دشتی از فعالین دانشجویی دانشگاه تحصیلات تکمیلی ماهان:

رفتارهای چاله میدانی مسئولین دانشگاه هایتک با دانشجویان/ حتی با رسم هر ساله ی پخت نذری هم مخالفت کردند

موارد متعددی وجود دارد که یک یا چند نفر از دانشجویان از برخورد زشت و زننده و حتی توهین های مسئولین دانشگاه سخن گفتند و من به عینه دیدم و شنیدم. حتی برخوردهای بدی با دانشجویانی که لب به اعتراض می گشودند شده است همانند جلوگیری از صحبت دانشجو در مراسم تا حتی جلوگیری از ورود شخص به خوابگاه.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / در پی لغو مکرر برنامه های بسیج دانشجویی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته ماهان توسط مسئولان این دانشگاه خبرنگار ما به میان دانشجویان رفته و با یکی از فعالان دانشجویی مصاحبه ای در این رابطه داشته است.

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی: با توجه به خبرهایی که روی خروجی خبرگزاری ها مبنی بر مشکلات دانشگاه هایتک قرار گرفته، توضیحاتی را در این رابطه بیان کنید؟

آقای دشتی دانشجوی دانشگاه هایتک: به طور کلی باید بگم که متاسفانه، در دو سال گذشته خفقان شدیدی بر دانشگاه حاکم شده که به نظر من به می شود گفت که مسئولان می خواهند به نحوی دانشجویان را تحت کنترل خود داشته باشند و حد و مرز دانشجو را پایین بیاورند.

به همین دلیل به گونه ای عمل کرده اند که دانشجویان حتی برای مطالبه ابتدایی ترین حقوق خود در دانشگاه نیز با ترس روبرو هستند. شاید ساده ترین مشکلات مانند مسئله سلف و کیفیت غذا، بوفه دانشگاه و مسائل بهداشتی محیط دانشگاه باشد.

در این شرایط مسئولان نیز حتی زحمت پاسخگو بودن در برابر ساده ترین سوالات دانشجویان را هم به خود نداده و در برخورد با کوچکترین صحبت و انتقاد، سخت ترین واکنش ها را از خود نشان می دهند به صورتی که به قول معروف می خواهند از بقیه دانشجویان زهر چشم بگیرند.

نمی دانم شاید هم تاریخ اشتباه نوشته شده و شخصی به نام حضرت علی(ع) در تاریخ وجود نداشته که با وجود وسعت سرزمین تحت حاکمیتشان می فرمایند: ((...نپندارید که شنیدن سخن حق بر من گران می‌ آید و یا خواهان آنم که مرا بزرگ دارید، زیرا کسی که شنیدن سخن حق و یا پیشنهاد انجام عدالت بر او سنگین باشد، مسلماً عمل به آن دو، برایش سخت تر و دشوارتر است)).

حالا در دانشگاه ما با وجود کلی ادعای به ظاهر روشنفکرانه، برخی حتی تحمل شنیدن حرف حق و بیان شدن نقاط ضعف مدیریتی خود توسط دانشجویان را ندارند. با این وضعیت چه انتظاری می شود از عملکرد آن ها داشت.

 

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی: نظر شما در رابطه با لغو برنامه های دانشجویی به خصوص تریبون آزاد اخیر چیست؟

دشتی: تا جایی که بنده مطلع هستم درخواست این تریبون در روزهای گذشته به هیات نظارت ارسال شده است که این هیات در مدت قانونی به این درخواست پاسخ نداده و طبق قانون، این عدم پاسخگویی به منزله تایید و صدور مجوز تلقی می گردد.

بنابراین اعضای بسیج دانشجویی تصمیم گرفتند براساس قانون در روز مقرر (دوشنبه مورخ 17/دی/97) تریبون آزاد را برگزار نمایند که با مخالفت و برخورد حراست در دانشگاه مواجه شدند.

جالب اینجاست که در دوره ای که همه مدعی پذیرش نقد هستند حتی با برگزاری تریبون ساده ای با موضوع مسائل صنفی دانشجویان مخالفت به عمل می آید. نمی دانم شاید وضعیت آنقدر خراب هست که حتی اجازه دسترسی دانشجویان به ساده ترین تریبون ها و فضاها برای نقد داده نمی شود. ولی به هر حال ظاهرا در دانشگاه ما کنسل شدن تریبون، مراسمات، دعوت از سخنران و حتی طبخ و پخش نذری شب اربیعن عادی شده است.

امسال برخلاف هر سال با پختن نذری در دانشگاه مخالفت به عمل آمد. حالا لغو تریبون و سخنرانی و انتقاد از مسئولین شاید قابل قبول باشد ولی سوال اینجاست که رسم طبخ و پخش نذری شب اربیعن که هر سال در دانشگاه انجام می شد را چرا باید کنسل کنند؟؟؟ نمی دانم مشکل کجاست؟ ترس از انتقاد، ترس از بیداری دانشجویان و یا مشکل دیگر.

 

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی: آیا سابقه اینگونه برخوردها از طرف مسئولین دانشگاه در گذشته نیز وجود داشته است؟

دشتی: بله، متاسفانه در دو سال گذشته و در اجرای برنامه های گوناگون، حتی سابقه لغو برنامه هایی چون پخش فیلم و مستند، برگزاری جشن و تریبون، وجود داشته است. برای مثال به خاطر دارم که ماه گذشته، بسیج دانشجویی قصد برگزاری سه تریبون آزاد با موضوعات ادامه تحصیل، شغل و ازدواج داشت که درخواست مجوز برگزاری آن ها نیز ارسال شده بود و حتی تریبون اول با موضوع ادامه تحصیل نیز برگزار شد اما از برگزاری تریبون های دوم و سوم با دلایل غیر واقعی و البته غیر منطقی جلوگیری به عمل آمد.

نمی دانم! شاید در دانشگاه ما بعضی از مسئولین خودشان را بالاتر از همه می دانند یا اینکه تحت مدیریتی واحد، دنبال کوچک کردن دانشجو و بستن دهان دانشجویان هستند به حدی که بارها دیده و شنیده ام که مسئولین دانشگاه برخوردهای ناشایست و خارج از عرفی با دانشجویان داشته اند.

 

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی: منظور شما از برخورد ناشایست و خارج از عرف چیست؟

دشتی: نمی دانم حتی چگونه باید بیان کنم. شاید گفتنش جالب و در شان دانشجو و مسئولین دانشگاهی نباشد آن هم دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری. تاسف آور است ولی، شاید بعضی وقت ها دانشگاه با چاله میدون و جنگل اشتباه گرفته می شود که هر کسی زورش بیشتر است حاکم می شود و بقیه باید در خدمتش باشند.

موارد متعددی وجود دارد که یک یا چند نفر از دانشجویان از برخورد زشت و زننده و حتی توهین های مسئولین دانشگاه سخن گفتند و من به عینه دیدم و شنیدم. یا حتی برخوردهای بدی با دانشجویانی که لب به اعتراض می گشودند شده است همانند جلوگیری از صحبت دانشجو در مراسم تا جلوگیری از ورود شخض به خوابگاه یا حتی در برخی موارد، جلوگیری از ورود دانشجو به داخل دانشگاه.

 

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی: به نظر شما راهکار حل این مشکل کجاست؟

دشتی: به نظر من دو راهکار اصلی وجود دارد.

اول اینکه ما دانشجویان با توجه به حقوقی که از ما ضایع شده کاری انجام بدهیم و مطالبات به حق خود را از راه های قانونی پیگیری کنیم تا ریشه این بی عدالتی خشک بشود یا مشکلات به حداقل ممکن برسد.

دوم اینکه مسئولین شهر و استان و حتی کشوری به این قضیه ورود پیدا کنند و به مطالبات به حق دانشجویان رسیدگی کنند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار