8 بسیج دانشجویی جنوب کشور در نامه ای تحلیلی خطاب به سرپرست وزارت بهداشت:

تجربه مشارکت دهی بخش خصوصی توسط دولت های گذشته در ذهن مردم و نخبگان هرگز جلوه مثبتی نداشته است/جریان دانشجویی به جد در مقابل هر گونه اقدام عجولانه و علیه منافع ملی خواهد ایستاد

8 بسیج دانشجویی جنوب کشور به سرپرست وزارت بهداشت پیرامون مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت نامه ای تحلیلی نوشتند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / 8 بسیج دانشجویی جنوب کشور به سرپرست وزارت بهداشت پیرامون مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت نامه ای تحلیلی نوشتند:

متن این نامه به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم

«مسئله سلامت جزء اولین مسائل مهم زندگی جوامع است.»                       امام خامنه ای  (مدظله العالی)

 

جناب آقای دکتر سعید نمکی؛

سرپرست محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛

سلام علیکم؛

تاکنون قلم ها و بیانات فراوانی بر اهمیت و حساسیت حوزه سلامت رانده شده که راقم این سطور دیگر بنایی بر تکرار مکررات در تصریح این مهم ندارد و حسب اختصار فرض را بر این خواهیم گذاشت که علم و دغدغه جنابتان نیز مشرف بر این مدعا می باشد.

و اما بعد...

مع الاسف چندیست که خبر خصوصی سازی آموزش آن هم در حوزه حساس سلامت را شنیده ایم و مواضع موافق و مخالف را در اجرای این طرح شاهد بودیم. مطابق ابلاغیه "راهبرد های کلی مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت" مصوب جلسه 256 شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی مورخ 25/7/95 و همچنین مصوبه آیین نامه اجرایی این طرح در جلسه 267 شورای مذکور مورخ 27/4/97 و ابلاغ آن به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور جهت اجرا لازم دانستیم نکات و مسائلی را متذکر شویم:

 1. در علوم اقتصادی لیبرال غرب، یکی از 4 مولفه سیاست های ترغیبی  افزایش خصوصی سازی "حذف کنترل" می باشد که ترجمان آن در حکومت های مبتنی بر سرمایه داری، در واقع سیاست اصالت سود و سرمایه می باشد به گونه ای که انتفاع سرمایه دار اولی برمردم است و ماهیت این نگاه با دکترین انقلاب اسلامی که اصالت بر خدمت و عدالت می باشد در تعارض و تناقض آشکار است فلذا اجرای اصل 44 قانون اساسی در بحث مشارکت بخش خصوصی باید مبتنی بر بوم انقلاب اسلامی و در این مسیر هدایت شود. حتی در صورت پذیرش این مدعا که فرایند مشارکت بخش خصوصی در راستای افزایش سطح رفاه ملی به جهت ایجاد رقابت باشد محل تعریف آن در حوزه سلامت آن هم بخش مهم و حساس آموزش محل ایراد و بحث های فراوان خواهد بود. لذا ماهیت وجودی مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت تحت لوای این گفتمان محل ابهام می باشد.

   
 2. تجربه مشارکت دهی بخش خصوصی توسط دولت های گذشته در ذهن مردم و نخبگان هرگز جلوه مثبتی نداشته و یکی از مهمترین علل آن همان کاهش نظارت بر بخش خصوصی بوده به نحوی که نتایج آن را در صنایع مختلفی همچون هپکو، آذراب، هفت تپه و حتی مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی که به شکل قارچ گونه در کشور رشد کردند را همگان شاهد بوده اند. مع الاسف شاهد آنیم که در متن راهبرد ها و آیین نامه اجرایی این طرح هیچ گونه ساختار مشخص، شفاف، مبین و اطمینان بخشی جهت نظارت بر حسن اجرای این طرح دیده نشده است  در حالی که در اسناد بالادستی همچون سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری (ماده دوم بند ششم) بر این مهم تاکید شده که "اصلاح و تکمیل نظام‌های پایش، نظارت و ارزیابی برای صیانت قانونمند از حقوق مردم و بیماران و اجرای صحیح سیاست‌های کلی" وظیفه دستگاه های سلامت می باشد که همچنان مسکوت مانده، فلذا تجربه تاریخی نشان می دهد که عاقبت این فرایند نیز منتج به نتیجه سابقین خواهد شد. مضافا اینکه ساز و کار نظارتی باید به گونه ای در وزارتخانه متبوع فراهم گردد که ناظرین، ذی نفع در بخش خصوصی نبوده و ساختار مقابله ای جهت بروز رانت و فساد فراهم گردد که در متون منتشر شده این سازو کار دیده نشده و محل مطالبه جدی جریان دانشجوییست.

   
 3. بازخوانی غالب طرح های مشارکت بخش خصوصی در حوزه آموزش سلامت در دولت هایی همچون ترکیه، انگلستان، کانادا، تایلند و ... به این مهم اشاره دارند که الزام اصلی در اجرای چنین برنامه هایی داشتن طرح جامع فرایند محور و تعریف گام های زمانبندی شده در اجرا می باشد که این نکته از بدیهیات دانش مدیریت راهبردی به شمار می رود لکن در آیین نامه اجرایی طرح مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی هیچ برنامه جامع، سنجیده و مشخصی در این حوزه وجود ندارد.

   
 4. در مردادماه امسال رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت جناب آقای دکتر سید علی حسینی اینچنین بیان نمودند که " دانشگاه های علوم پزشکی به شدت دچار کمبود هیات علمی هستند" در چنین شرایطی که دانشگاه های مادر کشور درگیر چالش کمبود هیئت علمی متخصص می باشند چگونه بخش خصوصی توان تامین نیروی متخصص در حوزه سلامت را خواهد داشت و در ساز و کار ایجاد موسسات خصوصی چگونه این امکان فراهم خواهد شد که محل ابهام و سوال جدیست. در این مورد به شکل کیفی به این مساله پرداخته شده و مشخصا هیچ امکان سنجی مناسبی صورت نگرفته است و بالتبع منتج به کاهش قابل توجه سطح علمی مراکز خصوصی در حوزه آموزش سلامت خواهد شد و در تعارض با تحقق بند یکم سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر "ارتقاء نظام انتخاب، ارزشیابی و تعلیم و تربیت اساتید و دانشجویان و مدیران و تحول در محیط‌های علمی و دانشگاهی متناسب با ارزش‌های اسلامی، اخلاق پزشکی و آداب حرفه‌ای" می باشد.

   
 5. "توسعه کیفی و کمی نظام آموزش علوم پزشکی به صورت هدفمند، سلامت محور، مبتنی بر نیازهای جامعه، پاسخگو و عادلانه و با تربیت نیروی انسانی کارآمد، متعهد به اخلاق اسلامی حرفه‌ای و دارای مهارت و شایستگی‌های متناسب با نیازهای مناطق مختلف کشور" موضوع بند 13 سیاست های کلی سلامت می باشد، منتهی با وجود اینکه در آیین نامه اجرایی طرح مذکور به پراکندگی نیاز های مردم در حوزه سلامت در مناطق آمایشی کشور و تفاوت های قابل توجه ظرفیت ها و کمبود های موجود در این مناطق اشاره شده و به طور کلی و نه دقیق و محاسبه‌شده شرط هایی برای بخش خصوصی از جمله ایجاد رشته های مورد نیاز منطقه آورده شده، اما هیچ کارنامه و خروجی مشخصی به عنوان مبنای نیاز مناطق آمایشی در این مساله به تحقیق، تدوین نشده است و بدون شک در پهنه استان ها با نگاه سلیقه ای و منفعت محور با این مقوله مواجهه خواهد شد که منتج به عدم تحقق اهداف طرح می‌شود.

در پایان ضمن اعلام آمادگی قرارگاه شهید احمدی روشن جهت برگزاری نقد عالمانه ابعاد اجرایی طرح مذکور با معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ذکر این نکته بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد که بر فرض صحیح دانستن اصل مشارکت بخش خصوصی در حوزه آموزش سلامت، وجود ابهامات و مشکلات شکلی و محتوایی در طرح مذکور اظهر من الشمس بوده و جریان دانشجویی به جد در مقابل هر گونه اقدام عجولانه و علیه منافع ملی خواهد ایستاد و این مساله را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد نمود.
 


 

والسلام علی من التبع الهدی

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه های استان فارس

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه های سیستان و بلوچستان

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه های هرمزگان

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه های بوشهر

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه های خوزستان

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه های یزد

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه های کرمان

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه های کهگیلویه و بویر احمد

ارسال نظر


captcha