وکیل در واکنش به تغییر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تلاش شش‌ساله برای تغییر دبیر شورا، امتداد قبیله گرایی دولت است

مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: امیدواریم شورای عالی انقلاب فرهنگی در انتخاب دبیر آینده شورا اسیر بازی‌های جناحی نشود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / محمد حسن وکیل مسئول واحد فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با بیان اینکه بعد از گذشت حدود ۱۳ سال، شورای عالی انقلاب فرهنگی مجدداً در آستانه انتخاب دبیر شورا قرار گرفته، گفت: دولت یازدهم از بدو تشکیل خود از وارد کردن هیچ فشاری بر شورا دریغ نکرده تا از این طریق بتواند جریان گفتمان انقلابی را در این مجموعه تضعیف کند و گزینه مطلوب خود برای دبیری شورا را به این مجموعه تحمیل کند.

وی ادامه داد: متأسفانه دولت همواره در تلاش بوده تا با تغییر دبیر، نگاه انقلابی و مبتنی بر گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی را کمرنگ نموده و در امتداد انحصارطلبی و قبیله گرایی خود قدم بردارد. جنگ تمام‌عیار دولت علیه شورای عالی در عرصه‌های مختلفی همچون کاهش بی‌سابقه بودجه این مجموعه و سنگ‌اندازی در اجرای مصوبات نمود بارزی داشته است.

وکیل ضمن تأکید بر جایگاه مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی در جهت‌دهی به فعالیت‌های فرهنگی گفت: شورای انقلاب فرهنگی همواره می‌بایست در جایگاه مرجعیت فرهنگی همچون سد مستحکمی در برابر ولنگاری فرهنگی ایستادگی کند، حال اگر روحیه و تفکر انقلابی حاکم بر شورا خدشه‌دار شود نه‌تنها در رسیدن به این مهم ناموفق خواهد بود بلکه آسیب‌های بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

این فعال دانشجویی همچنین به وجود اشکالات فراوان در شورا اشاره کرد و گفت: شکاف عمیق و معنادار میان اهداف و مقاصد موردنظر در تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی با واقعیت‌های موجود حاکی از نقایص و خلأهایی همچون، عدم پرداخت به مسائل کلی و بنیادین نظیر طراحی نقشه مهندسی فرهنگی، ضعف جدی دبیرخانه شورا، ناتوانی در برقراری ارتباط سازنده با مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌ها و به‌کارگیری ظرفیت نخبگانی کشور، عدم تقویت مناسب شوراهای اقماری و ... است. نکته حائز اهمیت این است که بدون تردید مشکلات مذکور هرگز با کاستن از روحیه انقلابی حاکم بر شورا، حل نمی‌شود.

وی اظهار داشت: در نهایت امیدوار هستیم شورای انقلاب فرهنگی در انتخاب دبیر آینده شورا اسیر بازی‌های جناحی نشود و بدین ترتیب به جای توجه به ملاک‌های حداکثری در انتخاب دبیر شورا، به حداقل‌ها بسنده نکنند چراکه با انتخاب دبیری که از عمق معرفتی کافی برخوردار نباشد و خود را تا بن دندان به گفتمان انقلاب اسلامی پایبند نداند، تیر خلاصی به پیکر نیمه‌جان این شورا زده خواهد شد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار