هنر در گذشته علاوه بر تکنیک، بعد عرفانی و معنوی داشت


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /مهدی متولیان در اختتامیه چهارمین جشنواره هنری دانشجویی ققنوس استان اصفهان اظهار کرد: این جشنواره از سال 95 شکل گرفت و بعد از یکسری تلاش‌هایی برای جمع کردن دانشجویان رشته هنر انجام شد، شکل گرفت.

مدیر هنری سازمان بسیج دانشجویی افزود: مجموعه‌های هنری دانشجویی زیادی در سطح کشور داریم که اغلب بسیج دانشجویی دارند که به همین دلیل تصمیم گرفتیم جشنواره ویژه این افزاد برگزار کنیم.

وی مطرح کرد: فعالیت‌های هنری همیشه نقطه خلا بسیج بود که در یک برهه‌ای تلاش شد دانشجویان بسیجی هنرمند را گرد هم جمع کنیم اما متاسفانه با فضای سنگین بر عموم دانشگاه‌های هنری قالب است، دوستان بسیجی را در لاکی فرو می‌برد که اجازه فعالیت به آن‌ها نمی‌داد.

متولیان ادامه داد: سرانجام به این نتیجه رسیدیم یک جشنواره که رقابت ایجاد کند به راه بیاندازیم که می‌تواند به فعال شدن دانشجوها کمک کند تا در زمینه‌هایی که مدنظر بسیج هست برای همه دانشجویان برگزار کنیم.

مدیر هنری سازمان بسیج دانشجویی عنوان کرد: جشنواره ابتدا به‌صورت استانی برگزار می‌شود و برگزیدگان استانی به تهران می‌روند و پس از بررسی مجدد آثار، جشنواره به صورت کشوری برگزار می‌شود.

متولیان با بیان اینکه این جشنواره تنها جشنوارخ جامع هنری دانشجویی است که در دانشگاه برگزار می‌شود، تاکید داشت: سال گذشته در 14 رشته بیش از 60 اثر برگزیده انتخاب و جوایز آن‌ها اهدا شد و مشکلات این جشنواره هم با تکرار آن برطرف خواهد شد.

مدیر هنری سازمان بسیج دانشجویی افزود: این طور جا افتاده که هنر تنها یک سری از رشته‌هایی است که فرد با آموزش آن‌ها تبدیل به هنرمند می‌شود ولی در نگاه معاصر فرهنگی و فلسفی ما به هنر اینگونه نگاه نمی‌شود و چیزی که اکنون آموزش می‌دهند صرفا تکنیک کار است ولی در گذشته هنرمند کسی بود که با حقیقت عالم ارتباط می‌گرفت و لوازم هنرمندی را ابتدا از این طریق کسب می‌کردند.

وی در ادامه گفت: این مفاهیم را شاید بتوان در عرفان پیدا کرد و قدرت بیان را در آموزش‌ها می‌توان پیدا کرد و مجموع این مهارت یک هنرمند را پدید می‌آورد؛ به صرف این که کسی قلم دست بگیرد و کاری کند هنرمند نیست ولی اکنون این گونه شده است ولی تلاش‌مان این است که در قالب این جشنواره این نگاه را بازیابی کنیم و درست است در زندگی‌ یومیه از دست‌اوردهای مدرن استفاده می‌کنیم ولی باید از هویت مدرن فاصله بگیریم و به هویت دینی خودمان بازگردیم.

متولیان اشاره داشت: جز به جز مملکت ما صاحب سبک‌های موسیقی است ولی باید بدانیم موسیقی پاپ برای ما نیست و ثروت عظیم موسیقایی داریم که از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم و فقط برای توریست‌ها نمایش می‌دهیم تا با آن فخر بفروشیم؛ جشنواره ققنوس توجه‌اش به ارزش‌هایی است که در هنرهای سنتی داشتیم

مدیر هنری سازمان بسیج دانشجویی ادامه داد: در فرهنگ و تمدن مدرن ارتقای معنوی یک فرد تعریف نشده ولی در فرهنگ اسلامی فرد یک سیر صعودی دارد که از مراتب حیوانی به مراتب انسانی می‌رسد و این نگاه ساز و کار خودش را پیدا می‌کند که سیر و صعود در تمدن مدرن هم داریم ولی این مسیر تفاوت‌های بسیاری دارند.

وی در ادامه به سبک زندگی مدرن اشاره کرد و گفت: آپارتمان‌های لوکسی که خودشان زندان هستد و در شان آدمیزاد نیست و باهمه تنکنولوژی‌هایش در شان انسان نیست؛ شنیدم این دانشگاه قبلا زندان بوده که انسان تمایل دارد جرم کند تا به چنین محیطی بیایید.

متولیان در پایان اظهار کرد: رویکردمان در بسیج دانشجویی برای جبران همه خلاها در حوزه هنری این است که این نگاه را عوض کنیم و در انتخاب داوران و ... طوری چینش انجام دادیم که از محتوای معنوی حمایت شود.

رونمایی از پوستر پنجمین دوره در اختتامیه چهارمین دوره

هادی انوری اظهار کرد: یکی از رسالت‌های مهم بسیج دانشجویی نقش‌آفرینی در حوزه‌های مختلف است و هنر هم از این قاعده مستثنی نیست؛ مقام معظم رهبری هم بارها به نقش هنر در انقلاب اسلامی اشاره نموده اند.

جانشین فرمانده بسیج دانشجویی استان اصفهان تصریح کرد: جشنواره ققنوس که به صورت کشوری برگزار می‌شود، در مرحله اول استان‌‌ها متولی آن هستند و با هدف کشف استعدادها برگزار می‌شود.

وی افزود: این تنها جشنواره‌ هنری است که در محیط دانشجویی برگزار می‌شود و این دوره چهارمین دوره بود و در پایان هم از پوستر پنجمین دوره رونمایی خواهد شد.

به گفته محمد هاشم‌زاده دبیر این جشنواره 100 اثر در 14 بخش به دبیرخانه جشنواره ققنوس ارسال شد که نفرات برتر از بین آن‌ها انتخاب شدند.

به گزارش فارس، در پایان این برنامه نفرات برتر این جشنواره مشخص و از نفرات برگزیده تجلیل به عمل آمد؛ همچنین ضمن رونمایی از پوستر پنجمین دوره این جشنواره در اختتامیه چهارمین دوره، از محسن خسروی پیشکسوت تئاتر استان هم تجلیل به عمل آمد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار