پایانی برای دوگانه‌های کاذب انتخاباتی/ بسیج دانشجویی از کدام کاندیداها حمایت خواهد کرد؟

اینکه بسیج دانشجویی از کدام کاندیداها در انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت خواهد کرد در دوره میعاد2 این سازمان مشخص شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه 98 در حالی برگزار می‌شود که هم جریانات مختلف سیاسی به دنبال جلب حمایت دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی بوده و هم تشکل‌های دانشجویی و دانشجویان به دنبال ایفای نقش فعال‌تر در انتخابات هستند.

اما مشی بسیج دانشجویی در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی قدری متفاوت‌تر خواهد بود، عملیات انتخاباتی سازمان بسیج دانشجویی با برگزاری دوره میعاد2 در 8 استان به نقطه اوج خود رسید.

دوره‌های میعاد ۲ با حضور 1000 نفر از دانشجویان منتخب، به میزبانی ۸ استان در دو دوره زمانی ۳ روزه برگزار شد و هر کدام از این ۸ استان میزبان استان همسایه خود بوده و به این ترتیب کل استان‌ها در سراسر کشور پوشش داده شد

در کارگاه‌های میعاد2 به صورت تفصیلی نقش بسیج دانشجویی در انتخابات، تحلیل سیاسی از وضعیت فعلی، کارگاه تشکیل هسته‌های مسئله‌محور در انتخابات، شاخص‌های انتخابات در نگاه رهبری و بحث مشارکت حداکثری مطرح شد.

میعاد2 فرصتی برای آشنایی بیشتر با ادبیات مسئله‌محوری و مسئله‌شناسی نیز بود، در این دوره ابتدا مباحث مربوط به خودشناسی و موقعیت شناسی مطرح شده و پس از آن مسئله شناسی و مخاطب شناسی به شرکت کنندگان آموزش داده شد، پس از آن مبانی ایده پردازی و خلاقیت آموزش داده شد. در نهایت نیز طراحی و ارائه برنامه منسجم عملکرد در حوزه انتخابات و بررسی مسائل منطقه‌ای هر استان در دستور کار بود؛ خروجی کارگاه‌های میعاد2 به این سوال پاسخ داد که در انتخابات مجلس چه باید کرد؟

بسیج دانشجویی در آستانه یک انقلاب

علی کیان، معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری سازمان بسیج دانشجویی درباره دوره میعاد2 و نقش آفرینی بسیج دانشجویی در انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دانشجویان در دوره میعاد در وهله اول مروری بر مسئله محوری انجام می‌دهند و گام‌های تشکیل هسته‌های مسئله محور را طی خواهند کرد؛ نهضت مسئله محوری آرام آرام خود را در سطح بسیج دانشجویی به یک «انقلاب» نزدیک می‌کند.

وی ادامه داد: بخش بعدی مربوط به «چه باید کرد» در انتخابات است؛ سوالات و مسائل که شرکت کنندگان میعاد2 با کمک مربیان به آن‌ها می‌رسند درباره این است که اولویت استان چیست و مسائلی که مردم را درگیر خود کرده مسائلی مثل اشتغال، خصوصی سازی‌های ناقص، بحث تعطیلی کارخانه‌ها، بحث آب، ریزگرد در برخی استان‌ها مباحث مربوط به کشتیرانی در استان‌های ساحلی در مجموع مسائلی که مردم درگیر آن هستند و باید حل شوند در دوره‌های کشوری نیز به برخی مسائل ملی نیز به انسجام نظر خواهیم رسید.

کیان تصریح کرد: یکی از مسائلی که در بحث ملی اتفاق نظر وجود دارد بحث شفافیت است که از مباحثی است که با زیرمجموعه‌های خود جزو مطالبات ملی است و مردم به دنبال داشتن شفافیت در همه عرصه‌ها هستند از مباحث مالی نمایندگان تا رای نمایندگان، بعد از انسجام نظر در این باره باید از کاندیداها سوال شود که از جواب و رفتاری که از کاندیداها سر می‌زند که در برخی موارد جواب و در برخی موارد رفتار است ما معتقدیم که از مجموع این رفتارها و جواب‌ها دو ابر گفتمانی به وجود می‌آید، یک ابر انقلابی و یک ابر غیر انقلابی و در برخی موارد ضد انقلابی است.

وی تاکید کرد: بسیج دانشجویی و فضای دانشجویان انقلابی تنها دوقطبی درستی که به رسمیت می‌شناسند این دو قطبی است یعنی ما فضاهای جناحی، اصولگرا-اصلاح طلب و ‌.... را به رسمیت نمی‌شناسیم ما طبق فرمایش مقام معظم رهبری محتوا را کار داریم که نهایتا به انقلابی و غیر انقلابی می انجامد.

معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری سازمان بسیج دانشجویی اظهار کرد: معتقدیم با سوال و مسئله پرسیدن از کاندیداها این ابر گفتمانی در مستندسازی جواب کاندیداها به وجود می‌آید و وقتی این محتواها به دست مردم برسد و در فضای رسانه نیز نمود پیدا خواهد کرد؛ این اقدامات منجر به افزایش بصیرت مردم شده و مردم با بصیرت بیشتری انتخاب و رای خواهند داد و قطعا شور انتخاباتی و جذابیت را در کشور بیشتر خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: انتخابات بهانه بوده و نقطه آغاز مسئله محوری است و یکی از مقاطع مهم این رویکرد است، اما مسئله محوری و مطالبه گری بعد از انتخابات نیز تداوم خواهد داشت؛ گروه‌های بسیج دانشجویی مطالبات خود را ادامه خواهند داد و وعده‌های نمایندگان را در زمان‌های مختلف مطالبه خواهند کرد.

بسیج دانشجویی به دنبال مجلس مسئله‌محور است

محمدحسین علیپور، مسئول دبیرخانه اعتلا سازمان بسیج دانشجویی درباره محورها و الگوی رفتاری بسیج دانشجویی در دوره‌های میعاد2 گفت: الگوی دوره‌های منطقه‌ای میعاد نماد یا شمای کلی از نقش جریان حلقه‌های میانی در حل مسائل کشور و ارائه راهکار است، محورهای این نوع اقدام در ۳ عنوان می‌توان ذکر کرد که شامل الگوی پرداخت به مسائل بومی، تصمیم سازی و نقش‌آفرینی تخصصی است.

وی اضاه کرد: نقش آفرینی تخصصی یعنی جریان نخبگانی کشور که همین جریان حلقه‌های میانی است به نحو تخصصی به مسائل و موضوعات نگاه کند از بل بشو و حرکات‌های غوغا سالارانه در عرصه سیاسی فارغ شود و اتفاقا با نگاه تخصصی به عرصه سیاسی نگاه کند با این سه محور در جریان حرکت حلقه‌های میانی در بهبوهه کنونی هدف گذاری ناظر به انتخابات مجلس با موضوع مجلس مسئله محور تنظیم شد.

مسئول دبیرخانه اعتلا سازمان بسیج دانشجویی درباره سازوکار نشست میعاد2 عنوان کرد: از تمام استان‌ها نخبگانی یعنی مسئولین حوزه‌های بسیج دانشجویی و افراد صاحب نظر از آن حوزه بسیج دانشجویی که دارای اثرگذاری در استان هستند در یک جمع تخصصی جمع ش، این نشست‌ها به میزبانی 8 استان و در قالب نشست‌های منطقه‌ای خواهد بود که کارگاه‌های تخصصی مسئله شناسی تدریس خواهد شد.

علیپور اشاره کرد: در کارگاه‌های میعاد2 شرکت کنندگان با اسلوبی مدون به بررسی مسائل اولویت‌دار استان پرداختند، بعد از دوره  که بررسی مسائل صورت گرفت این افراد در استان به دنبال این خواهند بود که فارغ از جهت گیری‌های سیاسی افرادی که در استان‌ها حاضرند به عنوان کاندیدا فراخوان داده و کاندیداهایی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده‌اند پشت میز تخصصی بررسی مسائل بنشانند و و از آن‌ها سوال بپرسند.

وی ادامه داد: هر فرد هر کاندیدا در یکی از کمیسیون‌های مجلس قرار است سازماندهی شوند؛ سوال این است که آیا نسبت به آن کمیسیون تخصصی شناخت دارند، مسائل کمیسیون را می‌شناسد یا نه اگر می‌شناسد پاسخی برای آن دارد یا نه و اتفاقا بعد از انتخابات کار افرادی که انتخاب شده‌اند آغاز می‌شود آن هم در این فرایند که وعده‌ای آن نماینده در حل مسائل داده را پیگیری خواهند کرد.

مسئول دبیرخانه اعتلا سازمان بسیج دانشجویی خاطرنشان کرد: گاها کاندیدایی با ارائه ۴ وعده نسبت به مسائل سطحی مردم رای کسب می‌کند اما ما به دنبال نماینده‌ای هستیم که به مسائل عمیق مردم توجه کند و حل مسائل بنیادین آن‌ها و حل ریشه مسائل را مدنظر قرار دهد با این رویکرد، بصیرت مردم نسبت به انتخاب اصلح را می‌توان افزایش داد و سطح وعده‌های سطحی نماینده‌ها را خارج ارتقا بخشید.

اجازه جولان به وعده‌های دروغ کاندیداها نمی‌دهیم!

حمید بالایی، جانشین سازمان بسیج دانشجویی کشور در همایش میعاد2 دانشجویان شمالغرب کشور اظهار کرد: بسیج دانشجویی در دانشگاه ها بایستی از حاشیه فعالیت های دانشگاه به متن اتفاقات تبدیل شود.

وی با انتقاد از بعضی مسئولین دانشگاهی که میخواهند  بسیج دانشجویی را در حاشیه فعالیت های دانشگاه قرار دهند اذعان کرد: بسیج دانشجویی متن فعالیت های دانشگاهی است و بنا دارد در دانشگاه ها بدنبال تولید علم و تربیت نخبگان علمی متعهد باشد تا بتواند با نگاه انتقادی به وضعیت علمی دانشگاه ها، مسیر دانش را با واقعیت های جامعه ایران همسو سازد.

بالایی با تشریح موضع بسیج دانشجویی در انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: رویکرد اصلی ما در انتخابات پیش روی مجلس، مساله محوری است. بسیج دانشجویی با احصای نظام مسائل استان بصورت تخصصی در حوزه های مختلف ابتدا آن را در تریبون های مختلف اطلاع رسانی می کند تا تبدیل به گفتمان عمومی جامعه شده، کاندیدای مجلس را به چالش پاسخگویی با این مسائل دعوت می کند. این حرکت باعث می شود که کاندیدهای مجلس وعده های دورغین و کاذب با مردم را مطرح نکنند و بر اساس نظر کارشناسی سخن بگویند تا عیار هر کاندیدا مشخص شود.

کاندیدایی در انتخابات برگزیده شود که دنبال حل مسائل اولویت‌دار نظام است

سیدمحسن خادمی، معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج دانشجویی کشور نیز یک شنبه ۱۳ بهمن ماه‌ در برنامه اختتامیه میعاد ۲ در دانشگاه میبد استان یزد گفت: در انتخابات از کسی تمجید شود و کسی به عنوان منتخب انتخاب شود که دنبال حل مسائل اولویت دار نظام باشد نه به دنبال فریب دادن و بازی های مقطعه ای که هر بار ما را به آن مبتلا می کنند.

وی ادامه داد: نظام مسائلی که با آن مواجه هستیم در تمام سطوح شناسایی کنیم و عرضه کنیم به شرکت کنندگان در انتخابات و مسائل و ارائه راه حل ها را از آنان مطالبه بکنیم ، البته گام دیگری هم می توانیم برداریم و راه حل ها را در اختیارشان بزاریم و از آن ها بخواهیم که مسائل را مرتفع کنند ، مطالبه کنیم و این همان ماموریت است که همگی باهم شروع کردیم.

ایفای نقش برای حل مسائل انقلاب اسلامی ماموریت بسیج دانشجویی است

محمدجواد نیک‌روش رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور نیز در افتتاحیه میعاد2 در اصفهان اشاره کرد: تحلیل منویات مقام معظم رهبری پیرامون بسیج دانشجویی ما را به دو ماموریت و رسالت بسیج دانشجویی می‌رساند ماموریت اول این است ما نیروی تراز انقلاب اسلامی تربیت کنیم، ماموریت دوم ایفای نقش در عرصه های محتلف برای حل مسائل انقلاب اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال رشد هستیم نمی شود گوشه‌ای بنشینیم و با تکلیفمان آشنا نباشیم، ملتزم نباشیم و عامل نباشیم و انتظار داشته باشیم در نسبت با ولی رشد کنیم، تربیت بشویم نخیر به مرور اتفاقاً هرچه سن و سالمان بالاتر برود چه بسا فاصله بیشتری هم با ولایت پیدا کنیم.

بزرگ‌ترین عملیات انتخاباتی دانشجویی کشور

میعاد2 آغازی برای بزرگترین عملیات انتخاباتی دانشجویی کشور بود، پس از برگزاری این دوره گروه‌های مسئله‌محور اقدام به احصاء مسائل منطقه‌ای و ملی کرده و از کاندیداهای هر حوزه انتخابیه مطالبات خود را اعلام خواهند کرد.

عملیات انتخاباتی بسیج دانشجویی فارغ از جریانات مرسوم سیاسی کشور بوده و ملاک حمایت و انتخاب کاندیداها، مسئله‌محوری به معنی میزان آشنایی داوطلبان نسبت به مسائل منطقه‌ای و ملی و توانایی آن‌ها در حل مسائل خواهد بود.

انتهای پیام/‌

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار