در نامه‌ای به روحانی اعلام شد؛

اعتراض تشکل های دانشجویی سیستان و بلوچستان نسبت به افتتاح طرح آبرسانی دشت سیستان

جمعی از تشکل‌های دانشجویی استان سیستان و بلوچستان در نامه‌ای به رئیس جمهور اعتراض خود مبنی بر سیزدهمین مرتبه افتتاح طرح آبرسانی به دشت سیستان موسوم به طرح ۴۶ هزار هکتار در این استان را اعلام کردند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / جمعی از تشکل‌های دانشجویی استان سیستان و بلوچستان در نامه‌ای به حجت الاسلام روحانی اعتراض خود مبنی بر سیزدهمین مرتبه افتتاح طرح آبرسانی به دشت سیستان موسوم به طرح ۴۶ هزار هکتار در این استان را اعلام کردند.


متن نامه به این شرح است:

محضر حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، ضمن عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات احتراما به استحضار می‌رساند اخیرا خبر‌هایی پیرامون برخی طرح‌ها در سیستان و بلوچستان در رسانه‌ها نمایان شد که لازم بود در خصوص مهم‌ترین آن‌ها یعنی طرح آبرسانی به دشت سیستان موسوم به طرح ۴۶ هزار هکتار نکاتی را خدمت شما بیان کنیم.

جناب رییس جمهور با گذشت بیش از ۵ سال از اجرای طرح، همانطور ک مستحضرید هنوز به صورت کامل به بهره برداری نرسیده است. بودجه‌ی اختصاص یافته به این طرح مبلغ ۸۵۰ میلیون دلار است که تمام آن از صندوق توسعه ملی برداشته شده و قرار بود بسیار زودتر از این روز‌ها طرح به بهرداری برسد.


هرچند همه میدانیم از همان ابتدا، پس از هر سفر جنابعالی یا وزرا و معاونین این طرح چندین و چند بار افتتاح شد و این افتتاح سیزدهم هم مانند افتتاح‌های قبلی نمایشی است، اما به راستی طرحی که هنوز با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، به چه دلیل باید دوباره افتتاح شود؟

آنطور که عیان است این طرح بدون مطالعه و تحقیق کلنگ خورد و در آن هیچ گاه نظر کارشناسان و دانشگاهیان به کار گرفته نشد، عدم پیش بینی طرح جهت الگوی کشت بهینه، عدم اجرای طرح توسط برخی پیمانکاران و رهاشدن لوله‌ها به حال خود، عدم توازن در توزیع آب بین کشاورزان، مشکلات اجتماعی و اختلاف بین بهره برداران، عدم تخصیص آب به بسیاری از اراضی روستاها، استناد به اسناد منقرض شده توزیع آب، شبهات مالی فراوان و عقب افتادن حقوق کارگران بومی این پروژه، باعث شد طرحی در برهه‌ی آغاز، نقطه امید و باعث خوش حالی بهره برداران گردید با سوءمدیریت و مدیریت سیاسی حاکم بر طرح و مجموعه جهادکشاورزی به طرحی ضد اجتماعی و موجب نگرانی و اضطراب مردم تبدیل شد. 

به عنوان مثال از همان ابتدا کشاورزان سیستان معتقد بودند شیوه‌ی تقسیم بندی آب اگرچه در روی کاغذ شدنی است، اما در عمل و بر روی زمین عملی نخواهد شد، موضوعی که به آن توجهی نشد و امروز در تقسیم آب آن مشکلات عیان شده و علاوه بر آن مطالعه خاک جهت استفاده از این طرح متناسب با شرایط منطقه صورت نگرفت و شوری خاک خود مسئله‌ای دیگر پیش روی کشاورز می‌گشاید. موضوعاتی از این دست که به نظر می‌رسد مشکلات جدی تری را در اجرای این طرح پیش رو بگذارد به طوریکه عملا این طرح ناقص و پر عیب را غیرقابل استفاده کرده است و این بهره بردار است که متضرر می‌شود. 

در طول این مدت علاوه بر کارشناسان دانشجویان و فعالین اجتماعی هم نسبت به نواقص جدی این طرح اعتراض کردند که این اعتراضات موجب شده است این طرح بیش از ده بار افتتاح شود و دوباره شکست بخورد. جلسات نقد و بررسی این طرح قرار بود در دانشگاه زابل برگزار شود، اما هربار با دخالت‌های امنیتی در امور دانشگاه توسط شخص استاندار سیستان و بلوچستان لغو شد. موضوعی که اگر در همان روز‌ها اتفاق می‌افتاد و مشکلات توسط کشاورزان و کارشناسان مطرح می‌شد مطمئنا این روز‌ها شاهد اعتراض کشاورزان نمی‌شد.

این روز‌ها که دوباره و برای بار سیزدهم، دولت قصد آن دارد این طرح ناقص را افتتاح کند لازم دیدیم نکاتی هرچند کوتاه خدمت شما بیان کنیم، امید است در جلسه‌ی افتتاح آن با درایت عمل کنید و دستور اصلاح نواقص طرح را قبل از افتتاح صادر نمایید.


رونوشت:
ریاست محترم قوه قضاییه
وزارت کشور
وزارت جهاد کشاورزی 
نماینده محترم، ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان
استاندارمحترم سیستان و بلوچستان
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سیستان و بلوچستان
دادستان محترم مرکز استان سیستان و بلوچستان
امام جمعه محترم شهرستان زابل
فرمانداری محترم شهرستان زابل


امضاء:
قرارگاه شهید احمدی روشن استان سیستان و بلوچستان 
بسیج دانشجویی دانشگاه زابل 
جامعه اسلامی دانشگاه زابل
انجمن اسلامی دانشگاه زابل
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل
جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی زابل
انجمن عدالتخواه دانشگاه زابل 
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زابل
بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی زابل
بسیج دانشجویی دانشکده مهندسی فرخی سیستانی زابل

ارسال نظر


captcha