صنعت خودرو به محفلی برای بده بستان‌های سیاسی تبدیل شده است

کارشناس اقتصاد سیاسی خودرو با بیان اینکه نهادی به نام دولت یا حاکمیت تلاش کرده تا صنعت خودرو به دست آن‌ها باشد و بقیه هم همراه دولت هستند، گفت: صنعت خودرو به بهترین محفل برای بده بستان‌های سیاسی تبدیل شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییمرتضی مصطفوی کارشناس اقتصاد سیاسی صنعت خودرو در نشست بررسی مسائل صنعت خودرو که به همت واحد جهاد اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) و با حضور دانشجویان دانشگاه‌های تهران برگزار شد، گفت: در فضای عمومی و نخبگان صنعت خودرو غالبا از منظر فنی مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد در حالی که موضوع اقتصاد خودرو و مسائل مترتب بر آن به مراتب ضروری‌تر و مهم‌تر است. 

 
وی با بیان اینکه امروز شرایط کنونی صنعت خودرو علی رغم تمامی حمایت‌های دولت در وضعیتی قرار دارد که"مردم، دولت، خودرو ساز، قطعه ساز و حتی عرضه کنندگان خودرو" به عنوان ۵ ذی نفع اصلی صنعت خودرو همگی ناراضی هستند، افزود: این نشان از آن دارد که سیاست‌های اتخاذی در صنعت خودرو ناکارآمد است و لذا نیازمند رویکرد جدید در این صنعت می‌باشیم.

وی با اشاره به اینکه اثر تحریم‌ها بر شرکت‌های خودرو سازی نشان داد که این صنعت غیرمقاومتی است، گفت: واقعیت این است که طی دهه‌ها گذشته اولا دولت به معنای عام هدایت گر اصلی این صنعت بوده و ثانیا دولت‌ها تلاش کرده اند تا نفوذ مالکیتی و مدیریتی خود در این صنعت را حفظ کند و لذا برای آسیب شناسی وضعیت کنونی رفتارشناسی دولت یک ضرورت است.

مصطفوی با طرح این سوال که صنعت خودرو چه جذابیتی دارد که دولت‌ها علاقه‌ای به کاهش حضور خود در آن نیستند افزود: مکانیسم غیرمشخص جذب نیروی کار، گردش مالی بالای چند هزار میلیارد تومانی و وجود شرکت‌های متعدد زیان ده تابعه خودروسازی، وسعت بنگاه داری شرکت‌های خودروسازی از جمله مواردی است که موجب جذابیت صنعت خودرو برای دولت‌ها شده است.
 
صنعت خودرو به محفلی برای بده بستان‌های سیاسی تبدیل شده است

وی با اشاره به اینکه طبق نظریه بوکانان، نظریه پرداز اقتصاد سیاسی، دولت‌ها دیگر آن نهاد خیرخواهی نیستند که لزوما به دنبال منافع ملی باشند، گفت: بزرگ بودن این صنعت و وجود شرکت‌های متعدد تابعه تودرتو در صنعت خودروسازی باعث شده این صنعت غیرقابل نظارت و کنترل باشد از این رو زمینه برای بهره برداری‌های سیاسی و جناحی در این صنعت مهیا است. 
این کارشناسی اقتصاد سیاسی خودرو گفت: با توجه به ساختار دولتی و گردش مالی زیاد، صنعت خودرو به محفلی برای بده بستان‌های سیاسی تبدیل شده و دیگر نمی‌توان از آن به عنوان یک بنگاه اقتصادی یاد کرد.

موسایی دانشجوی رشته اقتصاد و مسئول برگزاری این نشست نیز گفت: محفل‌های دانشجویی محلی برای شنیدن نظرات، نقد‌های کارشناسی و ارائه راهبرد‌های مناسب برای مسائل کشور است و دانشگاه امام صادق (ع) که از دانشگاه‌های پیشرو در مسائل انقلاب است به شبکه مسائل صنعت به خصوص صنعت خودرو ورود کرده و ضمن بهره گیری از علوم انسانی اسلامی سعی در حل آن دارد. وی افزود: البته آنچه در این نشست‌ها مطرح می‌شود به منزله تایید این نظر‌ها نیست و در راستای نهادینه شدن فرهنگ مطالبه گری است. همچنین نباید به این مورد بی توجه بود که این نشست در ساعت۱۰ شب برگزار شد که استقبال چشمگیری با توجه به قرین بودن با ایام امتحانات از این برنامه شد که حاکی از دغدغه دانشجویان نسبت به این مسئله است.
 
صنعت خودرو به محفلی برای بده بستان‌های سیاسی تبدیل شده است

حسینی مسئول قرارگاه شهید احمدی روشن (جنگ اقتصادی) نیز در این نشست با بیان اینکه این نشست تخصصی بخشی از پازلی است که قرارگاه احمدی روشن با همفکری خبرگزاری دانشجو و سایر دانشگاه‌ها در نظر گرفته اند، افزود: با توجه به اینکه رسالت قرارگاه شهید احمدی روشن ترویج مطالبه گری در سطح دانشگاه‌ها است؛ با این وجود ما بنا را بر این گذاشتیم که بحث خودرو را به عنوان یکی از نیرو‌های محرکه و یک برنامه اثرگذار در دستور کار قرار دهیم که در همین راستا سلسله برنامه‌هایی را پیرامون مطالبه گری بحث صنعت خودرو در دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه تهران و صنعتی شریف برگزار شد و یک بازدید هم از شرکت بهمن موتور داشته ایم.

وی بیان کرد: هدف از دعوت کارشناسان به چنین برنامه‌هایی ایده گرفتن برای حل مسائل روز کشور است.

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار