رییس انجمن نساجی در جمع اعضای قرارگاه شهید احمدی روشن:

سیاست‌های غلط و سرمایه‌گذاری‌های نادرست این مزیت بومی یزد را در معرض خطر قرار داده است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از یزد، مجتبی دستمالچیان رئیس انجمن نساجی استان یزد در نشست با اعضای قرارگاه شهید احمدی روشن گفت: مشکلات در سه حوزه تأمین مواد اولیه، تأمین نقدینگی تولیدکنندگان و عدم قوانین حامی تولید وجود دارد واین سه مشکل را از مهم‌ترین مسائل پیشروی صنعت نساجی برشمرد.

وی افزود: با توجه به مسائل اقتصادی اخیر، خرید مواد اولیه توسط تولیدکنندگان به صورت نقدی هست و از طرفی سیستم فروش به‌صورت روش سنتی و بنکداری است و این سیستم توزیع بیشترین سود را برای دلال دارد.
رئیس انجمن نساجی استان با اشاره به این که حدود 70 درصد از بازار نساجی کشور توسط محصولات وارداتی  گفت: با دسترسی به مواد اولیه متنوع و باقیمت مناسب و همچنین افزایش دانش واحدهای تولیدی توان تأمین بخش عمده‌ای از نیازهای کشور در داخل امکان‌پذیر هست.
دستمالچیان از اشتغال بیش از 25000 نفر در بیش از 1950 واحد تولیدی در استان خبر داد و گفت: با توجه به سابقه‌ی طولانی یزد در صنعت نساجی، متأسفانه سیاست‌های غلط و سرمایه‌گذاری‌های نادرست در صنایعی همچون فولاد این مزیت بومی یزد را در معرض خطر قرار داده است.
وی معتقد است با ارتقا دانش فنی نیروهای شاغل در این صنعت،امکان سودآوری حتی با این دستگاه‌های فرسوده امکان‌پذیر است و ادامه می‌دهد: عمده نیروهایی که در مراکز دانشگاهی در رشته نساجی تحصیل می‌کنند انگیزه کافی را برای ورود به صنعت ندارند و برای اصلاح این نگاه باید دانشگاه‌ها از مباحث تئوری عبور و ارتباط تنگاتنگ با صنعت برقرار کنند و این مساله را از دانشجویان و اساتید مطالبه نمایند.
دستمالچیان در پایان از راه‌اندازی هنرستان نساجی و نیز شهرک نمایشگاهی واحدهای تولیدی یزد به‌عنوان دو راهکار در حال پیگیری صنعت نساجی نام برد.
گفتنی است قرارگاه شهید احمدی روشن در راستای اهداف خود، پیگیری تخصصی مسائل اصلی استان و کشور را در دستور کار خود دارد و با برگزاری جلسات متعدد با فعالین صنعت نساجی، مسائل و مشکلات این صنعت را پیگیری می‌کند.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار