کورسوی امید در سکوت مسئولان هرمزگان به بحران محیط زیستی:

پاسخ قابل تامل اداره کل حفاظت محیط زیست به مطالبه بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان و نقد تحلیلی بر این پاسخ

در گام اول انتظار می رفت مدیر کل سازمان محیط زیست استان هرمزگان عملکرد این سازمان را در برخورد با متخلفان به صورت کاملا شفاف در اختیار تیم رسانه ای بسیج دانشجویی قرار دهد تا پاسخی به شبهات ایجاد شده در اذهان مردم باشد و لیکن با ارائه باید و نباید ویژه مجریان و بهره برداران طرح آب شیرکن ها به نوعی از


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / خلیج فارس همیشه خبرساز بوده است البته بیشتر با توجه به موقعیت جغرافیای سیاسی آن، خبرها هم سیاسی و امنیتی بوده است اما اکنون خبری از خلیج فارس می رسد که بیشتر امنیت زیست محیطی، کسب و کار و تغذیه ی ساکنان سواحل پان را تحت تاثیر قرار داده است.

ورود بی حد و حصر آلاینده های زیست محیطی از قبیل فاضلاب های خانگی، صنعتی و پساب واحدهای آب شیرین کن فعال در گوشه و کنار سواحل خلیج فارس، با گذشت سال های متمادی و اعتراضات جسته گریخته فعالان محیط زیست ،متاسفانه سکوت مسئولان مربوطه را چه در سطح ملی و چه در هرمزگان به دنبال داشته است.

خشکسالی های پیاپی دو دهه اخیر و کاهش شدید سطح آب های زیر زمینی، کمبود ذخایر آب سدها بدلیل کاهش ریزش های جوی و... تامین آب شرب سالم را برای ساکنان استان های جنوبی کشور با چالشی اساسی مواجه کرده است و در هرمزگان این مسئله حتی به جیره بندی آب نیز کشیده شده است.

قرارگیری استان هرمزگان در کنار دو منبع بزرگ خدادادی آب یعنی خلیج فارس و دریای عمان سبب شده تا مسئولان کشوری و استانی عزم خود را برای استفاده از این ظرفیت بزرگ برای رفع مشکل تامین آب جزم نمایند و بدین منظور مکانی در ساحل خیج فارس در غرب بندرعباس و در مجاورت منطقه ویژه اقتصادی معدنی و فلزی خلیج فارس برای ایجاد بزرگترین آب شیرین کن کشور در نظر بگیرند، درست در محدوده ی آب های کم عمق و محصور بین سرزمین اصلی و جزیره زیبای قشم که به مثابه یک دریاچه می ماند.

احداث این آب شیرین کن در سواحل خلیج فارس شاید در کوتاه مدت بتواند مشکل کمبود آب را رفع نماید اما توسعه آنها بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی نتایج ناخوشایندی را برای آبزیان به بار می آورد .

ماهیان کرانه ای و کفزیان از منابع غذایی مردم هرمزگان بشمار می روند لذا احداث آب شیرین کن در محل های کم عمق سواحل، اقدامی ناکارآمد بشمار می رود چرا که ضرر و زیان های این طرح غیرعلمی از منافع آن بیشتر است و انقراض گونه های نایاب آبزیان را به همراه دارد پساب ها و تلخ آب های خروجی دستگاه های آب شیرین کن درحالی دوباره وارد آب دریا می شوند که بسیار گرم وشورتر ازآب معمولی دریاست و زندگی انسان ها و موجودات دریایی را به مخاطره می اندازد سرازیر شدن مداوم پساب آب شیرین کن به دریا علاوه بر نابودی لارو میگوها، ازعوامل نابودی مرجان ها و صدمه به تعادل زیستی دریا محسوب می شود فعالیت 17 آب شیرین کن با ظرفیت اسمی ۲۶٫۵۷۰ هزار مترمکعب در شبانه روز و ورود پساب ها به دریا، درآینده ای نه چندان دور خلیج فارس را به دریاچه ای از نمک تبدیل می کند .

سکوت قابل تامل مسئولان و دستگاه های ذیربط سبب شد تا دانشجویان هرمزگانی به عنوان قشر فرهیخته و مطالبه گر جامعه تلاش های بی شائبه خود را برای جلوگیری از ورود فاضلاب و پساب آب شیرین کن ها آغاز نمایند. تعدادی از دانشجویان هرمزگانی در مرحله نخست جریان مطالبه گری تخصصی با ارسال نامه های مختلف به مدیران دستگاه های اجرایی عزم خود را برای جلوگیری از این فاجعه زیست محیطی جزم نمودند ولیکن تاکنون درخواست های ارائه شده با پاسخ منطقی و معقول همراه نبوده است .

جریان زنده دانشجویی هرمزگان علیرغم اینکه با بی مهری برخی از مسئولان مواجه شده اما از حرکت باز نایستاد و تشکل بسیج  دانشجویی دانشگاه هرمزگان در تاریخ 11/03/1398 با ارسال نامه ای به مدیرکل سازمان محیط زیست استان خواست شفاف سازی عملکرد این سازمان در برابر نقض کنندگان قانون شد .

 

---

در بخشی از نامه جریان دانشجویی سوالات ذیل با هدف روشن شدن مساله پساب های آب شیرین کن ها برای عموم مردم طراحی شده است :

  1. تدبیر مسئولان، جهت جلوگیری از روند تخلیه پساب آب شیرین کن های صنعتی به دریا و آلودگی ناشی از آن چیست؟ آیا روند حاضر برآمده از تصمیم کارشناسی بوده است؟
  2. در بندرعباس شاهد شروع پروژه اب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی هستیم، آیا وجود آب شیرین کن در این مکان و با این حجم تهدیدی برای اکوسیستم این منطقه نیست؟
  3. برای مدیریت پساب و فاضلاب های شهری،جهت جلوگیری از هدر رفت آب چه اموری در دست اجراست؟ضرورت هر امر چیست؟و در نهایت محل نهایی تخلیه فاضلاب های شهری کجاست؟

در گام اول انتظار می رفت مدیر کل سازمان محیط زیست استان هرمزگان عملکرد این سازمان را در برخورد با متخلفان به صورت کاملا شفاف در اختیار تیم رسانه ای بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان قرار دهد تا پاسخی به شبهات ایجاد شده در اذهان مردم باشد و لیکن با ارائه باید و نباید ویژه مجریان و بهره برداران طرح آب شیرین کن ها به نوعی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده است .

 

---

در بخشی از جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان  عنوان شده که پروژه آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی دارای گزارش اثرات زیست محیطی بوده و کارشناسان تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست و سایر ارگان های مرتبط اجرایی و دانشگاهی با دقت نظر به مطالعه و بررسی گزارش مقدماتی اقدام و موارد مغایر با الزامات زیست محیطی را یادآور شده اند؛ حال این سوال در ذهن مخاطبان ایجاد می شود که آیا این سازمان بر اساس ماموریت ها و رسالت خود صرفا وظیفه تذکر به مجریان متخلف را داراست یا اینکه باید با جدیت تمام از اقدامات نابخردانه آنان جلوگیری نماید؟

---------

این اداره کل  متذکر شده است که بزرگترین تصفیه خانه استان هرمزگان در طی 13 سال با عملکرد نامناسب، روزانه حدود 65 هزار متر مکعب پساب بدون کیفیت و خارج از محدوده استاندارد را به خور گورسوزان و در نهایت به دریا تخلیه نموده است، حال طی این سال ها، تعلل و سهل انگاری در پیگیری مهمترین امری که با سلامت جامعه انسانی و اکوسیستم دریا مرتبط است را می توان با اشاره به مکاتبات صورت گرفته با دستگاه های اجرایی توجیه کرد؟

براساس گزارشات محققان و کارشناسان امر ،واحدهای آب شیرین کن انرژی بالایی را مصرف کرده و معادل 232 هزار تن گاز گلخانه ای را در فضا منتشر می کنند که بعنوان تولید کننده فراورده های فرعی کشنده شناخته می شوند .

علی ای حال با وجود تمام مخاطراتی که آب شیرین کن ها برای موجودات زنده به ارمغان می آورند همچنان شاهد جدیت وزارت نیرو در انجام چنین پروژه هایی دراین منطقه از خلیج فارس هستیم .

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار