یادداشت دانشجویی؛

چرا خوانش نامتجانس و غیر صحیحی قصد دارد انقلاب دوم (تسخیر لانه جاسوسی آمریکا) را به حرکتی احساسی و ناپخته نسبت دهد؟

تحلیل نادرست عامدانه ای که می خواهد ،ریشه ی واقعی این حرکت عظیم را به ترکستان دیگری سوق دهد. در این تحلیل واره ی نادرست , تلاش می شود تا این ( انقلاب دوم ) را به حرکتی برآمده از احساس و ناپختگی سیاسی نسبت دهند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی :

 

به نام حضرت دوست
آغاز یک پایان و افول استکبار

بازخوانی وعمق زدن پیشامدها امری است غامض. چراکه در جهت کاوش،  اسناد و افراد مرتبط، فاقد دسترسی اند. اما , پیش آمدها و حوادث بزرگ مرتبط با دوره ی معاصر هم سهل است و هم افراد و اسناد آن وجود دارند.

یکی از پیش آمدهای شگرف تاریخ معاصر انقلاب اسلامی ایران, مربوط به تسخیرلانه ی جاسوسی آمریکا در تهران است . هرچند فاصله ای با این مهم نداشته ایم و اکثر اسناد و افراد موثر در این اتفاق , حاضر هستند اما با این حال , خوانش نامتجانس و غیر صحیحی از این حادثه ی تاریخی , در حال انتشار می باشد.

تحلیل نادرست عامدانه ای که می خواهد ،ریشه ی واقعی این حرکت عظیم را به ترکستان دیگری سوق دهد. در این تحلیل واره ی نادرست , تلاش می شود تا این ( انقلاب دوم ) را به حرکتی برآمده از احساس و ناپختگی سیاسی نسبت دهند.

تا بدین ترتیب , از این حرکت خودجوش , اهمیت زدایی کنند. پرسش اینجاست که چه کسانی و به چه دلیل , سعی در انحراف افکار ایرانیان در رابطه با این حادثه دارند ؟


 

دوره ی اصلاحات شد، دوره ای که در زوایای گوناگون اش , به دگر اندیشی هایی دچار شدیم که تا آن روز , یا ندیده بودیم و یا از غریبه ها شنیده بودیم .گفتگوی تمدن ها را هم در مقابل برخورد تمدن ها داشتیم.چراغ های سبزی که یکی پس از دیگری , به غرب و ایالات متحده ،نشون داده میشد. دوره ای که شاهد ظهور و بروز احزاب جدید بودیم .
مانند حزب مشارکت.

بیشتر مشارکتی ها , کسانی بودند که پرونده ی تسخیر لانه جاسوسی هم داشتند. و این دقیقا , با ( چراغ سبز به واشنگتن ) , منافات داشت. ( محسن میردامادی_عباس عبدی _حبیب الله بی طرف _سعیدحجاریان _معصومه ابتکار و....  چاره ی حل این موضوع پارادوکسیکال چه بود؟


 

این بار هم مثل همه ی بارهای دیگر , ایدئولوگ اصلاحات , بهترین تئوری رو پیشنهاد داد .

  1: اعلام برائت حضرات از تسخیر لانه جاسوسی.

 2: دخیل کردن عوامل دیگر در این حادثه از جمله احساسات اوایل انقلاب و ناپختگی سیاسی

تا بدین گونه , رنگ کمتری در حوادث آن دوره بر صورتشون باشد و اینگونه شد که خوانش دگرگونه و نادرست تسخیر لانه ی جاسوسی , تا امروز ادامه دارد.


 
اما چرا , این تحلیل نادرست است؟

برای پاسخ به این مسئله باید دلیل چرخش افراد از همان سال ها تا امروز و جایگاه و نقش آفرینی آنان را مرور کنیم . و ببینیم که آیا اساسا , تناقض گویی این افراد در قبال این رویداد , حذف موانع در مسیر منافع شخصی است ؟

این حرکت که زمینه‌ساز افول هژمونی سیاسی و هنجاری آمریکا در جهان شد،  هر چند بعدها توسط برخی از برنامه‌ریزان اصلی(ابراهیم اصغرزاده و...) و محرکان آن با حاشیه‌هایی همراه شد اما بازهم خللی در این حرکت عظیم که بر آمده از روحیه انقلابی دانشجویان بود، وارد نساخت.

امروز نیز ماحصل این تفکر، زم وآمدنیوز جعلی اش می باشد که با طناب پوسیده این قماش، به سربازی سرسپرده برای استکبار بدل گشت و دوباره لانه ی جاسوسی استکبار(آمدنیوزجعلی) تسخیر شد.


کمی به ریشه این انحرافات فکر کنیم.بلکه دریابیم از کجا می‌خوریم. این زم‌زدگی ما را به یاد غربزدگی آل احمد انداخت. همه می‌دانیم که انحراف زم‌ها دست‌پرورده دو ‌پدیده غفلت خودمان و تزویر استکبار است و معجون این‌دو بسیار خطرناک.

آیا وقت آن نرسیده که غبار نشسته بر روی اعتقاداتمان را بروبیم؟

خدایا، ما را پاکیزه بمیران ( شهید باکری)

محمدصادق درفشی

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار