دسترسی مردم به اقلام بهداشتی/ عدم وجود عدالت در توزیع و کنترل قیمت ها/ خطر محصولات غیر استاندارد

قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان طی بیانیه ای ضمن اطمینان­ بخشی به شهروندان در کافی بودن کالاهای بهداشتی پیشگیری از کرونا در داروخانه های استان نسبت به بی عدالتی در توزیع، عدم کنترل قیمت ها و خطر محصولات غیر استاندارد هشدار داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان بیانیه شماره 8 خود را خطاب به دادستان محترم اصفهان، ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، استاندار اصفهان و مردم شریف و عزیز استان اصفهان پیرامون "ارائه محصولات بهداشتی مبارزه با کرونا در استان اصفهان"، صادر کرد که متن بیانیه به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از بازرسی نامحسوس از بیش از 117 داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان های استان در روز 27 و 28  اسفند ماه 1398، نکات مهمی به دست آمد که در زیر خدمت شما ارائه می شود:

1- مردم عزیز و شریف اصفهان، در جریان باشید که بازرسی فرزندان شما در قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان در پوشش افراد معمولی و خریدار، از داروخانه های شهر اصفهان، نشان دهنده این موضوع است که از 4 قلم کالای پر مصرف مبارزه با کرونا (انواع دستکش، انواع ماسک، انواع ژل ضدعفونی کننده و انواع الکل) هیچ کالایی از اقلام یاد شده، به غیر از ماسک های فیلتر دار n95 - که به ندرت قابل دسترسی است- ، نایاب و غیر قابل دست یافتن نیست و با یک جستجوی معمولی، همه موارد یاد شده قابل دسترسی است. بازرسی انجام شده از 117 داروخانه در سطح 11 منطقه شهر اصفهان و شهر های فولادشهر، خورزوق، حبیب آباد، خمینی شهر، سمیرم، علویجه، گلپایگان، بادرود، نجف آباد، خور و بیابانک، لنجان، باغبادران، دهاقان، دستگرد برخوار، دولت آباد، نایین، خوانسار، شهرضا و مبارکه نشان دهنده این موضوع است که در بیش از 16 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع الکل، در 31 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع ماسک، در 12 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع دستکش و در 50 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع اسپری یا ژل ضد عفونی کننده، موجود است و این بدین معنی است که در حدود 68 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع 4 مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است. یعنی در بدترین حالت ممکن، همه مردم عزیز شهر اصفهان و شهرهای اطراف قادر خواهند بود حداکثر با مراجعه به 2 داروخانه، هر موردی از موارد بالا را که نیاز دارند، تهیه نمایند و این اعداد حکایت از آن دارد که در هیچ یک از موارد بالا، قحطی نیامده و جای نگرانی هم نیست.

2- متأسفانه آمار نشان می دهد توزیع اقلام یاد شده در مناطق مختلف شهر اصفهان با تفاوت های زیادی روبرو است، به صورتی که در مناطق مرفه نشین و سطح بالای درآمدی مثل خیابان های توحید و دروازه شیراز، تقریباً اکثر موارد یاد شده به راحتی قابل دست یابی و در مناطق ضعیف تر مثل زینبیه و شهرهای کوچک اطراف، موارد یاد شده به سختی قابل دسترس اند. همچنین مانند گزارش قبل، بیشترین دسترسی به اقلام مذکور در داروخانه های محلی و کمترین آن در داروخانه های متصل به بیمارستان ها و درمانگاه هاست.

3- متأسفانه هنوز اختلاف قیمت های مشهود و قابل توجهی در ارائه محصولات مختلف در داروخانه های متفاوت قابل مشاهده است که حکایت گر تخلف بعضی داروخانه ها و عدم وجود نظارت های مؤثر است.

4- به فضل خدا و همکاری مردم شریف و برخی نهادهای مربوطه، بازرسی های ما، حکایت از آرامش بیشتر بازار محصولات اصلی مقابله با کرونا دارد و نشان از کاهش تقاضا برای احتکار های خانگی و راه افتادن چرخ های تولید این محصولات است.

5- برآورد های بازار نشان می دهد که ژل های ضد عفونی کننده و ماسک های پارچه ای بیشترین موارد موجود در بازار و ماسک های یکبار مصرف و فیلتر دار، کمترین کالای موجود در بازار است.

6- به نهادهای مسئول گوشزد می گردد؛ در این روز های التهاب بازارِ اقلامِ پیشگری از کرونا، این نگرانی وجود دارد که اقلام تقلبی و بعضاً مخرب در بسته بندی های عادی و بدون علائم تضمین کننده بهداشت و سلامت کالا، به مردم عرضه و موجب تشدید بحران گردد که نیازمند توجه بیشتر نهادهای نظارتی است.

 گزارش بعدی قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان، از اوضاع ارائه اقلام پر مصرف مبارزه با کرونا در استان اصفهان، به زودی و در روزهای آینده، به محضر مردم عزیز اصفهان، ارائه خواهد شد.

 

 بیست و نهم اسفندماه 98، قرارگاه کرونا بسیج دانشجویی استان اصفهان

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار