متاسفانه هنوز اختلاف قیمت های مشهود و قابل توجهی در ارائه محصولات مختلف در داروخانه های متفاوت قابل مشاهده است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /

بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه شماره 2 قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان خطاب به دادستان محترم اصفهان، ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، استاندار اصفهان و مردم شریف و عزیز استان اصفهان پیرامون "ارائه محصولات بهداشتی مبارزه با کرونا در استان اصفهان" ، پس از بازرسی نامحسوس از بیش از 166 داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان های استان در روز 19 اسفندماه 1398
 
1-  مردم عزیز و شریف اصفهان، در جریان باشید که بازرسی فرزندان شما در قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان در پوشش افراد معمولی و خریدار، از داروخانه های شهر اصفهان، نشان دهنده این موضوع است که از 4 قلم کالای پر مصرف مبارزه با کرونا (انواع دستکش، انواع ماسک، انواع ژل ضدعفونی کننده و انواع الکل) هیچ کالایی از اقلام یاد شده، به غیر از ماسک های فیلتر دار n95  - که به ندرت قابل دسترسی است- ، نایاب و غیر قابل دست یافتن نیست و با یک جستجوی معمولی، همه موارد یاد شده قابل دسترسی است. بازرسی انجام شده از 166 داروخانه در سطح 8 منطقه شهر اصفهان و شهرستان های خمینی شهر، نجف آباد ، شاهین شهر، تیران و پیربکران، نشان دهنده این موضوع است که در بیش از 12 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع الکل، در 17 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع ماسک، در 19 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع دستکش و در 27 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع اسپری یا ژل ضد عفونی کننده، موجود است و این بدین معنی است که در حدود 20 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع 4 مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است. یعنی در بدترین حالت ممکن، همه مردم عزیز شهر اصفهان و شهر های اطراف قادر خواهند بود حداکثر با مراجعه به 7 داروخانه، هر موردی از موارد بالا را که نیاز دارند، تهیه نمایند. و این اعداد حکایت از آن دارد که در هیچ یک از موارد بالا، قحطی نیامده و جای نگرانی هم نیست.
2-  متاسفانه آمار نشان می دهد توزیع اقلام یاد شده در مناطق مختلف شهر اصفهان با تفاوت های زیادی روبرو است به صورتی که در مناطق مرفه نشین و سطح بالای درآمدی مثل خیابان های توحید و دروازه شیراز، تقریبا اکثر موارد یاد شده به راحتی قابل دست یابی و در مناطق ضعیف تر مثل زینبیه، موارد یاد شده به سختی قابل دسترس اند. همچنین مانند گزارش قبل، بیشترین دسترسی به اقلام مذکور در داروخانه های محلی و کمترین آن در داروخانه های متصل به بیمارستان ها و درمانگاه هاست.
3-  متاسفانه هنوز اختلاف قیمت های مشهود و قابل توجهی در ارائه محصولات مختلف در داروخانه های متفاوت قابل مشاهده است که حکایت گر تخلف بعضی داروخانه ها و عدم وجود نظارت های موثر است.
4-  به فضل خدا و همکاری مردم شریف و برخی نهادهای مربوطه، بازرسی های ما، حکایت از آرامش بیشتر بازار محصولات اصلی مقابله با کرونا دارد و نشان از کاهش تقاضا برای احتکار های خانگی و راه افتادن چرخ های تولید این محصولات است.
5-  برآورد های بازار نشان می دهد که ژل های ضد عفونی کننده و ماسک های پارچه ای بیشترین موارد موجود در بازاد و ماسک های یکبار مصرف و فیلتر دار، کمترین کالای موجود در بازار است.
6-  به نهاد های مسئول گوشزد می گردد؛ در این روز های التهاب بازارِ اقلامِ پیشگری از کرونا، این نگرانی وجود دارد که اقلام تقلبی و بعضا مخرب در بسته بندی های عادی و بدون علائم تضمین کننده بهداشت و سلامت کالا، به مردم عرضه و موجب تشدید بحران گردد که نیازمند توجه بیشتر نهاد های نظارتی است.
 
گزارش بعدی قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان، از اوضاع ارائه اقلام پر مصرف مبارزه با کرونا در استان اصفهان، به زودی و در روزهای آینده، به محضر مرد عزیز اصفهان، ارائه خواهد شد.
 
 
بیست و یکم اسفندماه 98
قرارگاه کرونا بسیج دانشجویی استان اصفهان

کلیدواژه ها


نظارت کرونا کالا

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار