شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور خطاب به مراجع تقلید؛

حضور طلاب در متن اعتراضات مردمی قابل تقدیر است/لزوم پیشتازی طلاب علوم دینی در راه مبارزه با اشرافیت، رانتخواری،ظلم،فساد، تبعیض، و ... یک حقیقت غیر قابل انکار است

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور در دومین نامه خود خطاب به مراجع عظام تقلید از حضور فعال طلاب در برخی استان‌ها در متن اعتراضات مردمی تقدیر کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی:شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور بار دیگر در نامه ای خطاب به مراجع تقلید نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم 

محضر مبارک مراجع عظام تقلید 
سلام و رحمت الهی 
 
این بار دوم است که طی ماه های گذشته فرزندان انقلابی شما قلم به دست میگیرند و پیرامون مسائل کشور با شما بزرگواران گفت و گو میکنند. پیشتر یادآور شده بودیم که هیچ انسان منصفی نقش ویژه روحانیت و علما را نه تنها در جریان انقلاب اسلامی بلکه در بسیاری از مبارزات و جنبش های مردمی در طول تاریخ انکار نمیکند که هر زمان تاریخ پر محنت این مرز و بوم را مرور میکنیم  پیوند عمیقی بین مردم و علمای دین را شاهد هستیم که در بسیاری از بحرانها به مدد کشور آمده است.
 
بهتر از ما مطلع هستید که فرمان تشکیل بسیج دانشجویی و طلبه در یک زمان و در یک پیام توسط امام راحلمان صادر گردید و نیک مستحضر هستید که امام انقلاب چه ماموریت وسیع و خطیری بر دوش جوانان دانشجو و طلبه قرار دادند  به همین جهت به اطلاع بزرگواران میرسانیم که دانشجویان بسیجی مدتهاست که در راستای پیگیری مطالبات مردمی متحد شده اند و پیمان بسته اند که در مقام وکالت و پیگیری مطالبات مردم بایستند و اجازه ندهند علمداری مطالبات به حق مردم از دستگاه ها و مسئولین مختلف به دست عده ای منفعت طلب و معاند بیفتد که برخی از آنها امروز باید در جایگاه پاسخگویی بایستند و وقیحانه ژست طلبکار بگیرند.
 
ظرفیت طلاب علوم دینی در راه مبارزه با اشرافیت، رانتخواری،ظلم،فساد، تبعیض، و ... یک حقیقت غیر قابل انکار است و حضور فعالشان در این عرصه نه تنها لازم بلکه واجب است.
اما به نظر میرسد طی سالیان گذشته نه تنها این مسئله کمرنگ شده  بلکه از گوشه و کنار شنیده میشود که طلاب از پیگیری فعال و مستمر مطالبات مردم که رنگ و بوی اقتصادی اجتماعی دارد نهی میشوند و طلاب را از اشتغال به تحصیل منع میکنند. با این وجود طی ماه های گذشته حضور فعال طلاب در برخی استانها در متن اعتراضات مردم و طلایه داری مطالبات مردمی افزایش داشته که بسیار قابل تقدیر است. بسیج دانشجویی نه تنها این حضور را با برکت میداند بلکه اهتمام دارد تا در جهت تحکیم ارتباط دانشجویان و طلاب بکوشد و در این مسیر  برادران و خواهران خود در حوزه های علمیه را تنها نگذارد.
 
 
اما نکته مهم آن است که توجه کنیم در این میان، جریانات سیاسی و رسانه داری در کشور وجود دارند که همواره قصد دارند که توجه مردم را از  برخی مسائل اصلی کشور منحرف کرده و با پررنگ کردن برخی حواشی و با جوسازی های متعدد سپر ناکارآمدی و سو مدیریت خود و جریانات بالاسری خود باشند. بدیهی است که این جریانات به دنبال برجسته کردن برخی نقاط ضعف در نحوه مطالبه گری جریان انقلابی و به حاشیه کشاندن اصل این رویه هستد و یا در برخی مواقع با انعکاس ناقص و یا دروغ و استفاده از عناصر مبالغه تصویر دیگری از این موج به حق مطالبه گری ایجاد نمایند. به همین دلیل است که جریانات و بزرگان انقلابی باید دقت کنند که از هر آنچه که باعث حاشیه زایی میشود دوری کرده و البته به فرافکنی های عده ای سودجو دامن نزنند و با برجسته کردن مسائل اصلی و مطالبه آن ها نقشه دشمن را خنثی کنند.
 
نکته دیگری که طرح آن را با بزرگواران ضروری میبینیم پیرامون جایگاه حوزه های علمیه است.نقش بی بدیل حوزه های علمیه از آغاز نهضت مرحوم امام و حتی در زمان مشروطه بر هیچکس پوشیده نبوده و نیست ، همین ظرفیت عظیم و کارنامه درخشان است که سطح  توقعات را از مجموعه حوزه و علما بالا میبرد. حقیقت این است که خاستگاه اصلی انقلاب اسلامی حوزه های علمیه و فرزندان آن بودند که به آن قوام بخشیدند در عین حال اگر مجموعه ای بخواهد خدشه ای به این بنای عظیم بزند مجددا ریشه آن حوزه های علمیه خواهد بود که اسلام  هیچگاه از دشمن خارجی ضربه نخورده است و بزرگواران حتما مطلع هستند که مطلوب دشمن نیز آن است که نهایتا دین به جنگ دین برود و با تقلیل اسلام انقلابی و اجتماعی به یک دین حداقلی و روزمره ضربه نهایی خود را بزند.از این روست که فضای مدیریتی و تربیتی طلاب و نحوه حرکت حوزه بسیار مهم بوده و همواره زیر ذره بین متفکران دلسوز و متعهد است.
 
 
 
پایان عرض فرزندان شما این است که دانشجویان مومن و انقلابی و طلاب مومن و متعهد آماده طلایه داری و علمداری مطالبات مردم و نظارت بر مسئولان کشور هستند و در این مسیر خود را خادم عموم مردم دانسته و بدون شک به راهنمایی و حضور پررنگ علما و مراجع در این روند نیاز دارند و از حضرات مراجع انتظار دارند که با حمایت خود از اصل حضور فعال طلاب و دانشجویان در عرصه نقد و مطالبه گری و همچنین استفاده از تریبون فراگیر مرجعیت و پیگیری مصرانه خواسته های مردم از مسئولان به یاری مردم و جوانان بیایند و مانند همیشه حامی مردم و انقلاب باسند که به فرموده رهبر معظم انقلاب آن روز که حوزه انقلابی نباشد نظام در معرض انحراف قرار خواهد گرفت.
 
والسلام علیکم و رحمه الله
 
با آرزوی توفیق و طول عمر مراجع معظم تقلید و علمای اسلام و اعتلای روزافزون حوزه های علمیه
 
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور

 

ارسال نظر


captcha
پربازدید ها
آخرین اخبار