فعال دانشجویی دانشگاه آزاد اقلید:

شعارهای ضد استکباری حاکی از بینش عمیق امام راحل بود/شناخت متقابل مردم و امام خمینی از یکدیگر

طیبی فعال دانشجویی دانشگاه آزاد اقلید گفت: امام یک حکیم و عارف اسلامی است و تمام مسائلی را که در رابطه با دین‌شناسی، انسان‌شناسی، جهان‌‌شناسی، جامعه‌شناسی و کلاً نسبت به موضوعات اجتماعی مطرح می‌کنند با توجه به حاکمیت وحی الهی و آشنایی کامل ایشان با حکمت و عرفان الهی می‌باشد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /وحید طیبی فعال دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اقلید در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص ویژگی شخصیتی امام در مقابله با شرق و غرب گفت: در زمان شکل‌گیری انقلاب اسلامی شعارهایی چون «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و نه شرقی و نه غربی، جمهوری اسلامی» که جهت عمومی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران را به شکل اولی بیان می‌کرد مطرح شده است این شعارها حاکی از بینش عمیق امام راحل بود.

وی در ادامه افزود: در آن زمان، این مفاهیم و واژه‌های معنادار و عمیق، خبر از به پیروزی رسیدن انقلابی می‌داد که قدرت‌های شرق و غرب را درهم کوبیده و مصالح نامشروع نظام سلطه و استکبار را نه تنها در منطقه بلکه در دنیا به چالش می‌کشد، نظام سلطه نیز با درک این موضوع برای مقابله با جریان انقلاب اسلامی، موضع‌گیری‌هایی چون «مصادره انقلاب به وسیله ایادی خود، انحراف انقلاب از مسیر اصلی خود، ترورها، جنگ تحمیلی و...» را در پیش گرفت اما اهداف شوم دشمن راه به جایی نبرد.

این فعال دانشجویی با بیان نوع نگرش و جهان بینی امام اظهار داشت: امام یک حکیم و عارف اسلامی است و تمام مسائلی را که در رابطه با دین‌شناسی، انسان‌شناسی، جهان‌‌شناسی، جامعه‌شناسی و کلاً نسبت به موضوعات اجتماعی مطرح می‌کنند با توجه به حاکمیت وحی الهی و آشنایی کامل ایشان با حکمت و عرفان الهی می‌باشد. لذا باید توجه داشت که در  مقولاتی که به امام نسبت داده می شود، هرم اصلی امام، با روش‌های عرفان و حکمت الهی محفوظ باشد.

طیبی اضافه داد: در جهان‌بینی حکیمانه اسلام انسان به دوگونه مطرح شده است "یکی انسان محکم و دیگری انسان متشابه". انسان متشابه، انسانی است که از نظر قوای درونی و قوای بیرونی متزلزل است. تزلزل درونی به این معناست که سیستم عقلی معینی ندارد. تزلزل دیگر درونی انسان متشابه به این معنا است که سیستم قلبی معینی هم ندارد به اصطلاح ساده‌تر، ظرافت استفاده از عقل الهی و ظرافت استفاده از قلب الهی را ندارد. و ما به این انسان، انسان متشابه می‌گوییم. از منظر حضرت امام همین گونه است.

وی در خصوص جایگاه مردم در نهضت امام تصریح کرد: در این باره باید گفت هیچ کس مثل ایشان مردم را نشناخت وهیچ کس مثل مردم امام را نشناختند. این دو تا از هر جهت آن طور که باید و شاید همدیگر را شناختند. اما این که هیچ کس مثل امام مردم را نشناخت به این خاطر بود که امام آن طوری که به مردم احترام گذاشت و موقعیتی که برای مردم قائل بودند.


طیبی در پایان با اشاره به ساده زیستی امام خمینی گفت: در خصوص ساده زیستی امام همین بس که همسر امام رحمة الله از آغاز زندگی و پیوند مشترک چنین می گوید " زندگی مرا با رفاه اداره نمی کردند. طلبه بودند و نمی خواستند دست پیش این و آن دراز کند دل شان می‌خواست با همان بودجه کمی که داشتند زندگی کنند ولی احترام مرا نگه می‌داشتند."


 

ارسال نظر


captcha