جواد ایزدی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان

دانشجویان بسیجی علوم پزشکی مجاهدانه در تلاشند/ مسئولین تمهیدات ویژه در غسل و کفن متوفیان داشته باشند

جواد ایزدی در حاشیه سومین جلسه ستاد دانشجویی مبارزه با کرونا گفت: با اعلام فراخوان از طرف بسیج دانشجویی دانشگاه حدود 170 نفر اعلام آمادگی کردند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / جواد ایزدی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با بیان ابعاد مختلف این بیماری و تلاش های دانشجویان بسیجی همراه خود گفت: در بحث رسانه، یکی از امور انتشار مباحث آموزشی شیوه مقابله با کرونا است که بسیج دانشجویی دانشگاه در حال انجام این امور است. همچنین با توجه به نیاز جامعه پزشکی و دانشجویان ترجمه برخی از مقالات جدید در مورد ویروس کرونا و همچنین رصد سایت سازمان بهداشت جهانی نیز در دستورکار بسیج دانشجویی می باشد. اکیپی 15 نفره از دانشجویان بسیج دانشجویی جهت پاسخگویی به سوالات مردم در سامانه 4030 درباره این بیماری با هماهنگی وزارت بهداشت مشغول به فعالیت هستند.البته این علاوه بر فعالیت ویژه ی کار درمانی است که مشمول مباحث فرهنگی و آموزشی- علمی کرونا می باشد.

وی در خصوص تولید و توزیع اقلام بهداشتی افزود:بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی استان در بخش توزیع تجهیزات پزشکی نیز ورود کرد و در بین اقشار نیازمند و محتمل درگیری با این ویروس اقدام به پخش ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده و ... نمود. البته نیاز به هماهنگی با ارگان های مختلف است تا موازی کاری در این امر انجام نشود. دانشگاه علوم پزشکی با توجه به استاندارهای خود نیازهایی دارد که بسیج دانشجویی سعی میکند این تجهیزات را با حمایت های خیرین و همچنین دانشگاه تولید نماید. اقلامی از قبیل گان یا تولید مواد ضد عفونی کننده در دستورکار این مجموعه قرار گرفته است اما منتظر مجوز و ارزیابی آن هستیم.

ایزدی گفت: با توجه به اعلام فراخوان که از طرف بسیج دانشجویی انجام شد حدود 170 نفر اعلام آمادگی به فعالیت در بسیج دانشجویی دانشگاه کردند که از این جمع با توجه به محدودیت استفاده از افراد در همه بخش­ها یا عدم تخصص در زمینه درمان، حدود 50 نفر از دانشجویان پزشکی و 70 نفر از دانشجویان غیرپزشکی برای کمک در بخش درمان بیماران کرونایی انتخاب کردیم و از این نظر بیشتر نیروهای بسیج دانشجویی علوم پزشکی درگیر درمان بیماران کرونایی می شوند. ما در تلاشیم که افرادی که دانشجوی پزشکی نیستند با گذراندن دوره های آموزشی کوتاه مدت گواهی فعالیت در بخش درمان بیماران کرونایی را هم بگیریم و بحث هایی با معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان شده است تا بتونیم از ظرفیت این افراد نیز استفاده کنیم.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص نگاه ویژه به نقاهتگاه های بیماران کرونایی افزود: در نقاهتگاه­ها تلاش بسیج دانشجویی روحیه دادن و  تمرکز بر تسریع بر بهبودی کامل بیماران می باشد و همچنین داشتن برنامه های فرهنگی و دینی برای تغذیه روحی مناسب و آرامش روحی آنان مد نظر است.

وی با گلایه از توزیع نادرست اقلام مورد نیاز بیمارستان ها بیان کرد:در آق قلا 40هزار  ماسک تولید می شود اما نیاز به نظارت بر توزیع آن هست که البته با توجه به ابلاغ نظارت سپاه امیدواریم این مشکل حل شود. متاسفانه در بیمارستان ها نیز کمبود ماسک است و می بایست توزیع ماسک اولویت بندی شود. باید فرهنگ شود که ماسک برای غیربیمار نیازی نیست اما برای پزشک، بیمار و همراه بیمار لازم و ضروری است.

جواد ایزدی ضمن مطالبه گری از مسئولین شهرستان و استان بر لزوم توجه به غسل و کفن خاص این متوفیان افزود: 

موضوع مهمی که باید توجه شود موضوع غسل و کفن اموات است و در اسلام احترام به اموات واجب و غسل آنان واجب کفایی است و دلداری دادن به خانواده متوفی لازم است. نیازمندیم که برنامه ای مشخص برای این مساله داشته باشیم چراکه در بیمارستان ها به علت درگیری کار و فشار بر پرسنل، امکان این کار وجود ندارد. نیازمند به مطالبه گری از مسئولین برای غسل و کفن مخصوص برای این بیماران هستیم. می توان یک اتاق کوچک برای غسل این بیماران و جداسازی مکان غسالخانه این اموات با دیگر بیماران اندیشیده شود و نیاز به حمایت ارگان های دولتی یا خیرین برای ساخت یک غسالخانه کوچک می باشد. همچنین از خیرینی هم که توان غسل این اموات را دارند دعوت بعمل آید.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار