طی بیانیه ای مطرح شد:

واکنش شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان یزد پیرامون برگزاری جشن ها و مراسمات در سطح شهر و دانشگاه ها به دور از فرهنگ ایرانی اسلامی


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از یزد، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان یزد در پی برگزاری جشن‌های متعدد به‌دوراز فرهنگ ایرانی اسلامی در دانشگاه‌ها و سطح شهر یزد بیانیه ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

ابتذال اخلاقی منکر است ، تضعیف نظام اسلامی منکر است ، تضعیف فرهنگ اسلامی منکر است ، تضعیف اقتصاد جامعه و تضعیف علم و فن‌آوری منکر است، از این منکرها باید نهی کرد. (مقام معظم رهبری)

از مهم‌ترین اهداف انقلاب اسلامی ، اصلاح فرهنگ و کوتاه کردن دست فرهنگ غربی بود که با استفاده از ضعف و وابستگی رژیم منحوس پهلوی به مرزهای تمدن اسلامی ایرانی ما حمله نموده بود تا آنجا که از نخستین اولویت‌های روزهای پس از انقلاب فرمان انقلاب فرهنگی بوده است. این مهم از اوج اهتمام حضرت امام ره به مقوله فرهنگ نشان دارد. از سوی دیگر باید گفت با پیشرفت و بالندگی انقلاب در تمام ساحات گفتمانی خویش اعم از سیاسی ، اقتصادی ، نظامی و... ، عرصه فرهنگ و هنر همچنان فتح نشده باقی‌مانده است.

در این برهه از زمان و در پیچ تاریخی درراه ایجاد تمدن اسلامی ، نیازمند تحقق و تدوین گونه‌ای از زندگی افراد در جامعه هستیم که اولاً مطابق با نظام فکری و ارزشی اسلامی ایرانی و ثانیاً جامعه را به آن غایتی که مطلوبشان است رهنمون نماید.

جنگ نرم ، تهاجم فرهنگی ، ناتوی فرهنگی ، شبیه خون فرهنگی و... ازجمله تعبیرات مقام معظم رهبری در ترسیم جنگ تمام‌عیار پیش رو هست. این در حالی است که نقش و مسئولیت اصلی در این جبهه بر دوش افسران جنگ نرم یا همان دانشجویان ایران اسلامی هست. قشر جوان ، بااستعداد ، پرانگیزه ، خلاق و مبتکر و پرانرژی که اگر به سلاح ایمان و عمل صالح ، مهارت و دانش تجهیز گردد پشت هر ابرقدرتی را به خاک خواهد مالید و با درنوردیدن دژهای مستحکم پیش رو پرچم انقلاب اسلامی را بر فراز قله‌های بشریت بر خواهد افراشت.

دراین‌بین دانشگاه به‌عنوان مهد علم و دانش ، محل تبلور فرهنگ و سرمنشأ امواج خروشان انقلاب ،اما نقش بسیار پررنگی در هدایت و پرورش این نسل دارد.

متأسفانه بعضاً در دانشگاه‌ها به‌عنوان پررنگ‌ترین الگوی جامعه و علی‌رغم تذکر متعدد دلسوزان انقلاب  ، شاهد رسوخ سبک زندگی غرب هستیم که تأثیرات آن را به‌وضوح می‌توان در جوامع بخصوص شهرهایی مانند دارالعباده یزد مشاهده نمود.

امروزه در دانشگاه‌ها تحریف مفاهیم اصیلی ازجمله مسئله عفاف و حجاب ، مد و لباس ، خوراک ، تفریح و اوقات فراغت ، پایبندی به اخلاق و قانون ، فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی ، ازدواج ، شخصیت‌های الگو ،همچنین معضلات ناشی از استفاده ناصحیح از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ازجمله تلگرام و اینستاگرام و تورهای گردشگری مختلط به بهانه بازدید از بافت تاریخی یا طبیعت‌گردی و ... بر پیکره فرهنگی ما چنگ انداخته است.

متأسفانه در سالیان اخیر با افول جریان دانشجویی و کاسته شدن از روحیه استکبارستیزی و مطالبه گری دانشجویان به مناسبت‌های مختلف ازجمله روز دانشجو، روز جوان ، روز زن و ... و همچنین ایامی همچون شب یلدا مراسمات و جشن‌هایی در دانشگاه‌های کشور و به طبع آن در استان برگزار می‌گردد که با اهداف متعالی فرهنگ اسلامی همخوانی ندارد و موجبات نگرانی قشر دغدغه‌مند فرهنگی استان بخصوص بسیج دانشجویی را موجب شده است.

این نه به آن معناست که ما با شادی ، تفریحات سالم ، ورزش ، شادابی و دیگر نیازهای جوانان آشنایی نداشته و یا با آن مخالف باشیم بلکه بر برآورده نمودن این نیازها مطابق با موازین شرعی و اجرای دقیق سبک زندگی اسلامی پای فشاری داریم.

لذا بر خود لازم دانسته نسبت به انحرافات و کج‌سلیقگی‌هایی که در این مسیر به وجود آمده است هشدار داده و بار دیگر اعلام کنیم که با تمام توان در خدمت اعتلای اهداف والای انقلاب و فرهنگ اسلام عزیز درراه نیل به تمدن اسلامی از هیچ‌گونه کوششی دریغ نخواهیم نمود.

والسلام علیکم

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان یزد

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار