با نگاه بین المللی و رصد جهانی

اولین انجمن علمی دانشجویی سواد رسانه ای در کشور راه اندازی می‌شود

مدیر هنر و رسانه معاونت فرهنگسازی سازمان بسیج دانشجویی از راه اندازی اولین انجمن علمی دانشجویی سواد رسانه ای با رویکرد مسئله محوری و نقش آفرینی تخصصی دانشجویان، هنرمندان و نخبگان فضای مجازی خبر داد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /  مهرداد توکلی، دبیر کل پنجمین جشنواره هنری دانشجویی ققنوس با اشاره به اهمیت بالای ارتقا و آموزش سواد رسانه‌ای در دانشگاه ها و عموم مردم گفت: در چند سال اخیر، با پیشرفت تکنولوژی‌ها شاهد توسعه و گسترش رسانه در ابعاد مختلف بوده ایم و به عبارتی در دوران اشباع رسانه‌ای قرار داریم. بنابراین در این شرایط، داشتن مهارت و تخصص لازم برای استفاده از رسانه و ابزار آن  برای عموم مردم بویژه دانشجویان یک ضرورت است.

 
وی افزود: در فضای پیرامون ما انبوهی از گستره اطلاعات در قالب میلیون‌ها روزنامه، مجله، کتاب، خبرگزاری و شبکه تلویزیونی به مردم ارائه می شود، اما نکته قابل توجه درون مایه این محتواهاست. از آنجایی که اخبار زرد همیشه طرفدار بیشتری نسبت به دیگر اخبار داشته اند، بیشتر پایگاه ها و صفحات خبری نوپا برای جذب مخاطب مطالبی منتشر می کنند که فاقد ارزش های خبری اولیه است، بنابراین  لازم است که در انتخاب منبع برای دریافت اطلاعات دقت لازم را داشته باشیم.
 
توکلی گفت: باتوجه به اینکه در حال عبور از بزرگ‌راه‌های اطلاعاتی هستیم نیاز است که یک رابطه منطقی و مبتنی بر هزینه - فایده با رسانه‌ها داشته باشیم. یعنی بدانیم از چه رسانه‌ای و به چه میزانی باید استفاده کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه گزینش‌های صحیح از پیام‌های رسانه‌ای نیازمند داشتن سواد رسانه‌ای با قوام و پایداری در صحت است خاطر ادامه داد: کسانی که دارای مهارت‌های سواد رسانه‌ای هستند، اسیر  رسانه‌ها نخواهند شد و می‌توانند برای محیط پیرامون خود نیز قضاوت‌های صحیح‌تری داشته باشند. این افراد معمولا از دیدن اخبار تکراری در صفحات خبرگزاری ها و فضاهای مجازی به ستوه می آیند. البته این ضعف رسانه های امروزی کشور باید در قالب نشست های تخصصی، سمینارها، سمپوزیوم، همایش های علمی در دانشگاه ها و برنامه های تلویزیونی بررسی شود؛ چرا اخبار مهم خبرگزاری ها شبیه به یکدیگر است، سوژه نداریم؟ خبرنگار نداریم یا اینکه در کمال بی توجهی به سلیقه مخاطب و بخصوص عدم رصد جدی و کارشناسانه رسانه های داخلی و خارجی، یکسری اخبار را از سر وظیفه روی خط می برند؟! 
 
مسئول جشنواره‌های هنری دانشجویی ققنوس سراسر کشور بر ضرورت انجام کار علمی و پژوهشی در حوزه سواد رسانه‌ای تاکید کرد و بیان داشت: مرکز مطالعات و پژوهش های رسانه تحت ذیل این انجمن راه اندازی خواهد شد افزود با توجه به اینکه حوزه سواد رسانه‌ای نیاز است که با نگاه بین‌المللی و به صورت علمی تخصصی و به‌روز کار و از همه ظرفیت‌ها در این حوزه به خوبی استفاده شود. اگر صفحه بی بی سی که در روز میلیون ها بازدیدکننده دارد اخبار کشور ما را با هزاران تحریف به خورد دنیا میدهد، کوتاهی از مسئولین رسانه ای ماست که انجمن سواد رسانه ای ققنوس در صدد جبران این کوتاهی ها خواهد بود.
 
توکلی افزود: اگر بخواهیم آزادی بیان را بهانه کنیم باید گفت که در چند سال اخیر رسانه های هیچ کشوری به اندازه ایران در انتقاد از مسئولین راحت نبوده اند. وقتی رسانه های ما در خروجی و راندمان کاریشان به جای تولید news به فکر vews هستند چطور انتظار داشته باشیم که مطالب تخصصی در صفحات آنها دیده شود؟! مگر آزادی بیان، بیان مسائلی است که گفتن آنها در هر کشوری عواقب خودش را دارد؟! چطور رسانه های غربی که کوچکترین اتفاق در داخل کشور ایران را تبدیل به جنجالی بزرگ و دروغ در رسانه ها و بین مخاطبان می کنند، در طول این سالها درباره همایش جهانی پیاده روی اربعین یا به تعبیر بسیار تخصصی مقام معظم رهبری "اربعین، رسانه پرقدرت عاشورا است" و تمام جهان اسلام را درگیر این اتفاق مهم تاریخ جهان می کند مطالبی درست منتشر نکرده اند؟! چطور عملکرد خالصانه و شبانه روزی مردم ایران، بسیج مردمی و بخصوص کادر درمانی در روزهای مقابله با کرونا ویروس را پوشش نمی دهند!. بنابراین توجه داشته باشیم که رقیبان رسانه های ایران در داخل نیستند بلکه در خارج از کشور توسط عده ای خاص با جهتی خاص حرکت می کنند که خوشبختانه هیئت اندیشه ورز انجمن سواد رسانه‌ای ققنوس رصد تخصصی به مسائل داشته و خواهد داشت.
 
توکلی در ادامه از راه اندازی اولین انجمن علمی - دانشجویی سواد رسانه‌ای در سطح کشور خبر داد و گفت: این انجمن و هسته تخصصی با حضور برگزیدگان جشنواره ققنوس، استادان دانشگاه، پژوهشگران، کارشناسان و دانشجویان فعال در این زمینه از سوی معاونت فرهنگسازی سازمان بسیج دانشجویی تشکیل می‌شود که شورای عالی هیئت اندیشه ورز انجمن مرکزی در سازمان کشوری و هسته های شبکه سازی شده آن در تمامی نواحی بسیج دانشجویی سراسر کشور تشکیل خواهد شد.
 انجمن سواد رسانه‌ای در جنگ امروز که جنگ رسانه‌ها است، تلاش می‌کند در شکل‌گیری فرهنگ رسانه‌ای مشارکت فعالانه و حضور مستمر داشته باشد تا مردم از حالت مصرفی خارج شده و از رسانه‌ها به صورت هوشمندانه و صحیح بهره‌مند شوند.
 
دبیر کل پنجمین جشنواره هنری دانشجویی ققنوس بیان کرد: از اهداف تشکیل این انجمن می‌توان به آموزش مربیان سواد رسانه‌ای که همه قشرها به‌خصوص دانشجویان و استادان دانشگاه در چشم‌انداز رسانه جدید به آن نیاز دارند، اشاره کرد.
 
وی، ایجاد نهضت سواد رسانه در بین دانشگاهیان بخصوص دانشجویان کشور را از دیگر اهداف راه اندازی اولین انجمن علمی - دانشجویی سواد رسانه‌ای دانست و گفت: مخاطب‌شناسی، طرح سوال، تولید محتوا و بازنشر آن در ظرفیهای مناسب، برگزاری دوره‌های ویژه برای فراگیری تکنیک‌های سواد رسانه‌ای برای مقابله با عملیات‌های روانی و جنگ نرم دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز از دیگر برنامه‌های این انجمن خواهد بود.
 
توکلی اظهار داشت: هماهنگی و همکاری با وزارت علوم برای ارائه واحد درسی سواد رسانه‌ای برای دانشجویان دانشگاه‌های کشور، تهیه کتب و مقالات تحقیقی و پژوهشی متناسب با تربیت و آموزش سواد رسانه‌ای و توجه جدی به آینده‌پژوهی از دیگر اهداف انجمن است.
 
وی در آخر افزود: جزئیات بیشتر و روند شکل‌گیری انجمن علمی- دانشجویی سواد رسانه‌ای در آینده‌ای نزدیک در قالب اساس‌نامه و آئین نامه اجرایی به استان ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار