عضو بسیج دانشجویی دانشگاه خلیج فارس در نمازجمعه بوشهر:

نتیجه تصویب لایحه بودجه ۹۹ کسری بودجه و فشار بر اقشار کم درآمد است

عضو بسیج دانشجوی دانشگاه خلیج فارس به عنوان سخنران پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه بوشهر با قرائت نامه ای خواستار رد لایحه بودجه 99 دولت از مجلس شورای اسلامی شد و پیامدهای تصویب آن را تذکر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۹ دولت در کمیسیون تلفیق مجلس با وجود اشکالات فراوانی که دارد موجی از اعتراضات را در بین نخبگان و کارشناسان سراسر کشور به همراه داشته است. از جمله اقشاری که نسبت به بودجه ایرادات جدی وارد دانسته اند و خواستار اصلاح آن شده اند، بسیج دانشجویی هستند.

حسین اسلامی، دانشجوی بسیجی دانشگاه خلیج فارس به عنوان سخنران پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه بوشهر با قرائت نامه ای خواستار رد لایحه شد و پیامدهای تصویب آن را متذکر شد.

متن نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

لازم میدانم در ابتدا درخصوص حضور دانشجو نکته ای را عرض کنم. شهید بهشتی میفرمایند: «دانشجو موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا میشود.» این جمله نشان‌دهنده این است که دانشجو علاوه بر علم و سواد و تهذیب نفس، به طور آگاهانه به مسائل پیرامون بنگرد و مردم را نیز آگاه کند و هر نقطه قوتی را تحسین و تقویت و نقاط ضعف را اصلاح و با دید نقادانه و برادرانه اعلام کند. فلسفه حضور ما این است.

عرایض بنده درخصوص اتفاقات مهمی در کشور است. اتفاقاتی که در روزهای سخت معیشت مردم در حال رخ دادن است. اتفاقاتی که باید نسبت به آن ها هشیار باشیم چرا که ما مردم این جامعه و به فرموده امام (ره) ولی نعمتان این انقلابیم. حق رای و انتخاب دولتمردان با ماست و این افراد وکلای منتخب ما هستند که باید با پیگیری هوشمندانه و دقیق باعث تغییر و اصلاح رویکرد اشتباهشان شویم.
اتفاقی که حال در حال رخ‌دادن است و نیاز به تبیین دارد که مردم متوجه آن شوند، بحث بودجه کشور است؛ بودجه چیست؟ بودجه کل کشور، برنامه مالی دولت است که برای یکسال مالی کشور تهیه می شود. اما بودجه ای که توسط دولت تدوین شده و به کمسیون تلفیق مجلس ارائه شده، شامل یک سری ایرادات جدی است که خدمت شما عرض میکنم. ایراداتی که اگر پیگیری نکنیم خسارات جبران ناپذیری را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

– اصلی ترین ایراد بودجه ۹۹،ایراد ساختاری آن است که رهبری در سال ۹۸ تاکید داشتند اصلاح ساختار بودجه به شکل صحیح تدوین شود که دولت آن را به سال ۹۹ موکول کرد ولی مجددا با همان ساختار، بودجه ۹۹ را ارائه کرده است.

– جبران کسری بودجه دولت از فروش اموال مازاد دولت. این رقم در سال ۹۹ بیش از ۱۲ برابر نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده و سبب تاراج اموال عمومی و بیکاری کارگران خواهد شد در حالیکه این مبلغ خیلی بالا می‌توانست از کاهش معافیت های مالیاتی(سلبریتی ها و…) و جلوگیری از فرار مالیاتی(پزشکان، وکلا و…) محقق شود.

– یکی دیگر از ایرادات بودجه ۹۹ این است که طبق برآورد سازمان برنامه بودجه برای تامین منابع، دولت باید یکی دیگر از حامل های انرژی مانند گازوئیل، نفت سفید و… را دو برابر افزایش دهد تا بتواند کسری بودجه خود را جبران کند، که این کار تبعات اجتماعی بیشتری نسبت به بنزین به دنبال خواهد داشت.

– یکی از موهومات بودجه ۹۹، میزان درآمد حاصل از فروش نفت است. فروش نفت کشور در سال ۹۸ از ۱,۵ میلیون بشکه در روز به ۳۰۰ هزار بشکه رسید در حالیکه در بودجه ۹۹ فروش روزانه ۱ میلیون بشکه نفت را درنظر گرفته شده که غیر واقعی بودن آن کاملا مشخص است و نتیجه ای جز کسری بودجه نخواهد داشت.

– یکی دیگر از موارد قابل ایراد در بودجه ۹۹، کاهش بودجه دفاعی کشور برای دومین سال متوالی است که در بودجه ۹۹ نشان میدهد که قصد دارند بودجه دفاعی و امنیتی کشور را نسبت به سال ۹۸، ۱۳۵۶ میلیارد تومان کاهش دهند.

نکات مطرح شده برخی از ایرادات بودجه ۹۹ بود.

باتوجه به اشکالات جدی بودجه ۹۹، این لایحه باید در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی رد شود.
این لایحه باید در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی رد شود تا دولت اصلاحات جدی را لحاظ کند.
در صورت عدم اصلاح بودجه در کمیسیون تلفیق، عملا مجلس شریک جرم دولت خواهد بود چرا که این بودجه دو نتیجه مشخص بیشتر نخواهد داشت:
۱. تورم شدید به دلیل دست اندازی به منابع بانک مرکزی به دلیل کسری بودجه و افزایش فشار بر وضعیت معیشتی مردم
۲. فشار بر حاکمیت و رهبری به دلیل کسری بودجه برای آغاز مذاکرات و دادن امتیازات جدید که تاثیر آن در برجام کاملا مشاهده شد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار