اقتصاد همدان از نبود شفافیت لطمه می‌بیند/آقای استاندار! پاسخگو باشید

دبیر قرارگاه مطالبه‌گری شهید احمدی‌روشن در همدان با بیان اینکه اقتصاد بیش از همه از نبود شفافیت لطمه می‌بیند گفت: مسوولان بدانند صرفا با ارائه آمارهایی که خروجی فرمول‌هایی هستند که صحت آنها را بررسی‌های میدانی زیر سوال می برد مشکلی حل نخواهد شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییحمیدرضا زارعی با بیان اینکه امروز یکی از مهمترین مسائل کشور مسئله اقتصاد است اظهار کرد: در تنگنا افتادن معیشت مردم خود را در تورم و بیکاری نشان داده و اکنون کشور با نرخ دورقمی در این زمینه مواجه است.

وی تورم و بیکاری هر دو متغیرهایی وابسته به متغیر تولید هستند کنترل آنها را در گرو رونق تولید دانست و گفت:‌ در استان همدان آمارهایی که مسوولان از نرخ بیکاری ارائه می‌دهند نشان از رونق تولید در استان دارد اما واقعیت چیز دیگری است.

دبیر قرارگاه مطالبه‌گری شهید احمدی‌روشن در همدان افزود: در شرایطی که نرخ بیکاری در کشور حدود 28 درصد است مسوولان نرخ بیکاری هشت درصد را برای همدان اعلام می‌کنند یعنی استان ما با این عدد بعد از سمنان رتبه دوم در پایین بودن نرخ بیکاری را در سال 97 دارد و استان‌هایی نظیر اصفهان و البرز بالاترین نرخ بیکاری را دارند!.

وی گفت:‌ این ادعا در حالی مطرح می‌شود که با گشتی در شهرک‌های صنعتی و نشستن پای درد دل تولیدکنندگان متوجه اوضاع بد تولید در استان خواهیم شد.

زارعی افزود: به گفته نمایندگان استان از جمله آقای حاجی‌بابابی بر اساس مصوبه مجلس استان‌هایی که نرخ بالای بیکاری دارند به عنوان استان محروم اعتبارهایی برای اشتغالزایی دریافت می‌کنند اما همدان به دلیل ارائه آمارهای غلط از نرخ بیکاری از این اعتبارات محروم است.

وی اظهار کرد: شواهد و قرائن در همدان نشان از آن دارد که نرخ بیکاری در این استان بین 18 تا 23 درصد است.

دبیر قرارگاه مطالبه‌گری شهید احمدی‌روشن در همدان گفت: استاندار آبان ماه 97 اعلام کرد که قرار بود سال گذشته 19 هزار و 800 شغل ایجاد کنیم اما با تدابیر صورت گرفته 33 هزار شغل ایجاد کردیم، امسال هم اعلام کرد که باید تا پایان برنامه ششم توسعه نرخ بیکاری استان به عدد 7/1 درصد کاهش یابد.

وی در ادامه با طرح این سوال از آقای استاندار که این شغل‌ها با چه راهبردی و در کدام حوزه ایجاد شده است؟ صنعت و معدن، کشاورزی یا خدمات؟ اظهار کرد:‌ آیا تسهیلاتی که بین متقاضیان وام توزیع شده و یا شاغلانی که بعد از مدت‌ها کار تازه بیمه شده‌اند هم جزء این آمار هستند؟

زارعی افزود: از استاندار می‌خواهیم اگر مشکل واحدی تولیدی حل شده و یا واحدی راه‌اندازی شده است و یا با سرمایه‌گذاری یک سرمایه‌گذار شغلی ایجاد شده است با داده خام به طور شفاف موضوع را اعلام کند.

وی با بیان اینکه امروز اقتصاد بیش از همه از نبود شفافیت لطمه می‌بیند ادامه داد: مسوولان بدانند صرفا با ارائه اعداد و آمارهایی که خروجی فرمول‌هایی هستند که صحت آنها را بررسی‌های میدانی زیر سوال می برد مشکلی حل نخواهد شد.

دبیر قرارگاه مطالبه‌گری شهید احمدی‌روشن در همدان افزود: وزارت کشور طی ابلاغیه‌ای طی مهلت 15 روزه از استان‌ها خواست نسبت به احصای مشکلات واحدهای تولیدی اقدام کنند که بنا به گفته مسوولان یکصد واحد در همدان مشمول این قانون هستند.

وی ادامه داد: لازم است مسوولان با اعلام نام این یکصد واحد گزارشی از چگونگی حل مشکلات این واحدها را به صورت داده خام در اختیار عموم بگذارند تا مردم خود از عملکرد مسوولان مطلع باشند چراکه یک مسوول در هر پستی باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

زارعی گفت: اکنون بسیج دانشجویی به عنوان مجموعه‌ای انقلابی برآمده از بطن مردم در راستای حل مشکلات مردم شفافیت در عملکرد مسوولان استان بویژه در اقتصاد را مطالبه می‌کند چراکه شفافیت مانند زمینی حاصلخیز است برای کشت که تا فراهم نشود نمی‌توان محصولی پربار و با کیفیت برداشت.

وی افزود: قرارگاه احمدی روشن بسیج دانشجویی به دنبال مجموعه مطالبات در حوزه شفافیت از جمله همدان 2018 خواستار احترام به حق آگاهی مردم همدان و شفافیت دقیق امار اشتغال استان است و این را به گفته امام امت حق‌الناس می‌داند.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار