مسئول اجتماعی سازمان بسیج دانشجویی کشور:

با وجود مجلسی پرانرژی و تازه‌ کار، خانواده و اجرای قانون تسهیل ازدواج، اولین مطالبه‌ی ماست

با وجود نقدهای جدی به دولت فعلی و اینکه در اواخر 1 سال باقی مانده از دولت فعلی هستیم و از طرفی با وجود مجلس پر انرژی و تازه کار، اولویت اول ما در مطالبه‌گری از مسئولین، بحث خانواده و قانون تسهیل ازدواج جوانان است، قانونی که مصوبه‌ی سال 84 است و 14 سال روی زمین مانده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /به همت مدیریت فرهنگ سازی ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس جلسه مجازی بحث خانواده و ازدواج با حضور دکتر لاور مسئول اجتماعی سازمان بسیج دانشجویی کشور برگزار شد.


موسوی مدیریت فرهنگ سازی ناحیه بسیج دانشجویی گفت: با توجه به اهمیت بحث خانواده و ازدواج که از اولویت‌های بخش اجتماعی سازمان بسیج دانشجویی و از تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سالهای گذشته به خصوص در سال 98 و در دیدار تصویری اخیر با نمایندگان تشکل های دانشجویی در سال 99 به کم کاری در حوزه خانواده طی سال‌های گذشته رخ داده اشاره کردند و از طرفی با توجه به وضعیت نامناسب آمار ازدواج و طلاق در کشور و در استان فارس که به عنوان نمونه در 9 ماهه اول سال 98 در استان فارس فقط تعداد 24 هزار ازدواج و ازطرفی 7 هزار طلاق رخ داده است یعنی از هر 3 و نیم ازدواج 1 ازدواج به طلاق منجر شده است و در بحث جمعیت نیز که کم کم دارد به یک بحران در کشور تبدیل می شود به طوری که طبق تحقیقات صورت گرفته تا 35 سال آینده جمعیت کشور ایران نصف الان شده و ایران جزء پیرترین کشورها خواهد شد و باید در بحث ازدواج و زاد ولد نیز آموزش و گفتمان سازی های جدی صورت بگیرد و نهایتا نیاز به آموزش های ویژه، آسیب شناسی جدی در این زمینه داریم، مجموعه نکات فوق باعث شد که سلسله جلساتی در حوزه خانواده و ازدواج با حضور جناب دکتر لاور مسئول اجتماعی سازمان بسیج دانشجویی کشور در سال جاری و با حضور مدیران، فعالین بسیج و مسئولین فرهنگ سازی حوزه و پایگاه های بسیج دانشجویی استان فارس برنامه ریزی کنیم که در شروع کار و اولین جلسه مجازی حدود 70 نفر از دانشجویان عزیز شرکت کردند.

دکتر لاور در شروع جلسه‌ی اول گفت: اولویت اصلی ما در بخش اجتماعی بحث خانواده و با توجه به قشر جوان دانشجو که در شرف ازدواج هستند بحث شیرین ازدواج است که با توجه به آمار موجود در کشور ما 180 هزار طلاق در کشور داریم که از این تعداد 480 رخداد طلاق در روز را شاهد هستیم و از این تعداد 24 هزار طلاق مربوط به 1 سال اول زندگی مشترک است که این نشان می دهد این انتخاب آگاهانه نبوده است و باید در بحث ازدواج آگاهانه گفتمان سازی و آموزش‌های جدی داشته باشیم.

دکتر لاور در ادامه گفت: در بحث خانواده ما 3 بخش مهم داریم؛ ازدواج، جمعیت، طلاق
با توجه به مخاطب ما که قشر دانشجوی جوان و در شرف ازدواج است بیشتر بحث ازدواج و سپس جمعیت را داریم که بحث ازدواج و جمعیت با هم رابطه ویژه ای دارند؛ به طوری که با کاهش سن ازدواج ما شاهد افزایش زاد ولد و افزایش جمعیت هستیم و در واقع با بحث بحران جمعیت مقابله خواهیم کرد.

دکتر لاور افزود: 3 لایه در بحث ازدواج وجود دارد که اگر به شکل یک مثلث ترسیم شود به شکل ذیل خواهد بود: 1. رخدادهایی که توسط حکومت و حاکمیت باید رخ دهد. 2. رخدادهایی که در بحث فرهنگ عمومی و اجتماعی جامعه و سبک زندگی باید رخ دهد. 3. رخدادهایی که در بحث توانمند سازی و رشد فردی تک تک افراد در بلند مدت باید رخ دهد.

دکتر لاور بیان کرد: در بحث اول یعنی رخدادهایی که توسط حکومت و حاکمیت باید رخ دهد وظیفه ما مطالبه گری از مسئولین در لایه های متفاوت حکومتی است که در لایه حکومتی ما سه ساحت داریم : مجلس، دولت، قوه قضائیه که در حوزه ازدواج دو مورد اول نقش آفرینی بیشتری وجود دارد تا قوه قضائیه.

دکتر لاور ادامه داد: با توجه به نقدهای جدی به دولت فعلی و اینکه در اواخر 1 سال باقی مانده از دولت فعلی هستیم و از طرفی با وجود مجلس پر انرژی و تازه کار اولویت اول کار ما در بحث مطالبه گری از مسئولین، بحث خانواده و قانون تسهیل ازدواج جوانان است، قانونی که مصوبه ی سال 84 است و 14 سال روی زمین مانده که وظیفه ما در این بخش مطالبه گری به اشکال مختلف فردی، پیامکی، نامه گروهی، نامه تشکلی، طومار، مطالبه حضوری و....است که دغدغه های خود را انتقال دهید و با راه اندازی پویش دانشجویی مطالبه جدی در این زمینه از نمایندگان شهرستانی و استانی با عنوان نماینده 12 میلیونی که نماد 12 میلیون مجرد در شرف ازدواج در کشور است صورت بگیرد که این حرکت شروع شده است و باید به صورت جدی ادامه پیدا کند.

دکتر لاور گفت: دو دلیل محکم برای مطرح شدن قانون تسهیل ازدواج جوانان وجود دارد اول بند 3 قانون تسهیل ازدواج جوانان است که تاکید بر تامین مسکن برای جوانان دارد که اگر رونق بگیرد با فعال سازی چرخه ی مسکن 110 تا 170 رده شغلی را ایجاد می کنیم که خیلی ارزشمند است و از طرفی ما سالیانه بیش از 500 هزار ازدواج در کشور داریم که اینها نیاز به مسکن دارند که با قانون فوق نه تنها مشکل ازدواج بلکه چرخه ی اقتصاد و معیشت را در کشور فوق العاده به حرکت در می آورد.

دکتر لاور افزود: ما سالیانه بیش از 500 هزار ازدواج در کشور داریم که اگر هر کدام از زوجین 50 میلیون جمعا 100 میلیون تسهیلات دریافت کنند و این تسهیلات را در 500 هزار ازدواج ضرب کنیم رقم حجم نقدینگی حدود 50 هزار میلیارد تومان داریم که این تسهیلات در حجم تولید لوازم خانگی ایرانی مانند ماشین لباسشویی، یخچال، فرگاز و...وارد می شود و جهش تولید خوبی در بحث کالای ایرانی که مد نظر حضرت آقا است رقم خواهد خورد و از طرفی بند 1 قانون که اشاره به صندوق ذخیره جوانان می کند دلایل محکمی برای دفاع از این قانون است.

دکتر لاور گفت: در لایه دوم که بخش لایه های فرهنگی و اجتماعی است و موضوع فرهنگ سازی و سبک زندگی مطرح می شود که حضرت آقا در سال 91 بر تغییر سبک زندگی اشاره داشتند که اگر این مورد به خوبی انجام نگیرد، مورد اول که همان اصلاح و تغییر قانون است راه به جایی نخواهد برد و ما در این بخش دوره های تربیت مربی کنش گر حوزه ی خانواده را در حال طراحی و اجرا هستیم که دانشجویان دغدغه مند در حوزه ی خانواده را شناسایی و تربیت و به عنوان یک کنش گر توانمند کنیم چون شاهد هستیم که جریان نفاق در کشور در حال ایجاد جریانی در جامعه برای تغییر سبک زندگی و تغییر اولویت هاست.

دکتر لاور افزود: در این لایه ی دوم مطالبه از صدا و سیما در جهت ساخت سریال و فیلم در بحث خانواده و انتقاد از فیلم هایی که در بحث تضعیف جایگاه خانواده است ورود کنیم و یا اینکه 30 سال پیش از کسی از روابط نامشروع دختر و پسر صحبت می کرد کسی به راحتی قبول نمی کرد ولی امروز متاسفانه به یک امر عادی و رایج تبدیل شده است و به یک سبک زندگی تبدیل شده است و بنابراین پیگیری مستمر یک مسئله در جامعه آن را به صورت یک فرهنگ و پازل در زندگی افراد تبدیل می کند.

دکتر لاور بیان کرد: در لایه دوم و لایه سوم رشد فردی ما با رجوع افراد به مجموعه روایات دینی در حوزه ی خانواده و ازدواج و زیست جنسی با جزئیات و با دقت کامل مواجه هستیم و این ذهنیت و سوال ایجاد می شود که دینی که حتی برای زیست جنسی روایت و برنامه دارد چطور برای سیاست و اقتصاد و مدیریت و فرهنگ سازی برنامه ندارد؟ و در پاسخ به شبهات افراد قطعا موثر خواهد بود.

دکتر لاور در پاسخ به سوال یکی از دوستان در بحث قدرت مالی در ازدواج گفت: این قدر که تغییر سبک زندگی در بحث آمار ازدواج مهم است پول و سرمایه مهم نیست و بیشتر بحث اهل کار بودن و اهل تلاش بودن جوان برای کسب درآمد سالم و برپایی ازدواج آسان مهم است، الان در نیمه ی شمالی تهران شاهد ازدواج های سفید و کاهش ازدواج رسمی و افرایش روابط نامشروع هستیم با اینکه از لحاظ مالی و رفاه اقتصادی مشکل خاصی ندارند بنابراین باید بر روی فرهنگ ازدواج و فرهنگ خانواده ها کار کرد.

دکتر لاور افزود: در بحث تغییر فرهنگ و فرهنگ سازی به عنوان نمونه در روایت آمده است که دادن ولیمه در جشن ازدواج مستحب است و حتی نگفته برای چند صد نفر ولیمه بدهید و یا غذای ولیمه چه باشد؟ و اگر جوانی به خاطر مشکلات اقتصادی و هزینه های جشن عروسی و یا دادن ولیمه مستحب در ازدواج او تاخیر افتد و به فساد افتد شرعا بر گردن ما و خانواده ها و مسئولین است، طبق تحقیقاتی که در سال 96 و از بین نمونه 480 نفره انجام دادیم و در آن پرسیدیم که در 3 سال گذشته چند تا مجلس عروسی رفتید؟ و چه غذاهایی خوردید؟ و کیفیت غذا چگونه بود؟ و در پاسخ بیش از 78 درصد افراد درست چیزی به خاطر نداشتند و برایشان مهم نبوده است.

دکتر لاور در پایان گفت: بنابراین می شود ازدواج آسان کرد و ارتباط عاطفی شکل بگیرد و با یک سفر زیارتی، سیاحتی و برپایی یک مجلس ساده این رخداد مهم ازدواج شکل بگیرد و گاهی شاهد هستیم که خود پدر و مادر با سخت‌گیری‌های بی‌جا مانع ازدواج جوانان هستند و باید با صحبت کردن و در جلسات متعدد توسط جوان و افراد متعدد پدر و مادر را اقناع کرد و به آنها فهماند که فرزند شما دیگر بچه نیست و بزرگ شده است و در این زمینه به یک جهاد برای تغییر فرهنگ خانواده ها نیاز داریم که نقطه ی عطف این جهاد خود جوانان هستند برای تغییر سبک زندگی و باید از این فرصت کرونا هم برای تغییر فرهنگ استفاده کرد و ما نیز در بلند مدت با استمرار آموزش و استمرار مطالبه گری، کنش گری، تبیین کردن، اجرای کارگاه و همایش و مشاوره های خصوصی و توانمند سازی تک تک افراد و.... بتوانیم اتفاقات خوبی را در این زمینه رقم بزنیم.

ارسال نظر


captcha