شهیدی که روح تشنه آگاهی، وی را به سوی طلب علم به جاهای مختلف می فرستاد

شهید ملا مسلم جلالی زاده در تاریخ 4/1/1334 در روستای گلین سنندج به دنیا آمد 19/4/1360 در سنندج به شهادت رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی/  مسلم جلالی زاده، فرزند شهید ملا علی جلالی زاده، چهارم فروردین ماه 1334 در روستای گلین سنندج به دنیا آمد. علوم دینی را ابتدا نزد پدرش آموخت، پس از آن به روستای آویهنگ رفت و از محضر ملا حیدر فهیم بهره برد و بعد از آن در روستای بالک از فضل ملا باقر بالک برخوردار گشت.

 

در طلب علم به شهرهای سلیمانیه و حلبچه عراق سفر کرد، سال 1350 به ایران بازگشت. در شهر پاوه ضمن تکمیل معلومات دینی اش به صورت متفرقه در امتحانات آموزش و پرورش شرکت کرد و مدرک ششم ابتدایی را اخذ کرد. سال 1352 به سنندج آمد و دوره مدرسه علوم دینی را در تا سال 1355 به پایان رساند. هم زمان در دبیرستان نیز تحصیل می کرد از این روی سال 1356 موفق شد دیپلم بگیرد همان سال در آزمون ورودی دانشگاه تهران در رشته حقوق قضایی پذیرفته شد. ملا مسلم جلالی زاده همگام با مسئولین و دانشجویان و قشرهای مختلف مردم به مبارزه با حکومت فاسد پهلوی روی آورد.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و انقلاب فرهنگی و تعطیلی موقت دانشگاه ها به همراه تعدای از جوانان کمیته انقلاب اسلامی سنندج را پی ریزی کرد و بدان پیوست، در این زمان ازدواج کرد و صاحب یک فرزند پسر شد.

 

در صدا و سیمای مرکز استان کردستان به تفسیر قرآن و ارشاد مردم پرداخت. وقتی گروهک ها و افراد ضد انقلاب در منطقه کردستان دست به آشوب و فتنه زدند، ملا مسلم به مقابله با آنان پرداخت و دسیسه آنان را برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان و برهم زدن وحدت ملی  کم رنگ ساخت. منافقان تحمل سخنان منطقی و مستدل ملا مسلم جلالی زاده و پدرش را نداشتند و نتوانستند آنان را وادار به تسلیم کنند، بدین سبب که شب نوزدهم تیر ماه 1360  ملا مسلم جلالی زاده و پدرش را جلوی درب منزلشان در محله قطارچیان سنندج به شهادت رساندند و این زمانی بود که آنان پس از برگزاری نماز از مسجد راهی خانه بودند به خانه نرسیدند و به بهشت رفتند. و پیکر مطهرشان در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد.

 

خصوصیات اخلاقی و اجتماعی

 

شهید مسلم جلالی زاده، روحی جستجو گر و تشنه آگاهی داشت، بدین سبب بود که پیوسته سفر می کرد و میان مدرسه، مسجد و دانشگاه در تکاپو بود. وی نسبت به دستورات دینی سخت پایبند بود.

 

دوستانش از مصاحبت با او سیر نمی شدند و در حضور او احساس امنیت و آرامش می کردند.

با مردم و خانوانده اش بسیار مهربان بود، حدیث خوشرویی وی هنوز هم زبانزد است. نسبت به پدر و مادرش احترام زیادی قائل بود. نامه هایی که هنگام تحصیل از راه دور برای خانواده اش فرستاده است و اکنون محفوظ است گواه احترام بسیار او نسبت به پدر و مادر و دوستی اعضای خانوانده است.

شهید جلالی زاده اهل عبادت و راز و نیاز با خداوند بود اما دعای مادر را نزدیک تر به اجابت می دید و از این روی همواره از مادرش می خواست در حق وی دعا کند.

روحمان با یادشان شاد

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار