مصاحبه با دکتر حاتمی

مصاحبه دکتر مسعود حاتمی نماینده حوزه نظام سلامت مجلس یازدهم با بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی


به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی تهران بزرگ /  دکتر سید مسعود خاتمی نماینده حوزه نظام سلامت مجلس یازدهم و رئیس سابق جمعیت هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله در گفت‌وگو با بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در محل سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد؛ به سؤالاتی پیرامون حوزه نظام سلامت و نقش مجلس شورای اسلامی در این خصوص پاسخ داد.


• شرایط حضور در مجلس
دکتر خاتمی در اینباره اظهار داشت: یکی از راه‌های پیشرفت و حل مشکلات توسط مجلس استفاده از بدنه علمی کشور من‌جمله دانشجویان، اساتید و کارشناسان است. وی در پاسخ به اینکه در این مورد چه برنامه‌ای برای این مسئله دارد؛ به برنامه جمعی از نمایندگان به سرپرستی علیرضا زاکانی، منتخب مردم قم در مجلس یازدهم ارجاع داد.

• طرح تحول سلامت
وی در این خصوص گفت: این طرح معایب و محاسنی داشت. از معایب آن می‌توان به عدم نظارت کافی و مداوم، گایدلاین و عدم تأمین منابع مالی پایدار اشاره کرد.
وی در ارتباط با نبود نظارت و گایدلاین ادامه داد: در حال حاضر ضابط‌های میزان تجویز دارو و خدمات پاراکلینیک در اختیار بیمه‌ها قرار ندارد و آن‌ها مجبور به تأمین مالی این مسائل هستند که آن‌ها را به مرز ورشکستگی کشیده.
وی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر پزشکی در سالهای پس از انقلاب، ریشه مشکلات فعلی نظام سلامت را ضعف مدیریتی عنوان کرد.

• قدرت مافیا پزشکی: پس از تحصیح قوانین برای رفع نواقص مدیریتی، تضمین اجرای توسط آنها چیست؟
در صورت تصحیح قوانین و اعمال مدیریت صحیح مجریان مجبور به اجرای آن هستند. در واقع با وضع قوانین همگی مجبور به تطبیق خود با قانون هستند. ایشان وجود جریان هایی مافیایی در حوزه های دارو، پزشکی و ...  که پس از تصحیح قوانین به مخالفت با آن بپردازند را قبول ندارند.

• توزیع پزشکان و ظرفیت پزشکان
رئیس سابق جمعیت هلال احمر در ارتباط با کمبود پزشک و کادر درمان در مناطق محروم و توزیع نامناسب آن در کشور گفت: برای در هیچ قشری به اندازه پزشکان قوانین و ضوابط کنترلی وجود ندارد. قوانین کنترلی بسیاری وجود دارد که اگر من هم تخلف کنم کاملاً برخورد می‌شود. درست است که مدیریت در زمینه توزیع پزشکان ضعیف بوده؛ اما فرستادن آن‌ها به مناطق محروم بدون تأمین حداقل‌های زندگی و حقوقی که به موقع پرداخت نمی‌شود، زور گفتن به پزشکان است. باید وضعیتی در کشور ایجاد کنیم که درمان بین مردم پخش شود و مردم برای دریافت خدمات مجبور به مراجعه به شهرهای خاصی نباشند.

• درخواست‌های تحقیق و تفحص در کمیسیون بهداشت مجلس دهم بر زمین ماند و این کمیسیون عملاً کاری در این خصوص انجام نداده. (در واقع هفت طرح به کمیسیون بهداشت ارجاع داده شده که ۴ مورد هنوز در دست بررسی است (عملکرد هلال احمر، سازمان انتقال خون و اداره کل تجهیزات پزشکی) و سه مورد نیز رد شد. (نحوه اختصاص توزیع و منابع در طرح تحول سلامت، عملکرد سازمان غذا و دارو و نحوه اجرا طرح تحول)
رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله مسئله فوق را به تعرض منافع کمیسیون بهداشت مرتبط دانست و خاطرنشان کرد: دخالت مستقیم و غیرمستقیم هر وزارتخانه‌ای در تعیین اعضای کمیسیون تخصصی‌اش، مصداق بارز تعارض منافع است که از علل اصلی وضعیت فعلی می‌باشد.

• اصلاح وضعیت کارورزان و دستیاران (بار اجرایی درمان کاملاً بر دوش آن‌هاست اما حقوق بسیار کمی می‌گیرند).
منتخی
بدمردم گلپایگان و خوانسار در مجلس یازدهم در اینباره گفت: مسئول درمان بیمار استاد است و در بیمارستان آموزشی دانشجو مسئول درمان به حساب نمی‌آید و در صورت درمان غلط استاد بازخواست می‌شود نه دانشجو. سؤال اینجاست که آیا ما می‌توانیم به دلیل آموزش کیفیت درمان در بیمارستان آموزشی را تغییر دهیم؟ و اگر می‌توانیم، این کیفیت باید افزایش پیدا کند یا کاهش؟ در واقع فلسفه آموزش پزشکی ما تاحدودی دچار خطاست.
 
• یک میلیارد یورو از صندوق توسعه برای کرونا برداشت شد، با توجه به اظهارات وزیر بهداشت و برخی نمایندگان در ارتباط با سرنوشت این پول شبهاتی ایجاد شده؛ من‌جمله اینکه بخشی از آن صرف جبران ورشستگی بیمه‌ها و جبران کسری بودجه طرح شده باشد. آیا می‌توان از مجلس جدید توقع تحقیق و تفحص در این مورد را داشت؟
خاتمی در این خصوص قول پیگیری داد.

• برنامه نمایندگان برای پیگیری قوانین بالادستی زیادی که بر زمین مانده (مانند گایدلاین‌ها، پرونده الکترونیک، سیستم ارجاع و پزشک خانواده، طب سنتی و... که همگی در برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی نظام در حوزه سلامت وجود دارند).
آقای خاتمی در اینباره اظهار داشت: در کنار تلاش ما نمایندگان مجلس، باید مطالبه مردمی نیز از نماینده‌ها ایجاد شود. نخبگان ما نیز مطالبه‌گری کنند و برای اجرای این قوانین فشار ایجاد شود.
 
• وضعیت فعلی جمعیت (به طور خاص قوانین حمایتی از دانشجویانی که فرزند دارند در برنامه نمایندگان
خاتمی در خصوص موضوع افزایش جمعیت گفت: متأسفانه سیاست‌های کاهش جمعیت ضرر بسیار زیادی به ما رساند. باید بررسی شود که چه کسی مسئول این تصمیات زیانبار بود. تفکرات غلط در سیستم ما نفوذ کرد. وی افزود: نیازمند تصحیح قوانین در این موضوع هستیم.
 
ضمناً در پایان گفت‌وگو، بسیج دانشجویی آمادگی کامل خود را برای همکاری با نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم در جهت اصلاح وضعیت نظام سلامت اظهار کرد.

ارسال نظر


captcha