گزارش اختتامیه دوره 1435 ؛

فرهنگِ وادادگی و "ما نمی توانیم" ؛ راهکار دشمن در جنگ اقتصادی

مراسم اختتامیه ی پنجمین دوره گفتمان سازی و مطالبه گری تخصصی اقتصاد مقاومتی 1435 با حضور آیت الله صفایی بوشهری و دکتر نیک روش برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییآیین اختتامیه ی پنجمین دوره گفتمان سازی و مطالبه گری تخصصی اقتصاد مقاومتی 1435 ، توسط قرارگاه علمی شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی روز یکشنبه در اردوگاه سید الشهدا برگزار شد.

آیت الله صفایی بوشهری؛ نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر و دکتر محمد جواد نیک روش؛ مسول سازمان بسیج دانشجویی کشور از جمله مهمانان ویژه ی این برنامه بودند .

در ابتدای برنامه آیت الله صفایی بوشهری به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی پس از تبریک ویژه ی دهه ی ولایت با اشاره به جایگاه انقلاب اسلامی و ظرفیت های ویژه آن گفت: انقلاب اسلامی ایران یک حرکت تحول آفرین بنیادی در تاریخ معاصر است و از سنخ انقلابهای ناسیونالیستی یا مکاتب مختلف ایجاد کننده انقلاب در قرن 19 و 20 نیست، بلکه از جنس بعثت انبیا و تجلی بخش تمامی مظاهر اسلام در شرایط کنونی است .

جوهر این انقلاب با جنبش های مصر ، کوبا ، شیلی ، روسیه و دیگر جغرافیای سیاسی جهان متفاوت است . ماهیت آن انقلابها دارای بعد خاصی مانند اقصادی یا حس ملیگرایی یا اندیشههای تفکرات نواندیشی مثل لیبرالیسم یا سکولار بود اما انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب آسمانی و تجلی بخش دستورات الهی در زمین بوده و تحقق بخش زندگی دنیوی و اخروی انسان است.

 

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه دشمنان همواره به دنبال هجمه ها و توطئه های فراوان علیه انقلاب اسلامی ایران بودهاند ادامه داد: تحولاتی که در بلوک شرق و غرب انجام می شد نقطه اشتراکی داشت که در آن ریل ها به هم می رسیدند و آن هم دین زدایی و پایان اندیشه های دینی و حکومت های دینی است .

هم به جهت تئوریک در مراکز معماری اندیشه های جهانی کوشیدند دین زدایی را تلقین کنند و هم در سیاست تلاش کردند نگاه دینی را از مدیریت حذف نموده و از آن پس تمام مکاتب اجتماعی و اقتصادی را با دین زدایی عجین کردند که در نتیجه نگاه مدیریتی سکولار غالب شد . به همین دلیل در جغرافیای جهان ، هیچ انقلابی از جنس دینی نبود و مورد هجمه آنها قرار نمیگرفت.

 

آیت الله صفایی بوشهری در ادامه با اشاره به کارامدی ها و پیشرفت های انقلاب اسلامی بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران با طلوع خود تمام طراحی ابر قدرتهای جهان برای سکولار کردن نظامهای سیاسی و مدیریتی را در هم شکست.

در دهه پنجاه هر چه تلاش کردیم جامعه جهانی متوجه نشد که نظام سکولاریسم به بن بست رسیده است و منطبق با مشکلات و نیازهای بشری نیست اما به دلیل جو غالب نتیجه نمیداد، انقلاب اسلامی ایران با حد وسط منطقی و نگرشهای عقلایی بسیاری از نظریه پردازان غرب را به این رساند که اندیشه های سکولار اشتباه بود.

 

وی افزود: از جمله پیشرفت های مهم انقلاب اسلامی ، پیشرفت بر اساس دانش و دانایی ، پیشرفت عدالت به عنوان اصل اول مدیریت اسلامی ، پیشرفت پایدار و جامع دینی بر اساس نگاه به انسان از دیدگاه آسمانی و نگاه به جامعه به عنوان بستری برای رشد و آرامش که آمال و آرزوی همه انسان ها است، می باشد.

 

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر با بیان خاطرهای ادامه داد: وقتی نیروگاه اتمی بوشهر به مرحله افتتاح رسمی رسید ، بنده به همراه رییس سازمان انرژی اتمی ، مسئول گازپروم روسیه و وزیر انرژی هسته ای این کشور حضور داشتیم و پس از مراسم جلسه ای خصوصی تشکیل شد . من به جایگاه علم و پیشرفت در نگاه دینی و اندیشه های مقام معظم رهبری در این باره بویژه علوم و فناوری های نوظهور اشاره کردم، طرف روسی بعد از شنیدن صحبت ها نکات مهمی را در رابطه با نقش ایران در آزادی علم و فناوری در برابر امپریالیسم غربی ذکر کرد که مصداق نفوذ و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در مناطق مختلف جهان بود.

 

وی در رابطه با مذاکره با امریکا عنوان کرد: مذاکره با آمریکا یعنی مذاکره با موجودی که در اصل مانع و غدهای در برابر حرکت ما است و هدفش امتیاز گیری و امتیاز ندادن و پا روی گلو گذاشتن است .شاید استراتژی اش گاهی تغییر کند ولی نگاه و منطقش همیشه همین است .

 

آیت الله صفایی بوشهری با اشاره به جنگ اقتصادی ایران و آمریکا ادامه داد: یکی از انواع تهاجم نرم دشمنان، جنگ اقتصادی است . در جریان فتنه دشمن هجمه کرد و در علم و فناوری ما را از تحصیلات عالیه محروم کرد، ولی جوانان ایران در یک اقدام حماسی توطئه های آن ها را خنثی کردند .

الان عرصه ی تهاجم اقتصادی دشمن با نگاه براندازی است و بشدت فعال است . اما نکته ای که مطرح است این است که هیچ گاه در هیچ نقطه ای از جهان تهاجم اقتصادی موثر واقع نشده مگر آن که کشور در عرصه مقاومت اقتصادی دچار ضعف و وادادگی بوده و نگاه مسولان و طراحان اقتصادی، نگاه تسامح با جنگ اقتصادی بوده است.

یکی از اصلیترین راهکارهای تهاجم اقتصادی، تهاجم نرم فرهنگ وادادگی و القاء ما نمی توانیم اقتصادی از جامعه هدف است.

 

وی با اشاره به دستور الهی در قرآن مجید اضافه کرد: در قرآن آمده است که مومنان نباید خائف از برون اسلام باشند و به مسالمت با اقتدار آنان بپردازند . فکر نکنید آمریکا و اتحادیه اروپا از هم جدا هستند ، هرکس اندیشه آنان را قبول کرد ، از خود دشمن است و تفکر تسالم با استکبار ، ظلم به نظام و ملت است .

 

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر افزود: تنها راه برون رفت از وضع اقتصادی موجود را سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده توسط رهبر معظم انقلاب است، همان طور که در نبرد علوم و فنون لازم است، در اقتصاد نیز چنین است و باید سند چشم انداز کلان جمهوری اسلامی در شرایط بحران و غیر بحران طراحی شود، سپس یک بانک اطلاعاتی قوی ، سیال و پویا به رصد وضع موجود پرداخته و یک سامانه مدیریت جهادی در اقتصاد دایر شود زیرا در عرصه جنگ اقتصادی ، مدیریت اقتصادی جهادی لازم است و همچنین باید برخوردهای بازدارنده ملی در عرصه مبارزه با مفاسد اقتصادی صورت گیرد.

 

آیت الله صفایی بوشهری در پایان خاطرنشان کرد: باید نگاه ما جوان محور باشد چرا که جوانان تحول و تمدن آفرینند  ظرفیت های اصلی انقلاب از دیدگاه مقام معظم رهبری جوانان است و بسیاری از چالشها بدست جوانان حل می شود به همین علت مجموعه دانشگاهی حقیقت طلب و مطالبهگر قابل ستایش است.

 

در ادامه دکتر نیک روش؛ مسئول بسیج دانشجویی کشور به ایراد سخنرانی پرداخت و بیان کرد: انقلاب مزایای مادی و معنوی زیادی دارد ولی پیش شرطی پیش روی آن است و آن حضور پیوسته ی امام در جامعه است . آن جایی که امت پای کار امام آمد ، اتفاقات بزرگی افتاد لذا اساسا بسیج ، طرح حضرت امام خمینی (ره) برای امت سازی بوده است .

 

نیک روش ادامه افزود : این انقلاب ماهیت خاصی دارد و با سایر جریان ها متفاوت است . این انقلاب نیازمند فرایندهایی است . این فرایندها نیازمند نهادهایی هستند که با انقلاب همسو و همراه باشند و یکی از این نهادها ، بسیج و بخصوص بسیج دانشجویی است . بسیج دانشجویی باید جایگاه خود را در این طرح راهبری پیدا کرده و نقش آفرینی کند .

 

مسئول بسیج دانشجویی کشور با اشاره به دانشگاه ها به عنوان قشر پیشرو و صاحب علم ادامه داد: تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی و پا به رکاب و ولایتمدار ، یکی از اولویتهای اصلی بسیج است. ولایتمداری یعنی پیوستگی و وابستگی به ولی در دو سطح  اندیشه و رفتار که اندیشه خود مقدمه رفتار است.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: بخش جدی تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی در میدان عمل است . این بخش روزی در میدان دفاع مقدس بود و امروز در جنگ نرم و جنگ اقتصادی است.

نقش آفرینی در مسائل مختلف بخصوص مشکلات مردم و تلاش برای حل آنها از ملزومات نیروی تراز این جنگ است.

 

در انتهای مراسم از تیم های برتر هر حوزه تقدیر به عمل آمد که بارزترین آنها تیم شهید رئیس علی دلواری از استان بوشهر در حوزه نظام سلامت بود که موفق به کسب رتبه اول کشوری با اختلاف قابل توجهی نسبت به دیگر گروه ها در این دوره گردید.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار