گزارش تفضیلی:

دوره تخصصی فرآیند تشکیل و حرفه‌ای سازی هسته‌های خودجوش دانشجویی حل مسائل کشور برگزار شد

دوره تخصصی فرآیند تشکیل و حرفه‌ای سازی هسته‌های خودجوش دانشجویی حل مسائل کشور با حضور دبیران اعتلاء سراسر کشور، 12 و 13 تیر ماه 98 در سازمان بسیج دانشجویی کشور برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /  دوره تخصصی فرآیند تشکیل و حرفه‌ای‌سازی هسته‌های خودجوش دانشجویی حل مسائل کشور از صبح روز 12 تیرماه به مدت دو روز به همت دبیرخانه طرح اعتلاء سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد. مخاطبان این دوره دبیران طرح اعتلاء از نواحی بسیج دانشجویی سراسر کشور بودند و طی دو روز در کارگاه‌ها و جلسات این دوره تخصصی حاضر شدند. این دوره در قالب کارگاهی و جلسات چندسویه برگزار شد و شرکت کنندگان در گروه‌های چهار نفره تقسیم شدند و روند مساله‌شناسی تا حل یکی از این مسائل در بستر یکی از مناطق جغرافیایی، با توجه به فرصت‌ها و تهدید‌های آن و با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف خود پرداختند. در کارگاه های دوره از حضور اساتیدی همچون جناب آقای نیک‌منش و جناب آقای لطفی استفاده شد. در روز ابتدائی دوره همچنین، جناب آقای ایرانمنش از پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف حضور یافتند و به ارائه تجربیات خود از تشکیل و حرفه‌ای‌سازی پژوهشکده و شرکت‌های وابسته آن پرداختند. ایشان ضمن اشاره به تحولات پژوهشکده از سال 1380 تاکنون، از موانع و اقتضائات کار علمی و پژوهشی گفتند و با ذکر مثال‌هایی از پروژه‌های پژوهشکده بر لزوم حضور دانشجویان بسیجی در این حوزه تاکید کردند.

در روز دوم در کنار کارگاه، جلسه‌ای با حضور حسین اصغری مدیر مجموعه فحاد(فعالان حوزه اقتصاد دانش‌بنیان) برگزار شد. در این جلسه جناب آقای اصغری به تبیین مفهوم زیست بومِ فناوری پرداختند و ضمن بیان روند تکمیل چرخه علم، تجربیات خود در این زمینه را تشریح کردند. ایشان خلاء این حوزه را نبود شناسایی و رصد دقیق دانستند و وجود امثال شهید حسن باقری را عامل موفقیت در این عرصه عنوان داشتند.
در بخش دیگری از این دوره فعالان کانون تفکر زبرالحدید رشت حضور یافتند و تجربیات خود را در حل مسائل استان و شهر خود در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بیان داشتند و نمونه فعالیت‌های خود در حوزه مطالبه‌گری تخصصی را برای دبیران طرح اعتلاء به نمایش گذاشتند. در ادامه به معرفی پورتال «کندو» به عنوان سامانه تجمیع مسائل جاری کشور پرداختند. «ایداتون» نیز که از دیگر قسمت‌های پورتال بود معرفی شد؛ این قسمت به برگزاری چالش‌هایی برای جمع‌آوری ایده‌های دانشجویی در حوزه مسائل کشور می‌پردازد.
در اختتامیه این دوره تخصصی، دکتر نیک‌روش، مسئول سازمان بسیج دانشجویی ضمن دیدار با دبیران اعتلای استان ها، به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان تصریح کردند: «ما مبتنی بر ادبیات بومی خودمان که امام فرمود هسته‌های مقاومت را در سراسر جهان ایجاد کنید باید بتوانیم طراحی مفهومی دقیقی داشته باشیم و این الگو را از طریق هسته‌های خودجوش و مردمی که پیشرو آن باید دانشجویان باشند، بسط دهیم.» ایشان همچنین ویژگی برجسته طرح اعتلاء را بلوغ‌محوری بجای ابلاغ‌محوری عنوان کردند و به همین دلیل نقش دبیران اعتلاء در این طرح را مهم قلمداد کردند.

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار