چهارمین سالگرد کشتار زاریا در دانشگاه تهران برگزار شد

مراسم بزرگداشت چهارمین سالگرد کشتار زاریا، به همت دفتر بسیج بین‌­الملل و جهان اسلام بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی مراسم بزرگداشت چهارمین سالگرد کشتار زاریا، به همت دفتر بسیج بین‌­الملل و جهان اسلام بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد.


بنابراین گزارش در ابتدای این مراسم، گوشه‌­هایی از مستند «ستاره­‌های زاریا» به کارگردانی طاها فروتن پخش شد.

بعد از اکران مستند «ناصر عمر» از جانبازان و بازماندگان کشتار زاریا و عضو کادر پزشکی جنبش اسلامی نیجریه، با حضور در جمع دانشجویان، از جزئیات حمله به شیعیان نیجریه گفت.

ناصر عمر در اظهارات خود، خاطرات و نکات جالب و قابل توجهی از تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر اندیشۀ شیخ ابراهیم زکزاکی، جریان تشیع در نیجریه، شخصیت منحصر به فرد شیخ زکزاکی، جزئیات حملۀ نظامیان نیجریه به حسینیۀ حضرت بقیة­الله(عج) زاریا و وضعیت کنونی سلامتی شیخ زکزاکی ارائه نمود.

وی در ابتدای سخنان خود بیان کرد: شیخ زکزاکی ادامه ­دهندۀ راه امام خمینی(ره) است و همواره ایشان را الگوی راستین نهضت خود معرفی کرده است.

او با اشاره به کشتار زاریا افزود: در 12 دسامبر 2015 دولت نیجریه با استفاده از ارتش خود به حسینیۀ بقیة­الله حمله کرد. زیرا به زعم دولت نیجریه آن جا محلی برای تربیت نظامی شیعیان به شمار می­رفت. در حالی که هرگز چنین نبود. در ابتدای حملۀ ارتش آن­ها به مذاکره و صحبت مسالمت‌آمیز دعوت شدند، ولی ارتش بدون توجه به این امر، شروع به تیراندازی بی­‌وقفه کرد و از حاضران در حسینیه تا جایی که می ­توانست به شهادت رساند. ارتش نیجریه وقیحانه­ تر حتی از انتقال مجروحان به بیمارستان نیز جلوگیری کرد و راه­های ارتباطی به حسینیه را مسدود کرد.

وی در ادامه افزود: پس از این اتفاق، تمامی برادران و خواهران از بیم آن که مبادا آسیبی متوجه شیخ شود به سمت منزل شیخ روانه شدند. در حالی که دستانشان خالی بود و از ابتدایی­‌ترین سلاح­ها محروم بودند. مهاجمان ارتش از خانۀ شیخ نیز نگذشتند و تمام کسانی را که آنجا بودند به گلوله بستند و اجساد آنان را نیز به آتش کشیدند.

وی با اشاره به این نکته که تنها سلاح ما در آن لحظات فریادهای یاالله یاحسین و یامهدی بود تصریح کرد: هنگامی که نظامیان ارتش این فریادهای ما را می­شنیدند به تحکم پاسخ می­دادند:«حسین و مهدی را بخوانید تا به یاری­تان بیایند». این تهاجم و حملۀ وحشیانه هم­چنان تا سه روز ادامه داشت ولی شیعیان و هواداران شیخ در طول این سه روز ایشان را تنها نگذاشتند.

برادر ناصر عمر با شرح صحنۀ درگیری نظامیان و شیعیان در منزل شیخ خاطرنشان کرد: با این که از هر نوع تهاجمی علیه ما استفاده کردند و انواع آرپی­جی، راکت و گازهای دودزا را علیه ما به کار بردند، اما هم­چنان تنها پرسش ما این بود که «متی نصرالله؟!». نظامیان ارتش در پایان امر نیز با لگد و چوب­دستی و باتوم، ما را به اردوگاهی منتقل کردند. با این وجود تنها دغدغۀ ما در اردوگاه این بود که نکند شیخ و خانواده­اش را به شهادت برسانند.

وی با اشاره به وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی افزود: همۀ قرائن حاکی از این است که تنها یک معجزه میتوانسته شیخ را زنده نگاه دارد؛ درحالی که 43 ترکش در جمجمه، 9 ترکش در دست راست و 3 ترکش در پای چپ ایشان باقی مانده است و دوبرابر مقدار بحرانی در بدن ایشان سرب و کادمیم به جا مانده است. شیخ اوضاع خود را این گونه توصیف می­‌کند که گویی هرروزه از نوک سر تا سینۀ او مواد مذاب در حال حرکت­‌اند. متخصصان ایرانی و انگلیسی اذعان دارند که در طول خدمت پزشکی خود با چنین امری روبرو نبوده­اند؛ زیرا ده درصد این مقدار سرب و کادمیم برای فوت یک شخص کافی است!

وی در جمع­ بندی صحبت­های خود عنوان کرد: شیخ زکزاکی از آن دسته افراد است که خداوند عمیقا دوستش دارد و زنده ماندن ایشان نمی‌­تواند چیزی جز عشق حضرت باری تعالی به این بندۀ خود باشد. همۀ خواستۀ ما از برادران و خواهران نیجریه‌­ای و غیرنیجریه­‌ای این است که برای ادامۀ حیات شیخ دعا کنند و از خدا بخواهند که شفای عاجل ایشان را عنایت بفرماید. هم­چنین تقاضای ما از دولت­های اسلامی این است که شرایط درمان شیخ هرچه سریع­تر فراهم کنند، چراکه ادامۀ وضعیت موجود خطرات بسیاری را متوجه شیخ زکزاکی می­کند.

وی در ادامه سخنرانی خود نیر گفت: کشتار شیعیان این منطقه پروژۀ عربستان سعودی است و عربستان در طول چند سال اخیر مبلغان بسیاری را تربیت کرده است که وهابیت را در نیجریه رواج دهند و نه تنها با شیعیان، بلکه با صوفیان سنی­مذهب نیز خصومت می­‌ورزد.

وی گفت: بوکوحرام نیز ساختۀ دست همین جماعت است و سیاست­هایی نظیر سیاست­های داعش را پیش می­برد و از آن­جا که نفت این منطقه حائز اهمیت است، برای آمریکا و شریکش عربستان اهمیت پیدا کرده است و با وعدۀ پیشرفت اقتصادی، دولت این کشور را پیرو خویش کرده است. آمریکا، انگلیس، اسرائیل، فرانسه و عربستان 5 کشوری هستند که این بلا را سر شیعیان نیجریه آورده­اند و این نکته­ای است که محمد بن سلمان در مصاحبه­ای آن را افشا کرده است.

گفتنی است در پایان مراسم نیز به سوگواری و ذکر مصیبت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پرداخته شد.

لازم به ذکر است که کشتار زاریا توسط نظامیان نیجریه در سال 2015 میلادی، به شکل فجیعی با حملۀ آنان به حسینیۀ حضرت بقیة­الله(عج) و پس از آن به منزل شیخ زکزاکی، رخ داد که طی آن هزاران نفر شهید و زخمی شده و بسیاری نیز بازداشت شدند. شیخ ابراهیم زکزاکی نیز به همراه همسرشان به مکان نامعلومی منتقل شدند.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار