printlogo


یادداشت/علی ریاحی‌پور
چالش های اساسی جبهه مدعیان اصلاحات
چالش های اساسی جبهه مدعیان اصلاحات
کد خبر: 54063 تاریخ: 1397/8/12 16:40
یکی از چالش های اساسی که این جبهه از ابتدا تا کنون با آن مواجه است، نداشتن تعریف صحیح از « اصلاحات» و تبیین مبانی قابل دفاع می باشد؛ به طوری که تاکنون حتی برای طرفداران خودشان نیز مشخص نکرده اند که منظورشان از اصلاح چیست!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /علی ریاحی پور فعال دانشجویی دانشگاه شیراز  یادداشتی در خصوص جبهه اصلاحات تحریر کردند.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

 
 
مدعیان اصلاحات که از سال 76 تحت عنوان « جریان اصلاح طلب» پا به عرصه وجود گذاشتند بیش از 20 سال است که در عرصه سیاسی کشور در حال جولان داد ن هستند. در این مدت، در سه دوره هشت ساله با در اختیار داشتن زمام قوه مجریه و در برخی دوره  ها با در اختیار گرفتن قوه مقننه به دنبال اجرای سیاست  های به اصطلاح اصلاح طلبانه خودشان بوده  اند ولی با بررسی کارشناسانه و دقیق و حتی اعترافات سران این جبهه، روشن می  شود جبهه مذکور در رسیدن به اهداف خود ناکام مانده است. زیرا مهم  ترین اهداف آن‌ها، تغییر نظام اسلامی و قانون اساسی و جایگزینی «جمهوری دموکراتیک» به جای «جمهوری اسلامی» و ایجاد یا تقویت خط غرب به ویژه امریکا در کشور بوده است. شکست این جریان فکری در سال 84 و بازگشت مجدد آن تحت عنوان اعتدال در سال 92 و به بن بست رسیدن آن در سال 97 نشان از چالش  های جدی دارد که این جبهه با آن  ها مواجه است؛ چالش  هایی که این جبهه را در لب پرتگاه مرگ و نابودی قرار داده است. در این  جا به برخی از چالش  ها اشاره می کنیم:
 

1. نداشتن مبانی محکم و گفتمان قابل دفاع
 

یکی از چالش  های اساسی که این جبهه از ابتدا تا کنون با آن مواجه است، نداشتن تعریف صحیح از « اصلاحات» و تبیین مبانی قابل دفاع می  باشد؛ به طوری که تاکنون حتی برای طرفداران خودشان نیز مشخص نکرده  اند که منظورشان از اصلاح چیست! آیا به دنبال تغییر نظام اسلامی  اند یا حفظ جمهوری اسلامی؟ آیا اندیشه  های حضرت امام(ره) را قبول دارند یا بر این باورند که باید امام(ره) را به موزه تاریخ سپرد؟ آیا مکتب اسلام را به‌عنوان یک مکتب جامع و کامل در همه عرصه  ها قبول دارند یا معتقدند که باید اسلام را کنار گذاشت و به مکاتب الحادی لیبرال دموکراسی روی آورد؟ نداشتن تعریف درست از اصلاحات و عدم ارایه مبانی روشن، موجب سردرگمی طرفداران آن  ها شده است. البته هر چند آن  ها در این موضوع، اعلان موضع شفافی نداشته  اند ولی از لابلای نوشته  ها و بیاناتشان روشن است که تعریفشان از اصلاحات، همان رفرم یعنی «تغییر تدریجی نظام» و از مبانی نیز همان مبانی فرهنگ غربی « اومانیزم، لیبرالیزم، سکولاریسم» می  باشد. بی  تردید با ناکامی این جبهه در دو فتنه 78 و 88 نسبت به براندازی نظام و با توجه به چالش  هایی که مکتب لیبرال دموکراسی غربی با آن مواجه است، جبهه اصلاحات امروز هم در مبانی و هم در راهبردها و تاکتیک‌ها، با چالش  های مهم و اساسی مواجه است. این درحالی است که جبهه انقلابیون با مبانی روشن خود به دفاع از اسلام و انقلاب می  پردازند و بر اساس همان مبانی روشن در حال حرکت به سوی قله  های رفیع و اهداف از پیش تعیین شده انقلاب هستند.
 

2. پیر شدن و نداشتن تئوریسین  های جوان
 

جبهه اصلاحات از نداشتن ایدئولوگ  های جوان و به روز رنج می  برد؛ آن  ها نتوانسته  اند در این مدت 20 سال ه نیروی فکری قوی و به روزی که برای نسل جوان قابل الگوگیری باشد تربیت کنند. عمده شخصیت  های مطرح آن  ها افرادی هستند که در سنین پیری به سر می  برند و از جهت گفتمانی نیز نمی  توانند با نسل جوان ارتباط برقرار کنند. علاوه بر کهن سالی، این افراد دارای سوابق قابل دفاعی نیستند و کارشان به جایی رسیده است که خود آن ها تفکیک میان جبهه اصلاحات به افراطی و معتدل را پذیرفته و بر طرد جبهه تندرو و افراطی خودشان تصریح می  کنند. این چالش اساسی، در سال  های آینده و با پیرتر شدن سران آن، خودش را بیش  تر نشان خواهد داد. این درحالی است که جبهه انقلابیون با تربیت نسل جدیدی از انقلابیون جوان به پیش می  روند.
 

3. گرفتارآمدن در رفاه طلبی و جداشدن از مردم
 

یکی دیگر از چالش  های اساسی جبهه اصلاحات، گرفتار شدن اعضای برجسته این جبهه در مسابقه رفاه و اشرافی گری است؛ داشتن این روحیه، موجب شده است که آن  ها از مردم کوچه و بازار فاصله گرفته و بیش  تر به دنبال افزایش سرمایه و درآمدهای بادآورده باشند تا خدمت به مردم و ارتباط گرفتن با آن‌ها، موضوع خانه  ها ی مجلل و ماشین  های میلیاردی و چند صد میلیونی و حقوق های نجومی در میان این جریان سیاسی به امری عادی تبدیل شده است و البته برخی اصول گرانمایانی که از تابلوی اصول گرایی، کسب قدرت و افزایش پول و ثروت را دنبال می  کرده  اند امروز در کنار همان اصلاح طلبان قرار گرفته، مبانی و اصول را به ثمن بخس دنیا فروخته اند. بی  تردید چنین گفتمانی در میان مردم پابرهنه و محروم جایی ندارد و در سال  های آینده جایگاه خودش را به  طور کامل از دست خواهد داد.
 

4. فرو ریختن تکیه گاه این جبهه در داخل، فروریختن جبهه غرب به ویژه امریکا
 


بعداز شکست برجام و بدعهدی امریکایی  ها و اروپایی‌ها، جریان مدعی اصلاحات تکیه گاه و پشتیبانی خود را از دست داد و امروز دیگر نمی تواند از جریان غربی به‌عنوان یک راه نجات تبلیغ کند. از این رو، جریانی که تنها راه پیشرفت را گذر از راه غرب می  دانست، امروز در برابر مردم هیچ حرف قابل قبولی برای ادامه حیات ندارد بلکه باید پاسخگوی خسارت  های سنگین ناشی از اعتماد بیجا به غرب باشد؛ اعتمادی که موجب نابودی صنعت مهم هسته  ای کشور و سقوط چندپله  ای از جایگاه علمی کشور در جهان شد.

 

5. نداشتن برنامه قابل ارائه برای کشور و به ویژه برای حل معضل اقتصادی مردم
 

جریان اصلاحات که سال  ها زمام اداره کشور را بر عهده گرفته است متاسفانه تا کنون برنامه قابل ارائه  ای نداشته و اکنون نیز برای 4 سال آینده که زمام کشور را در دست دارند برنامه  ای برای حل معضلات اقتصادی، کسب و کار، فرهنگی و منطقه ای و بین  المللی ایران در اختیار ندارند.
 

6. شعار زدگی و دور شدن از حقائق جامعه
 

جریان مذکور طی سال  های متمادی دچار آفت شعارزدگی شده و هر روز با شعار جدیدی به صحنه آمده است ولی متاسفانه هیچ گاه نخواسته است با حقائق جامعه آشنا شود و در صدد حل مشکلات واقعی جامعه برآید؛ از این رو نسبت به آینده نمی تواند چشم انداز روشنی نشان دهد. این شعار زدگی موجب خستگی و کسالت مردم و کناره گیری شان از این جریان سیاسی شده است.
 

راهبردهای آینده مدعیان اصلاح طلبی برای ماندن در قدرت
 

1. حفظ جریان اصلاح طلبی
 

2. تفکیک میان اصلاح طلبان تندرو و مخالف نظام با اصلاح طلبان میانه رو و معتدل
 

3. محکوم کردن تندروها و معتدل خواندن جریان اصلاح طلب فعلی
 

4. تشکیل ائتلاف بزرگ جبهه اعتدال میان اصلاح طلبان معتدل و اصولگریان معتدل
 

5. پرهیز از درگیری با جریان انقلابی به تعبیر آن  ها «افراطی وتندرو» و حفظ آرامش در کشور.
 

6. اتحاد احزاب اصلاح طلب بر گرد محور واحد
 

7. ایفای نقش اپوزیسیون نسبت به دولت فعلی و منسوب کردن آن به جریان اصولگرایی.
 

8. تلاش در جهت بر قراری رابطه با اتحادیه اروپا برای ایجاد امید در داخل کشور.

 

انتهای پیام/

لینک مطلب: http://www.bso.ir/News/54063.html