همراه با منتخبان سومین جشنواره ملی جهادگران/۱

دستگاه تصفیه سیارفاضلاب ارمغان گروه جهادی برای مناطق کم‌آب

گروه جهادی منتخب عرصه عمرانی سومین جشنواره ملی جهادگران دستگاه تصفیه فاضلابی طراحی کرده‌اند که با کمک فناوری نانو مشکلات مناطق کم‌آب و ساختمان‌های پرمصرف را حل خواهد کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /  محمد بقائی منتخب عرصه عمرانی از خراسان رضوی در باره فعالیت‌های گروه جهادی خود گفت: طرح گروه جهادی ما در حوزه عمرانی بوده و مربوط به ساخت تصفیه خانه‌های قابل حمل پساب فاضلاب است، این دانش کاملا بومی بوده و مزیت آن نسبت به بقیه طرح‌های در حال اجرا است این است که کل قطعاتی که در ساخت آن استفاده میشود داخلی است که شرکت‌های دانش بنیان داخلی تولید می‌کنند.

وی در تشریح سخنان خود بیان کرد: فناوری استفاده شده در طرح تصفیه خانه سیار فناوری داخلی است که در گروه خودمان طراحی شده، در این سامانه برای تصفیه پساب فاضلاب از فناوری نانو حباب استفاده شده است، در بقیه طرح‌های تصفیه خانه‌ها هم زیرساخت‌های بسیار گسترده‌ای استفاده شده و هم بوی بدی که در بسیاری از تصفیه‌خانه‌ها وجود دارد از نکات منفی بارز سایر تصفیه خانه‌ها است اما تصفیه خانه‌هایی نظیر طرح پیشنهادی گروه جهادی ما به دلیل استفاده از فناوری نانو بوی بد را ندارند و همچنین هزینه را تا حد ۷۰ درصد کاهش می‌دهد که هم در تصفیه پساب‌های صنعتی و کشاورزی می‌توان استفاده کرد.
این فعال جهادی عنوان کرد: ایده خاصی که در این جشنواره در نظر گرفتیم برای خودکفا کردن مدارس در استفاده از آب مصرفی مورد نیازشان است، مدارسی که آب به آن‌ها نمی‌رسد یا مصرف آب بالایی دارند می‌توانند با استفاده از این سیستم با هزینه کمتر سیستم آبی را طراحی کنند که مجبور نباشند آب زیادی را مصرف کنند.
بقائی خاطرنشان کرد: این طرح مراحل تست آزمایشگاهی خود را گذرانده اما نمونه صنعتی هنوز ساخته نشده چرا که هر نمونه اولیه نیاز به سرمایه گذاری اولیه دارد تا سپس وارد بحث تولید انبوه شود، باتوجه به تست‌های اولیه این طرح ۱۰۰ درصد قابلیت اجرایی دارد.
وی با اشاره به اینکه مخاطبان اصلی طرح تصفیه‌خانه سیار مدارس و چرخه‌های صنعتی و کشاورزی هستند، مطرح کرد:  مجموعه گروه جهادی ما نیاز به معرفی دارد چرا که به نسبت سایر طرح‌های تصفیه خانه‌ای به دلیل هزینه کم قابل توجه مزیت رقابتی بسیار بالایی دارد و با معرفی مناسب مشتری به دنبال انتخاب طرح خواهد بود.
منتخب سومین جشنواره ملی جهادگران ادامه داد: بعد دوم حمایت‌ها، حمایت‌های مالی است که شامل ۲ بخش است که بخش اول به تولید نمونه‌های اولیه صنعتی بر می‌گردد و بخشی نیز به فرآیند صنعتی سازی مربوط می‌شود که برای کاهش هزینه‌ها و رسیدن به تولید انبوه نیاز به تسهیلات داریم.
بقایی درباره ظرفیت اشتغال‌زایی این طرح گفت: در مرحله اول و صرفا برای مدارسی که آبرسانی به آن‌ها به هیچ عنوان امکان پذیر نیست طبق برآوردها ۵۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت؛ برای تعمیم به مراکز صنعتی و کشاورزی این طرح برای ۴ الی ۵ هزار نفر قابلیت اشتغالزایی دارد.
انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار