یادداشت دانشجویی:

رسالت دانشجوی سیاسی

یک دانشجو سیاسی باید آزاد اندیش باشد با جریان های مخالف خود هم آشنایی داشته باشد، صرفاً این نباشد که به خاطر تعصب بر جریان خاصی چه خوب و چه بد مصرانه اجازه ی فهم و شنیدن دیگر جریانات و اندیشه ها را به خود ندهد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی: حدیث حردانی دانشجوی دانشگاه فرهنگیان یاسوج در یادداشتی به لزوم توجه به چیستی رسالت دانشجوی انقلابی و سیاسی در جامعه و دانشگاه پرداخته است. در این یادداشت آمده است:

دانشجو به عنوان عنصر فعال و جوان جامعه نقش مهمی را داراست و با توجه به این نقش  باید بتواند از پس انتظارات و توقعاتی که از او به عنوان دانشجو می رود بربیاید. عموم افراد جامعه از شخص دانشجو علاوه بر تلاش درجهت کسب دانش و ارتقای سطح علمی خود در زمان تحصیل، انتظار مفید واقع شدن برای جامعه چه در دوران تحصیل و چه پس از آن را دارند و این محقق نمی‌شود جز با آگاهی دانشجو از اوضاع جامعه چه داخلی و چه خارجی،در همه جوانب اقتصادی،علمی وسیاسی..

 

دانشجو در ابتدا باید هویت اجتماعی خود به عنوان عضوی فعال جامعه را بشناسد و تعریف کند،بخشی از هویت اجتماعی طرز فکر و اندیشه های سیاسی اوست.او باید بتواند اوضاع سیاسی کشور خود را بشناسد و تحلیل کند تا مسیر خود را در جهت خاصی مشخص سازد.

در صورت شناخت و برداشت صحیح از مسائل می تواند در فضای دانشگاه و چه بسا در بیرون از این محیط و در بطن جامعه به روشنگری بپردازد. همچنین ممکن است در جامعه مسائل و اتفاقاتی رخ دهد که نیاز به حرکتی خودجوش از طرف افراد آن جامعه باشد. دانشجو می تواند به عنوان رهبر این جریانات نقش آفرینی کند.به تعبیر شهید بهشتی: دانشجو مؤذن جامعه است.خواب بماند؛نماز امت قضا می شود.

دانشجو با شناخت صحیح و آگاهی کامل از سیاست روز  قادر به تشخیص دوست از دشمن و شناسایی عوامل تفرقه افکن می‌شود و در لحظات و موقعیت‌های حساس سیاسی در رابطه با کشور و جهان می تواند موضع درست و به جا اتخاذ کند. می توان گفت رسالت دانشجو این است که از فرهنگی که در آن رشد کرده و او را به چنین جایگاهی رسانده پاسداری کند.دانشجو کشور جمهوری اسلامی باید انقلاب و آرمانهای آن را به خوبی بشناسد،تحلیل کند و آن ها را به نسل های بعدی منتقل کند، رسالت دانشجو این است.

 

با این نگاه که پس از فارغ‌التحصیلی  در نقش ها و جایگاه های مختلف وارد جامعه می‌شود،او باید بتواند این توانایی را داشته باشد که در هر جایی که هست از مواضع انقلاب اسلامی و ارزش های آن دفاع کند و قوانین اسلامی را پیاده کند.یک دانشجو سیاسی همچنین باید آزاد اندیش باشد با جریان های مخالف خود هم آشنایی داشته باشد، صرفاً این نباشد که به خاطر تعصب بر جریان خاصی چه خوب و چه بد مصرانه اجازه ی فهم و شنیدن دیگر جریانات و اندیشه ها را به خود ندهد.

البته در مقابل عده ای هستند که مخالف چنین صحبت هایی هستند.مثلاً میگویند دانشجو باید فقط به  کتاب و درس و ارتقای سطح علمی بپردازد و سیاست او را از نقش اصلی دور می سازد.در این که دانش اندوزی و فعالیت های علمی بسیار حائز اهمیت می باشد شکی نیست اما عالم و دانشمند بی بصیرت و ناآگاه تأثیر چندان خاصی در امور کلان جامعه خود ندارد. 

 

در رابطه با فعالیت سیاسی دانشجو دو عبارت را باید از هم تفکیک کرد، یکی سیاست گری و دیگری سیاست زدگی. سیاست گرایی به این معناست که دانشجو دغدغه سیاسی داشته باشد و به تحلیل مسائل سیاست ها بپردازد در مقابل سیاست زدگی حزب گرایی و جریان سازی های سیاسی را در بر می گیرد.سیاست زدگی دانشجو را به آلت دست جریان های خاص تبدیل می کند و توانایی آزاد اندیشی سیاسی و اجتماعی را از او سلب می کند و به یک فرد منفعل تبدیل می شود که پر واضح است چنین اتفاقی مطلوب و در شأن شخصیت و جایگاه دانشجو نمی باشد.

 

اگر دانشجو در طول دوران تحصیل خودش را بسازد ،خود را در جهت جریان های موافق مصالح جامعه و مردم قرار دهد، مسئولیت پذیری اجتماعی و دغدغه مندی را در خود پرورش دهد؛ در صورت فارغ التحصیلی و ورود به جامعه به عنوان نیروی کار یا هر نقش اجتماعی دیگر به بهترین شکل می تواند نقش و مسئولیت خود را ایفا کند.زیرا مردم انتظاری جز همین مسئولیت پذیری،حس دلسوزی و دغدغه مندی از اشخاص تأثیرگذار در سرنوشت کشور خود ندارند.

 

برای روشن تر شدن این قضیه و درک عمق اهمیت آن سخنانی از رهبر انقلاب اسلامی به عنوان فردی آگاه از مسائل سیاسی زمانه را  عنوان می کنم:

«دانشجویی که اصلاً نداند و نفهمد در دنیا چه می گذرد،این دانشجو دانشجوی زمان خودش نیست؛ مرد زمان خودش نیست.دانشجو باید احساس سیاسی داشته باشد،درک سیاسی داشته باشد،تحلیل سیاسی داشته باشد. ۷۲/۸/۱۲ دیدار با دانشجویان و دانش آموزان.»

«اگر جوانانی و ملتی بینش سیاسی نداشته باشند،فریب می خورند.آن ها را از صحنه خارج می کنند و با ابزار دین ،آن ها را کنار می زنند.... پس بینش سیاسی مهم است اما اصل قضیه آن ایمان الهی معنوی است که باید در دل های شما باشد.خودتان را دینی بسازید. ۷۰/۸/۱۵ دیدار با دانشجویان و دانش آموزان.»

 

(حدیث حردانی, دانشگاه فرهنگیان یاسوج)

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار