یادداشت دانشجویی؛

دانشجویان، برخلاف نظر امام و رهبری، نامحرم شده اند

امام رحمته ا... علیه و رهبر فرزانه انقلاب بارها فرموده ­اند که مردم سالاری دینی یکی از مبانی جامعه ماست. اما اخیرا برخلاف نظر امام و رهبری، مردم و دانشجویان نامحرمند و نباید بدانند و سوال کنند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / دکتر صفایی مسئول پیشین بسیج دانشجویی دانشگاه تحصیلات تکمیلی و فناوری پیشرفته ماهان به مناسبت روز دانشجو یادداشتی منتشر کرد که در ادامه می خوانیم.

 

بسمه تعالی

بدون شک روح و بُن­مایه جنبش اصیل دانشجویی همواره استکبارستیزی و استقلال­ طلبی است. امروز جنبش دانشجویی باید آرمان‌های خود، که توام با واقع‌نگری است را تا تحقق نهایی به پیش ببرد که در غیر این صورت ابزار دست گروه‌ها و احزابی می­شود که به دنبال کسب و افزایش قدرت هستند. در این صورت است که فاصله زیادی از کلید واژه اصلی این جنبش یعنی استقلال پیدا خواهد کرد.

یکی از مسائلی که در چند سال اخیر جامعه ما خواهان آن است، مسئله عدالت می­باشد. در ذیل عدالت، مفاهیمی چون شفافیت، حقِ دانستن و مبارزه با فساد می­ تواند قرار گیرد.

دانشجو اگر بخواهد رسالت خود را که همان موذنی جامعه است انجام دهد باید مطالبه مفاهیمی از این دست را داشته باشد. دانشجو باید بتواند این مسائل را از جامعه کوچک خود یعنی دانشگاه آغاز کند و این مطالبات را به عموم جامعه برای پیگیری آنها از مجلس شورای اسلامی، وزارت­خانه­ ها، شورای شهرها و دیگر نهادها تسری دهد و آن را تبدیل به گفتمانی غالب کند تا نصب العین جامعه قرار گیرد.

در این صورت دانشجو رسالت کنونی خود را انجام داده و بخشی از زحمات جامعه ­سازی را به دوش کشیده است. این راه تحمل سختی­ های زیادی را می­ طلبد زیرا روحیه پاسخ­گویی و توجه به درخواست­ های عمومی کم شده است.

امام رحمته ا... علیه و رهبر فرزانه انقلاب بارها فرموده ­اند که مردم سالاری دینی یکی از مبانی جامعه ماست. اما اخیرا برخلاف نظر امام و رهبری، مردم و دانشجویان نامحرمند و نباید بدانند و سوال کنند.

اگر چه در سال­ های اخیر عده ­ای سعی کردند بازتعریفی از جنبش دانشجویی طراحی کنند و با تعریفی اپوزیسنی آن را مقابل انقلاب اسلامی قرار دهند؛ اما جنبش اصیل دانشجویی نشان داده است که همواره مدافع انقلاب اسلامی بوده است. شاهد این مدعا حضور دانشجویان و نقش آفرینی آنها در تمام عرصه­ های (علمی، کارآفرینی، سازندگی، سیاسی- اجتماعی، فرهنگی و ...) مورد نیاز انقلاب می­ باشد.

انقلابی که به عنوان هدیه ای الهی و یک آرمان بسیار ارزشمند برای جنبش دانشجویی مطرح بوده است و مسلماً این جنبش ارزش نعمت خدا را می­ داند. بنابراین نمایندگان اصیل خط سرخ آرمان خواهی و حقیقت طلبی نباید بگذارند و قطعا نمی­ گذارند که زحمات و خون های پاک شهیدان پایمال شود چرا که مقتدایشان حضرت روح ا... فرموده بود: فرزندان انقلاب به هیچ وجه نگذارند ایادی امریکا و شوروی (لیبرال ها و سوسیالیست ها) در آن دو محل حساس (حوزه و دانشگاه) نفوذ کنند.

واضح است که موارد یاد شده تنها مولفه­ های جنبش­ دانشجویی برای گفتمان­ سازی نیستند اما در حال حاضر جز مولفه­ های مهم و مورد نیاز می­ باشند. باید همه عناصر فعال دانشجویی و همچنین اساتید بزرگوار با همدلی در راستای تحقق اهداف والای این جنبش تلاش کنند تا با استعانت از رهنمون­ های مقام معظم رهبری در جهت ساختن جامعه منطبق با مبانی والای اسلامی گام­ های مستحکمی برداشته شود تا ایران اسلامی بتواند در زمینه های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و... الگوی مناسبی برای سایر کشورها به خصوص کشورهای اسلامی منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا که با بحران مدل حکومت مواجه اند، ترسیم نماید.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار