تالاب جازموریان و قریب 8.9 درصد از معادن غیراصولی و تخریب شده است.

 

 انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار