معاونت مطالبه گری وگفتمان سازی مرکز شهید بهشتی اقلید:

با وجود امکانات و ثروت ملی قابل توجه، چرایی وقوع این التهابات ارزی محل تامل جدی است

شرایط موجود واقعیتی جز پیامدهای ناشی از سوء مدیریت اقتصادی افرادی نیست که با انکار و فرافکنی و نگاه به دست بیگانگان و بدون توجه به ظرفیت های داخلی زمام امور را در دست دارند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / محمد محمدجانی معاونت مطالبه گری وگفتمان سازی مرکز شهید بهشتی اقلید در گفتگو با خبرنگار بسیج دانشجویی فارس گفت: ملت بزرگوار و سرافراز ایران،در حوالی دهه شصت جنگ همه جانبه‌ای توسط استکبار جهانی بر میهن عزیزمان تحمیل شد. به گواهی تاریخ،حضور غیرتمندانه ی فرزندان ایران نقش بی بدیلی را در عبور از آن بحران و گذر از آن شرایط ایفا نمود.

اکنون میهن ما در معرض یک جنگ تحمیلی اقتصادی تمام عیار قرار گرفته است که اگرآثار و تبعات آن از جنگ نظامی به مراتب بیشتر نباشد، بطور قطع و یقیین از آن کمتر نیست،ولی آیا همه ی این وضع اقتصادی ضعیف مربوط به دشمنان خارجی ماست!؟

محمدجانی تصریح کرد: بدون تردید یکی از مهمترین علل نوسانات و التهابات کنونی بازار سکه و ارز رشد نقدینگی نامتناسب با بخش واقعی اقتصاد و عدم اتخاذ تدابیری برای هدایت صحیح آن به بخش مولد می باشد.

معاونت مطالبه گری و گفتمان سازی مرکز شهید بهشتی اقلید بیان داشت: قرار گرفتن اقتصاد ایران در معرض یک جنگ اقتصادی تمام عیار و اثرپذیری آن از شوک های خارجی و سلب اعتماد مردم به دلیل وجود رانت ها و مفاسد اقتصادی به همراه سوء تدبیر اقتصادی دولت بر شدت نوسانات افزوده است.

وی افزود: نوسانات و التهابات ارزی در حالی اتفاق می­افتد که کشور ما در مقایسه با اغلب کشورهای جهان از ظرفیت­ها و امکانات اقتصادی بسی بیشتر و سرشاری برخوردار است.به طور نمونه ما چهارمین تولیدکننده نفت و دارای اولین ذخایرگازی جهان هستیم. همچنین موازنه در منابع و مصارف ارزی کشور برقرار است در بیشتر سال­ها منابع بر مصارف فزونی داشته است.با وجود این امکانات و ثروت ملی قابل توجه، چرایی وقوع این التهابات ارزی محل تامل جدی است. شرایط موجود واقعیتی جز پیامدهای ناشی از سوء مدیریت اقتصادی افرادی نیست که با انکار و فرافکنی و نگاه به دست بیگانگان و بدون توجه به ظرفیت های داخلی زمام امور را در دست دارند.

محمدجانی در ادامه گفت: کاهش قدرت خرید و کوچک شدن سفره مردم و افزایش نگران کننده شکاف فقیر و غنی از جمله مصادیق بارز و نتایج مشهود رویکرد مذکور می باشد که می­تواند آسیب­های اعتقادی را نیز به دنبال داشته باشد.ما جوانان که تنها دو دهه از عمرمان می گذرد با همین تجربه و سن اندکمان هیچ گاه وضع اقتصادی را به این گونه ای که الان وجود دارد ندیده ایم.


وی اظهار داشت: این سوء مدیریت و تدبیر، گذشته از منافع شخصی و مفاسدی که به دنبال داشته است ، عمدتا ناشی از تبعیت دولت از نسخه های اقتصادی بوده که متاسفانه توسط افرادی تجویز شده است که نه علم اقتصاد متعارف را به خوبی درک کرده و نه  شناخت درستی از ماهیت نظام اقتصادی ایران داشته اند. بدیهی است که با توجه به امکانات و ظرفیت های ملی و توانمندی نخبگان کشور، قطعا راه حل های کوتاه مدت ( و سریع) و بلند مدت برای اعمال اصلاحات اساسی در کشور وجود دارد.

 محمد محمدجانی معاونت مطالبه گری وگفتمان سازی مرکز شهید بهشتی اقلید در پایان گفت:  بدون تردید در میان جوانانی که برای دفاع از وطن و اعتقاداتشان جان، مال و آبروی خودشان را در معرض خطر گذاشتند، نیروهای فراوانی وجود دارند که دارای تخصص و تعهد بوده و آماده اند باز تمام هستی خودشان را برای عزت و سربلندی میهنشان هزینه کنند.در این صورت است که می توان مسائل و مشکلات را به سرعت برطرف نموده و امید و اعتماد را به مردم، جامعه و بازیگران اقتصادی باز گرداند.

ارسال نظر


captcha