مشکل اصلی کمبود آب کشور سوءمدیریت است

رویداد نوآورانه اشتغالزایی حوزه آب در دانشگاه کردستان روز گذشته آغاز شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /صادق سلیمانی در آیین افتتاحیه رویداد نوآورانه اشتغالزایی حوزه آب در جمع خبرنگاران, اظهار کرد: استارتاپ ویکند سومین موردی است که در دانشگاه کردستان برگزار می شود که نهادهای برون دانشگاهی زیادی هم در این امر ذینفع هستند.

 

وی افزود: از زمستان سال ۹۷ برای برگزاری این استارتاپ برنامه ریزی شده بود و اولویت های اشتغال استان در نظر گرفته شد که به نظر می رسد در حیطه های مختلف کشاورزی, مهندسی و حتی علوم انسانی بتواند اشتغالزایی ایجاد کند.
 
 
مدیر مرکز نوآوری دانشگاه کردستان عنوان کرد: بر اساس برنامه ریزی مرکز نوآوری دانشگاه کردستان, سالانه دست کم ۳ استارتاپ ویکند در این دانشگاه برگزار می شود که اسم آن را به رویدادهای اشتغالزایی تغییر دادیم و علاوه بر این مرکز رشد هم با برنامه ریزی های خود سالانه اقدام به برگزاری چندین استارتاپ ویکند و یا رویداد اشتغالزایی خواهد کرد.
 
وی تصریح کرد: شرکت هایی که از دل این استارتاپ ها برمی خیزند شرکت های پویا اما خامی هستند که مرکز نوآوری, پارک علم و فناوری استان و مرکز رشد دانشگاه از آنها حمایت می کند و از استارتاپ هایی که سال گذشته برگزار شد, شش تیم برنده داشتیم که از این تعداد سه تیم در مراحل ثبت شرکت هستند که یکی از آنها در مراحل نهایی است.
 
سلیمانی همچنین با اشاره به اینکه حوزه های گردشگری, انرژی, گیاهان دارویی و آب به عنوان حیطه های پر اولویت تعیین شده اند, گفت: سعی می کنیم در این زمینه استارتاپ برگزار و از برندگان به منظور ایجاد اشتغال حمایت کنیم.
 
مدیر مرکز نوآوری دانشگاه کردستان اعلام کرد: استقبال بسیار زیادی از رویداد اشتغالزایی آب صورت گرفته و ۷۸ نفر در آن شرکت کردند که ۱۲ تیم شکل خواهند گرفت و از امروز ایده های خود را مطرح می کنند و از روز پنج شنبه نیز آموزش های فشرده کسب و کار آغاز خواهد شد و روز جمعه نیز اختتامیه برگزار خواهد شد.
 
وی همچنین خاطرنشان کرد: دانشگاه کردستان از ارائە جایزە نقدی بە برندگان بە منظور شرکت افرادی که خواستار خودداری می کند اما تیم های برتر از سوی مرکز نوآوری و مرکز رشد دانشگاه کردستان و پارک علم و فناوری استان مورد حمایت قرار می گیرند و علاوه بر این شرکت شهرک های صنعتی نیز به سه تیم برتر مبلغ ۲۰ میلیون تومان کمک خواهد کرد اما این مبلغ را به صورت نقدی پرداخت نخواهد کرد بلکه در ثبت شرکت, شرکت در نمایشگاه ها و ثبت اختراع از این تیم ها حمایت خواهد کرد.
 
 
 
مشکل اصلی کمبود آب کشور سوءمدیریت است
 
معاون آموزشی دانشگاه کردستان هم گفت: اکنون مشکل اصلی در حوزه کمبود آب را سوءمدیریت در کنترل و حفظ منابع آبی تشکیل می دهد.
 
عادل سی‌و‌سه‌مرده در مراسم افتتاحیه رویداد نوآورانه اشتغال‌زایی ئاو با اشاره به اینکه آب پاکترین و باارزش‌ترین ماده روی زمین است اظهار کرد: مجموع بارش‌های سالیانه کشور ۳۷۰ میلیارد مترمکعب است که از این مقدار ۱۵ میلیارد مترمکعب آن در استان کردستان می‌بارد.
 
وی افزود: از مجموع کل بارش‌ها تنها از ۹۵ میلیارد مترمکعب استفاده می‌شود و هر کاری که منجر به استفاده بیشتر از آب باران شود در واقع می‌تواند تولید پول و سرمایه کند.
 
معاون آموزشی دانشگاه کردستان با بیان اینکه ۸۵ میلیارد مترمکعب از مجموع بارش‌های سالیانه کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود تصریح کرد: در ایران به ازای هر مترمکعب آب یک کیلوگرم ماده غذایی تولید می‌شود و به ازای هر لیتر آب ۱ تومان در کشور و ۱۵ ریال در کردستان کارایی مصرف آب را داریم.
 
وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از کل تولیدات ناخالص کشور در حوزه کشاورزی است عنوان کرد: اکنون مشکل اصلی در حوزه کمبود آب را سوءمدیریت در کنترل و حفظ منابع آبی تشکیل می دهد.
 
سی‌و‌سه‌مرده در پایان یادآور شد: از ۹۵ میلیارد مترمکعب آب قابل مصرف در کشور ۵ میلیارد آن در کردستان جاری است که از این مقدار تنها ۷۰۰ میلیون مترمکعب مورد استفاده قرار می گشرد و مابقی نیاز از منابع آبی زیر زمینی مرتفع می‌شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار