دانشگاهی با مشکلاتی گسترده در دامنه آن؛ آموزش عالی یا آموزش مجازی؟

دانشگاه پیام نور یکی از موسسات آموزش عالی کشور است که توانسته در غالب شهرهای کشور مراکزی را برای آموزش در دسترس تر و راحت تر ایجاد کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /دانشگاهی که نماد آموزش الکترونیک است و بر همین منوال تعداد تشکیل کلاس های حضوری خود را کم کرده است، غافل از اینکه بیشتر دانشجویان این مرکز گروه سنی پایین و کسانی هستند که نتوانستند به دانشگاه های دولتی بروند و آمدنشان به پیام نور فقط برای عدم وقفه افتادن بین تحصیل و یا فرار از برخی مسائل است.

 

بنابراین این افراد نیازمند تحصیل در کلاس های حضوری هستند و بودن استاد در کنار آنها می تواند بهترین راهنما برای آنها باشد.

 

پس لازم است با تغییر قشر دانشجویی وارد شده به مراکز آموزشی پیام نور، این مرکز هم سیاست آموزش الکترونیکی خود را تا حدود زیادی تغییر دهد و یا اگر امکان چنین موردی نیست، لازم سات که در انتخاب دانشجویان خود تجدید نظر کند.

 

تعداد موسسات آموزش عالی پیام نور در کل کشور بر مبنای آمار و ارقامی که در سال 97 منتشر شد بالغ بر 466 دانشگاه است و تعداد دانشجویان این مرکز عالی آموزشی 546 هزار و 886 نفر است.

 

سهم استان کردستان هم از این رتبه بندی 9 مرکز آموزش عالی و حدودا 15 هزار نفر دانشجو است.

 

این دانشگاه دارای تعداد چشمگیری از دانشجویان است و در مقابل هم مشکلات زیادی دارد، مشکلاتی که غالبا مختص به یک شهر و یک استان نیست و کل مراکز عالی آموزش پیام نور را در برمی گیرد.

 

متاسفانه مشکلات بی پایان این دانشگاه در چند سال اخیر دست به دست هم داده تا بتواند به جایگاه این مرکز لطمه جبران ناپذیری وارد کند.

 

دانشگاه پیام نور که نماد آموزش الکترونیک است، باید در حوزه‌ هایی مهم از نظام آموزشی سرآمد باشد، اما مسیری که در پیش گرفته آن را با مشکلاتی رو به رو ساخته است و لازم است که در حوزه آموزشی تجدید نظر کند.

 

شاید عمده ضعف این مراکز در این باشد که عدم اعتقاد زمانی به حضور در دانشگاه و واحدهای این دانشگاه در استان های مختلف منجر به ایجاد برخی مشکلات و ضعف های مدیریتی شده باشد.

 

شناخت و کشف شدن چهره های شاخص علمی و پژوهشی و لمس دغدغه های آنها قطعا در نتیجه تعامل و ارتباطات گسترده ایجاد می شود که دانشگاه های پیام نور از این موهبت محروم هستند.

 

این دانشگاه با شعار «آموزش عالی برای همه» جزو زیر نظام های مهم کشور قرار گرفته است، اما برای مرتفع کردن مشکلات و رسیدن به تحقق این شعار لازم است تلاش بیشتری کند.

 

صرفا در دسترس قرار دادن آموزش برای همه، بدون توجه به کیفیت و کمیت آن و مشکلاتی که در کنارش به وجود می آید نه تنها دردی از جامعه و سیستم آموزشی دوا نمی کند بلکه خود نیز جزیی از مشکلات همان سیستم خواهد شد.

 

آموزش الکترونیک کلیدواژه ای است که دانشگاه پیام نور را برای بیشتر افراد تداعی می کند، آموزشی که برمبنای آن بیشتر کلاس های خود را تشکیل نمی دهد؛ این مرکز هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ گزینش تعداد دانشجویان تعداد دانشجویانی به مراتب بیشتر از دیگر مراکز دارد، اما باید تعداد کلاس و فضای آموزشی و تعداد هیئت علمی و همکاران آن هم بیشتر از دیگر مراکز باشد.  

 

باید دید که این دانشگاه در پیشرفت این نوع از آموزش به حد ایده آل و چشم اندازی که تعیین کرده، تا چه حد موفق عمل کرده است تا مسیر پر سنگلاخ این دانشگاه را صاف و مسطح کند، هر چند باید در نظر داشت که دانشجویان بین المللی هم در این مراکز مشغول تحصیل هستند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار