یادداشت/حامد زارع زاده

مطالبات رهبری در بحث فضای مجازی

اینکه مطالبات رهبری در بحث فضای مجازی چه بوده و به کجا رسیده است جای بسی تامل و سوال دارد، زیرا ایشان سال هاست که دغدغه غفلت از فضای مجازی و مسائل فرهنگی را مطالبه کرده اند و می فرمایند من به هیچ چیز به اندازه مسائل فرهنگی نگران نیستم...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / حامد زارع زاده، مسئول بسیج دانشجویی دانشکده خبر شیراز در خصوص اهمیت فضای مجازی و مطالبات رهبری در بحث فضای مجازی یادداشتی نوشت.
 

متن این یادداشت به شرح زیر است:

مقام معظم رهبری اخیرا در دانشگاه علوم دریایی نوشهر در بخشی از فرمایشاتشان فرمودند: در همه بخش ها امروز، در بخش فضای مجازی و در بقیه زمینه ها دشمن به شدت فعال است البته تلاش دشمن مایوسانه است این را از سخنان آنها کاملا می شود فهمید، اما تلاش می کنند باید بایستید و باید از خودتان آمادگی و اقتدار نشان بدهید با ابتکار خودتان و با انگیزه خودتان.

اینکه مطالبات رهبری در بحث فضای مجازی چه بوده و به کجا رسیده است جای بسی تامل و سوال دارد، زیرا ایشان سال هاست که دغدغه غفلت از فضای مجازی و مسائل فرهنگی را مطالبه کرده اند و می فرمایند من به هیچ چیز به اندازه مسائل فرهنگی نگران نیستم و به خاطر نگرانی های فرهنگی شب ها خواب به چشمم نمی آید...استقلال فرهنگی از همه چیز مهم تر است، استقلال فرهنگی در این است که سبک زندگی را سبک زندگی اسلامی- ایرانی انتخاب کنیم.

اهمیت فضای مجازی در نگاه مقام معظم رهبری آنقدر زیاد است که می فرمایند: اگر امروز رهبر انقلاب نبودم حتما رئیس فضای مجازی کشور می شدم. یا در جایی دیگر می فرمایند: حوزه فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد، در واقع این به دلیل این است که این موضوع با جمع زیادی از انسان ها سر و کار دارد و به خاطر ویژگی های خاص آن جزء مسائل مهم و بحرانی است.

در واقع نگاه ایشان به فضای مجازی یک نگاه فرصت گونه است، ایشان در سخنان خود در 19/7/91 می فرمایند:

ابزارهای تسهیل کننده، مثل رایانه ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیار شماست، اگر بتوانید این ها را یاد بگیرید، می توانید یک کلمه حرف درست خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمی شناسید برسانید، این فرصت فوق العاده ای است مبادا این فرصت ضایع شود که اگر ضایع شد خدای متعال از من و شما در روز قیامت سوال خواهد کرد، از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما ( از این فضای مجازی) برای ترویج معارف اسلامی چه استفاده هایی کردید؟

در دیدار روحانیون استان سمنان در تاریخ17/8/80 و روحانیون استان کرمان در تاریخ 11/2/ 84  در مورد نقش روحانیت در برابر تکنولوژی های جدید ارتباطی می فرمایند: من بارها گفته ام که با همه وسایل ارتباط جمعی که وجود دارد البته روحانیت هم باید از همه این وسایل ارتباط جمعی استفاده کنند، از اینترنت و تکنولوژی های جدید ارتباطاتی باید همه روحانیت برای دین استفاده کنند.

در حکمی که در تاریخ 17/12/90 به تشکیل هسته تصمیم سازی ضای مجازی( شورای عالی فضای مجازی) تاکید می ورزند، با توجه به تشکیل این شورا اهداف مهم آن را می توان در بندهای زیر خلاصه کرد:

1.مواجهه فعال و مبتکرانه با فضای مجازی در سطح ملی و جهانی و توسعه آن به میزان آمادگی قطعی نظام برای استفاده از فرصت ها و مقابله با تهدیدات آن.

2.به حداقل رساندن اتکای کشور به کشورهای دیگر در استفاده ی از فضای مجازی و توابع آن در عرصه های فنی.

3.جذاب سازی و غنی سازی محتوا و خدمات بومی جهت پاسخگویی حداکثری به نیازهای داخلی.

4.مشارکت حداکثری نیروها و تشکل های مردمی متعهد در یک فضای رقابتی جهت بهره برداری بهینه از فرصت ها

5.حضور خلاقانه جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی در دو عرصه سخت افزاری و نرم افزاری خصوصا در جهت ابداع خدمات نو، قوی و جذاب

6.ساماندهی تبادل اطلاعات با شبکه جهانی

7. فراهم آوردن شرایط لازم برای دستیابی فضای مجازی کشور به بالاترین سطح از امنیت و سلامت برای آحاد مردم، نظام و کلیه ی نقش آفرینان در فضای مجازی.

در جایی دیگر مقام معظم رهبری می فرمایند: این فضای مجازی امروز از فضای حقیقی زندگی ما چند برابر بزرگتر شده است، بعضی ها اصلا در فضای مجازی تنفس می کنند و زندگی شان در فضای مجازی است، جوانان هم سر و کار دارند با فضای مجازی، با انواع و اقسام چیزها و کارها، با برنامه های علمی اش، با اینترنتش، با شبکه های اجتماعی اش، با مبادلات و امثال این ها سر و کار دارند... اینترنت یکی از نعم بزرگ الهی است اما در عین حال یک نقمت بزرگ هم هست یعنی یک چاقوی دو دم و خطرناک.... خب فضای مجازی  لغزشگاه است...اینجا ریزش کوه محتمل است اینجا محاسبه ی لازم را بکنید....ما نمی گوییم این راه و جاده را ببندید، نه، اینکه بی عقلی است...از این ها استفاده کنید منتها استفاده ی درست بکنید.

مقام معظم رهبری در تمام سیاست های ابلاغی و در تمام حوزه ها و از جمله حوزه ی فرهنگی، دولتی و قضایی همواره لزوم استفاده ی حداکثری از فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی را گوشزد کرده اند و بنابراین ایشان تاکید بسیاری بر اهمیت فضای مجازی و لزوم مدیریت آن داشته اند به گونه ای که همه ارکان نظام باید نقش خود را با حضوری فعال در این فضا ایفا کنند و مدیریت و کنترل آن را به صورت فعالانه در دست گرفت و از برخوردهای انفعالی پرهیز کرد، درپایان همه عزیزان را به خواندن کتاب(( فضای مجازی از نگاه رهبر معظم انقلاب)) را توصیه می کنم.

ومن الله توفیق

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار