یادداشت/ابوالفضل صفایی

هوای دانشگاه هایتک بس ناجوانمردانه سرد است!

خبر‌هایی نظیر رکود علمی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی ماهان، رکود بی‌سابقه در انجمن‌های علمی دانشجویی، اخراج اساتید ممتاز کشوری، اتلاف بودجه در حوزه‌های مختلف، توهین‌های مکرر به دانشجویان، لغو برنامه‌های فرهنگی، علمی و ورزشی دانشجویان و ... هر روز دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه را آزار می دهد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / ابوالفضل صفایی- فعال دانشجویی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعنی و فناوری پیشرفته ماهان (هایتک) که از چند سال پیش پیگیر مشکلات این دانشگاه است، در جدیدترین یادداشت خود نوشت: 

 

بسمه تعالی

  " یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُونُواْ قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاء لِلَّهِ وَلَوْ عَلَى أَنفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالأَقْرَبِینَ إِن یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیرًا فَاللَّهُ أَوْلَى بِهِمَا فَلاَ تَتَّبِعُواْ الْهَوَى أَن تَعْدِلُواْ وَإِن تَلْوُواْ أَوْ تُعْرِضُواْ فَإِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا"

 «ای اهل ایمان، نگهدار عدالت باشید و برای خدا گواهی دهید هر چند بر ضرر خود یا پدر و مادر و خویشان شما باشد، (برای هر کس شهادت می دهید) اگر فقیر باشد یا غنی، خدا به (رعایت حقوق) آنها اولی است، پس شما (در حکم و شهادت) پیروی هوای نفس نکنید تا مبادا عدالت نگاه ندارید. و اگر زبان را (در شهادت به نفع خود) بگردانید یا (از بیان حق) خودداری کنید خدا به هر چه کنید آگاه است.»

 

بیش از یکسالی هست که هوای دانشگاه­مان ابریست و هر روز اخبار مختلفی از نارضایتی دانشجویان و اعضاء هیئت علمی نسبت به وضعیت مدیریتی دانشگاه و برخورد نامناسب مسئولین دانشگاه نسبت به این نارضایتی­ ها به گوش می ­رسد. خبرهایی نظیر رکود علمی در دانشگاه، رکود بی­سابقه در انجمن­ های علمی دانشجویی، اخراج اساتید ممتاز کشوری، اتلاف بودجه در حوزه­های مختلف، توهین­ های مکرر به دانشجویان، لغو برنامه­ های فرهنگی، علمی دانشجویی و غیره.

انتقاد نسبت به سوء مدیریت مسئولین دانشگاه، از طرف دانشجویان و اعضاء هیئت علمی به امید ایجاد تغییر در روند تصمیم ­گیری­ ها در مسائل مختلف دانشگاه، از درون دانشگاه آغاز شد و مسئولین دانشگاه برای کنترل اوضاع به جای تغییر، تصمیم به برخورد با افراد منتقد گرفته و شرایط را برای دانشجویان و اعضاء هیئت علمی روز به روز سخت­ تر کردند تا اینکه این انتقادها به اعتراضات تبدیل شده و مسئله به خارج از دانشگاه انتقال داده شد تا از طریق مراجع مرتبط، حقوق دانشجویان و اساتید پیگیری شود.

در این راستا مسئولین دانشگاه با اقداماتی نظیر ممنوع الورود کردن برخی دانشجویان، اخراج نگهبانان و غیره سعی در کنترل اوضاع را داشتند ولی این اقدامات روز به روز به شدت اعتراضات اضافه کرده تا در نهایت با پیگیری­ های صورت گرفته از طریق وزارت علوم، هیئت نظارت و بررسی شکایات وزارت علوم متشکل از آقایان دکتر زکایی و دکتر سیدین در روز شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ برای بررسی اوضاع دانشگاه وارد عمل شده و جلساتی را با تمام اعضاء هیئت علمی و نمایندگان دانشجویان برگزار کردند.

در آن جلسه نظرسنجی در خصوص شخص مناسب برای ریاست دانشگاه از بین اعضاء هیئت علمی صورت گرفت. حال نزدیک به دو ماه از آن جلسه گذشته و دانشجویان، اعضاء هیئت علمی و کارکنان منتظر شنیدن نتیجه بررسی این هیئت در راستای بهبود وضعیت نابسامان دانشگاه در سطح مدیریتی هستند تا شاید با تصمیمی به موقع و دقیق، این دانشگاه دوباره بر روی ریل پیشرفت و آرامش قرار بگیرد؛ چرا که از این تعلل و بی خبری، هیات رئیسه دانشگاه استفاده کرده و در دیدار نوروزی با اعضا هیات علمی و کارکنان، بدون وجود هرگونه خبر رسمی از سوی وزارت علوم تلویحا بیان کردند که هیات رئیسه با تایید اعضای هیات علمی ابقا شده ­اند.

 آیا رفتار مسئولانی که داعیه­ دار پیروی از عدالت، تواضع و خشوع حضرت علی علیه السلام نسبت به مظلومان بوده و مدعی هستند که مسیر خود را اینگونه تعیین کرده­ اند، باید اینگونه باشد؟

همانطور که مستحضرید قرآن ما را مکررا به رفع فساد، ظلم و اصلاح امور فرا می­ خواند. آیا سزای رجعت از فساد به اصلاح و از ظلم به عدالت و از زور به مساوات آن است که افراد مظلوم با نیرنگ ­ها و حیله­ های داهیانه مورد ظلم قرار گیرند؟ اگر معنی آن همه این است دیگر حرفی برای گفتن نیست و قرآن سرنوشت ظالمین و ظلم­پذیران را مشخص کرده است. اما اگر بخواهیم قدمی سازنده در راه اصلاح برداریم باید افراد ظالم، مقام ­پرست، جاه­ طلب و.... را بشناسیم.

از مقام عالی وزارت علوم، جناب آقای دکتر منصور غلامی تقاضامندیم در راستای صیانت از رسالت دانشگاه در مقابل رفتارهای سلیقه ای و غیر آکادمیک مسئولین دانشگاه با توجه به مستندات ارائه شده و همچنین اطلاعات و گزارش ­های میدانی کسب شده توسط هیات نظارت و رسیدگی به شکایات آن وزارت، تصمیم لازم را اتخاذ نمایند.

با تشکر و آرزوی توفیق الهی

 

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار