یادداشت/ رضا شفیعی:

اجرای طرح سهمیه بندی بنزین؛ بی تدبیری دولت و تزریق ناامیدی به مردم

عقب نشینی دولت از اشتباه بزرگ خود و بازگشت به طرح کارت سوخت جای بسی خوشحالی و تبریک دارد اما آیا الآن وقت افزایش قیمت بنزین بود؟


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /رضا شفیعی مسئول گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی شهرستان کازرون، در پی اعتراض به بی تدبیری های اخیر دولت، یادداشتی نوشت. متن یادداشت به این شرح است:اتفاقات چند روز گذشته پیرامون طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت 3 برابری بنزین چند نکته و ابهام را در خود داشت:

یادمان نمی رود همین چند وقت پیش بود که دولت و تیم اجراییشان طرح سهمیه بندی بنزین و  کارت هوشمند سوخت و پرداخت یارانه به مردم را غیر کارشناسی می دانستند و به شدت از آن انتقاد می کردند و با تمسخر آن را فسادزا و گداپروری قلمداد می کردند، تا جایی که آن را تحمل نکرده و با لجبازی در سال 1394 سهمیه بندی بنزین را حذف کردند. دولت با کنار گذاشتن طرح موفق کارت هوشمند سوخت موجب شد که مصرف سوخت مجددا روند شدید صعودی به خود بگیرد و ضربه بزرگی را در این 5 سال به اقتصاد ایران وارد کرد. حال سوال این است چه شده که دولت الآن با چرخش 180 درجه ای به طرح سهمیه بندی بنزین ایمان پیدا کرده است تا حدی که آن را بطور ضربتی و فوری اجرا می کند.

عقب نشینی دولت از اشتباه بزرگ خود و بازگشت به طرح کارت سوخت جای بسی خوشحالی و تبریک دارد اما آیا الآن وقت افزایش قیمت بنزین بود؟ مگر دولتمردان در این کشور زندگی نمی کنند؟ پس چرا ملاحضات شرایط دشوار اقتصادی را در اجرای این طرح مدنظر قرار ندادند. اقتصاد ایران در دو سال گذشته بدلیل افزایش حدودا 4 برابری نرخ ارز دچار آسیب های فراوانی شده و شوک گرانی و تورم بالا و کاهش شدید قدرتِ خرید فشار زیادی را بر مردم وارد کرده است، بدون شک افزایش دوباره قیمت ها از محل افزایش 3 برابری قیمت بنزین و ایجاد بارِگرانی جدید بر مردم، امری بی انصافانه و ظالمانه می باشد. پس اگرچه در فواید این طرح شکی نیست اما الآن وقت افزایش قیمت نبود و اگر فقط به سهمیه بندی اکتفا میشد و افزایش قیمت انجام نمی گرفت کاری کارشناسی تر و دقیق تر بود ...

حال که دولت به اشتباه گذشته خود پی برده است و مصمم به اجرای سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در این زمان است، اما چرا در اجرای آن اینقدر بچه گانه و ناشیانه عمل می کند، ما که در اجرای این طرح بی تجربه نبودیم و سابقه بسیار خوبی داریم! با وجود تجربه گرانقدر اجرای طرح سهمیه بندی حامل های انرژی در سال 1386 (1) که به صورت گام به گام انجام شد، می توان دریافت که اجرای این طرح  نیز می بایست به صورت گام به گام (2) انجام گیرد تا در این شرایط سخت اقتصادی به جامعه شوک وارد نشود. بدون شک نحوه اجرای این طرح بصورت دفعی و آنی از طرف دولت مصداق بارز بی تدبیری و تزریق ناامیدی در دل مردم بود.


حال که دولت مصمم به اجرای طرح سهمیه بندی است، چرا مردم را فراموش کرده و یکطرفه تخته گاز میرود! مگر هدف دولت محترم از اجرای این طرح بهبود معیشت و شرایط اقتصادی مردم نیست؟ پس چرا مردم را در جریان این طرح قرار ندادید؟ چرا جلوی دوربین حاضر نشدید و با مردم صادقانه حرف نزدید؟ چرا چنین تصمیم مهم و سختی را شبانه اعلام کردید؟ آیا نمی شد همین تصمیم سخت را هم با مردم در میان گذاشت و اعتماد و همراهی و همکاری بیشتر آنها را برای اجرای طرح بدست آورد؟ کاش حداقل در روزهای آینده این اقدامات را انجام دهید...

مجددا با ذکر شرایط دشوار اقتصادی به مسئولان کشور، سران سه قوه و به خصوص دولت محترم توصیه می شود توجه و استفاده از نظرات کارشناسان و نخبگان مخصوصا در اجرای طرح های اقتصادی و معیشتی که هزینه و بار گرانی برای مردم به همراه دارد، چیزی از شأن و جایگاه و ارزش آنان کم نمی کند. پس لازم است مسئولان بیش از این با بی تدبیری های خود در بین مردم ناامیدی ایجاد نکنند. 

(1) در تیرماه 1386 بنزین برای اولین بار سهمیه بندی شد و قیمت بنزین سهمیه ای از 80 تومان به 100 تومان رسید و نرخ آزاد نیز به 400 تومان افزایش یافت.

(2) یک مثال ساده در اجرای گام به گام طرح: 1- الزام به استفاده همه از کارت سوخت و کنار گذاشتن کارت سوخت جایگاه داران بدون سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین 2- سهمیه بندی پلکانی به صورتی که از چندین برابر سهمیه هدفگذاری شده شروع شود و کم کم به سهمیه هدفگذاری شده سوق داده شود 3- افزایش قیمت بنزین از 1000 تومان به 1200 تومان برای سهمیه و 1500 تومان برای آزاد. 4- پس از 2 ماه افزایش قیمت بنزین برای سهمیه 1400 تومان و برای آزاد 2000 تومان 5- پس از 2 ماه افزایش قیمت بنزین برای سهمیه 1500 تومان و برای آزاد 3000 تومان. 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار